Контакт

Спорт

Фекир: Само во Ливерпул знаат зошто ми пропадна трансферот

Крилниот напаѓач на Олимпик Лион, Набил Фекир, смета дека луѓето од Ливерпул се виновни што не успеал да го реализира трансферот во овој клуб.
На почетокот на летото, Ливерпул се согласи да плати 53 милиони фунти за Фекир. Фудбалерот тогаш се појави во…

Објавено пред

Крилниот напаѓач на Олимпик Лион, Набил Фекир, смета дека луѓето од Ливерпул се виновни што не успеал да го реализира трансферот во овој клуб.

dobivaj vesti na viber

На почетокот на летото, Ливерпул се согласи да плати 53 милиони фунти за Фекир. Фудбалерот тогаш се појави во Ливерпул на лекарските прегледи, кога наводно се појавила загриженост кај лекарите на англискиот клуб за состојбата во која се наоѓа коленото на Фекир.

Наводно ова бил само трик од Ливерпул во обид да ја намали цената на францускиот репрезентативец. Потоа Лион го врати својот играч назад и ги прекина преговорите со Ливерпул.

„Многу работи слушнав. Која е вистинската причина? Тоа го знаат само во Ливерпул…Такви работи се случуваат, тоа едноставно е така и не може да се смени. Мораме да одиме понатаму, останатото е минато. Јасно ми е дека трансферот пропадна“, рекол 25-годишниот капитен на Лион.

Откако му пропадна трансферот, Фекир настапи со Франција на Светското првенство и успеа да го освои златниот медал. Фекир, на мундијалот одигра еден натпревар, а на останатите шест во игра влегуваше од клупата за резерви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

КК Пелистер го доведе Американецот Рајл Овенс

Објавено пред

Македонскиот кошаркарски прволигаш Пелистер го договори првото странско засилување за новата сезона. Нов член на клубот е Американецот Рајл Овенс. Станува збор за 25-годишен американски бек, кој доаѓа од Грузија. Минатата сезона имал просек од 14,3 поени, 4,4 скока и 2,2 асистенции.

dobivaj vesti na viber

Пред Овенс раководството клубот ги договори домашните кошаркари Двојаковски, Јовановски и Ристевски.

Битолскиот тим оваа сезона ќе настапува и во втората по ранг конкуренција во АБА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос го елиминира Медведев на стартот на Мастерсот во Монтреал

Објавено пред

Австралиецот Ник Кирјос го совлада Русинот Данил Медведев со 2:1 во сетови (6:7, 6:4, 6:2) на стартот на Мастерсот во Монтреал. Двајцата тенисери одлично сервираа во првиот сет, Кирјос го имаше единствениот брејк и сет поен при 5:4, но Медведев го спаси. Победникот во првиот сет беше решен со тај-брејк во кој подобар беше светскиот тенисер број еден кој на Австралиецот му дозволи само два поени.

dobivaj vesti na viber

Кирјос подобро го започна вториот сет и стигна до брејк на стартот. До крајот на сетот, финалистот на Вимблдон го сочува својот сервис и стигна до израмнување во сетови.

Кирјос го направи првиот брејк и во третиот сет освојувајќи го петтиот гем, но Медведев возврати. Сепак, Австралиецот направи нов брејк и го комплетираше мечот.

Најдобрата светска тенисерка Ига Швјонтек од Полска убедливо ја елиминира Австралијката Ајла Томљановиќ со 6:1, 6:2 на турнирот во Торонто. Чешката тенисерка Каролина Плишкова се пласираше во осминафиналето на турнирот во Торонто, откако во два сета, со 6:1, 6:1 ја совлада Американката Аманда Анисимова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти е најтрофеен тренер во Суперкупот на УЕФА

Објавено пред

Реал Мадрид успеа да ја отвори сезоната, како и што ја затвори претходната, со европски трофеј. „Кралевите“ го освоија Суперкупот на УЕФА со победата од 2:0 против Ајнтрахт Франкфурт во Хелсинки.

dobivaj vesti na viber

Со овој нов пехар, тренерот Карло Анчелоти стана најтрофејниот тренер во Суперкупот. Тој има освоено четири титули во Суперкупот, две со Милан и две со Реал Мадрид. Со ова го надмина Пеп Гвардиола, кој има три трофеи во ова европско натпреварување.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ32 минути

Приведено лице од скопско, предизвикало пожар на отворен простор

Синоќа во 19.20 часот на подрачјето на Драчево од полициски службеници од Полициска станица Драчево од слобода е лишен Ф.С.(59)...

Економија35 минути

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна епизода „Стево и Плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен плоча од времен карактер

Според опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Се е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија2 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за само пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата, поставени при осамостојувањето...

Европа2 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија13 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија15 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа15 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ16 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет16 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија18 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија22 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија23 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа23 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет23 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија1 ден

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет1 ден

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 ден

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет1 ден

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет1 ден

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...