Контакт

Спорт

Хабиб и Мекгрегор остануваат суспендирани, Дагестанецот доби еден од двата милиони

Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов добија суспензија на неопределено време додека трае истрагата за тепачката која се случи по нивниот меч на УФЦ 229 во Лас Вегас.
Спортската комисија на Невада (НСАЦ) на состанокот можеше да им дозволи на двете УФЦ ѕ…

Објавено пред

Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов добија суспензија на неопределено време додека трае истрагата за тепачката која се случи по нивниот меч на УФЦ 229 во Лас Вегас.

Спортската комисија на Невада (НСАЦ) на состанокот можеше да им дозволи на двете УФЦ ѕвезди да продолжат да се натпреваруваат, но наместо тоа решија да ја истражат тепачката на 7 октомври и до тој момент да останат суспендирани.

Хабиб по убедливата победа со давење во четвртата рунда против Мекгрегор, скокна да се тепа со колегата на Ирецот, Дилон Денис, предизвикувајќи вистински хаос во „Т-Мобиле арената“, по што НСАЦ му ги задржа предвидените 2 милиони долари како награда. Сега, комисијата реши да му дозволи да повлече 1 милион долари, а другата половина ја задржа до дисциплинската постапка која ќе се одвива во декември. Двајцата ќе треба лично да се јават на сослушувањето.

Мекгрегор ги доби своите пари и покрај тоа што се објавија снимки на кои се гледа како тој удира еден член на тимот на Хабиб на кафезот, во основа стартувајќи ги немилите сцени.

„Да го имавме тоа видео тогаш, и неговите пари ќе беа задржани“, потврди Ентони Мартел, претседателот на НСАЦ.

Ирецот потоа постави долга порака на Инстаграм, признавајќи дека загубил фер и ветувајќи дека ќе се бори со било кого. Хабиб се извини за својата постапка, но наместо меч во УФЦ, работи на организирање на боксерски меч во Москва со Флојд Мејведер Јуниор.

„Кукавицо, без 100 милиони долари нема да добиеш реванш“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лига 1 без душа – го казни Нант за посветата за Сала

Објавено пред

Француската Лига 1 го казни Нант со комбинирани 21.000 евра откако нивните навивачи запалија факели и друга пиротехничка опрема во текот на мечевите на нивниот клуб како дел од последната почест за поранешниот напаѓач Емилијано Сала, кој загина во авионска несреќа минатиот месец.

Авионот со кој Сала патуваше од Нант до неговиот нов клуб, премиерлигашот Кардиф сити падна на 21 јануари во Ла Манш, а на 6 февруари беше пронајдено и неговото тело, додека телото на пилотот Дејвид Иботсон уште не е пронајдено.

Дисциплинската комисија на Лига 1 го казни Нант со 16.500 евра за пиротехниката на лигашкиот меч против Сент-Етјен на 30 јануари, првиот меч по исчезнувањето на Аргентинецот, и дополнителни 4.500 евра за сличен инцидент за мечот против Ним овој месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уругвајците на Атлетико го „сотреа“ Јуве, Сити против Шалке и ВАР системот во Германија (видео)

Објавено пред

Големата пресметка меѓу Атлетико Мадрид и Јувентус заврши со 2:0 победа на шпанскиот клуб, обезбедена во последните минути од мечот, откако прво ВАР системот им поништи еден гол на Алваро Мората и не им досуди еден пенал, додека во Гелзенкирхен, Манчестер сити стигна до импресивна 3:2 победа над Шалке, откако домаќините дојдоа до 2:1 водство преку два гола од пенал.

УЕФА го воведе ВАР-системот за мечевите од осминафиналето на Лигата на шампионите и контроверзниот систем, нормално, донесе нови контроверзи. Ајакс беа бесни откако нивниот прв гол против Реал Мадрид беше поништен поради контроверзен офсајд, а вечерва ВАР имаше главна улога на мечот во Германија.

Во првите 45 минути двата противници на „Ванда метрополитано“ беа израмнети, откако Јувентус се закани преку Кристијано Роналдо од слободен удар и преку Лео Бонучи со убав удар на главата, додека на другата страна Шчесни ги одбрани ударите на Гризман и Томас. Најконтроверзниот момент беше по половина час игра, кога судијата прво покажа на белата точка, за потоа со помош на ВАР да одреди дека Де Шиљо го фаулирал Диего Коста надвор од шестнаесетникот.

Атлетико беше многу подобар противник во второто полувреме, откако прво Диего Коста во 52. минута промаши чист „зицер“, а само две минути подоцна Гризман ја погоди пречката! Алваро Мората влезе како замена против поранешниот клуб, и во 70-тата минута ја затресе мрежата на Шчесни пред судијата Феликс Цвајер да го поништи голот поради престрого досуден фаул од Мората над Кјелини.

Сепак, „јорганџиите“ дојдоа по своето во последните 15-тина минути. Во 78. минута по силниот удар со глава на Мората по корнер, топката се одбива од Манџукиќ и стигнува до Хименез кој од седум метри не промашува за водство! Диего Годин, уште еден Уругваец во дресот на Атлетико, ја удвои предноста во 83. минута повторно во ситуација од корнер, кога топката стигнува до Годин, кој го погоди Роналдо и потоа голот на Јуве.

Судијата Карлос дел Серо Гранде беше во центарот на конфузијата во Гелзенкирхен по досудениот пенал за домаќините во првото полувреме. Сити водеа преку голот на Серхио Агуеро, а домаќините имаа шанса да израмнат кога Николас Отаменди играше со рака по шутот на Даниел Калигури, кој сигурно ќе завршеше во гол.

Шалке дојдоа во предност повторно со удар од белата точка во 45. минута, повторно преку Бенталеб, пред Отаменди да добие втор жолт картон во 68. минута.

Прво беше досуден корнер, пред по интервенција на ВАР, да се досуди пенал, одложувајќи го мечот речиси три минути, пред Набил Бенталеб да израмни на 1:1.Но, тогаш на сцена стапи „четата“ на Пеп Гвардиола – Лирој Сане во 85. минута постигна гол против поранешниот клуб за 2:2, пред Рахим Стерлинг во 90-тата минута да го комплетира пресвртот.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајн-Некар не се откажува – супер-важна победа над Киелце

Објавено пред

Рајн-Некар Левен се „разбуди“ од зимскиот сон и по двата порази во Лигата на шампионите, успеа да ги победи Виве Киелце со 30:29 (18:14), дополнително компликувајќи ја ситуацијата во групата Б, каде што е и македонскиот шампион Вардар.

По поразите од Вардар дома и од Мешков Брест на гости, на РНЛ му беше потребен добар резултат за да остане во игра за пласман во понатамошната фаза, и германскиот клуб го направи токму тоа против Киелце, почнувајќи силно и правејќи предност која не ја испушти до крајот на мечот и покрај силниот финиш на гостите.

Швајцарецот Анди Шмид имаше осум гола за РНЛ, Колбахер додаде седум, додека македонскиот репрезентативец Филип Талески немаше постигнат гол. За Киелце, Агинагалде заврши со пет гола како најефикасен стрелец.

Со победата Рајн-Некар се израмни со Киелце со 7-0-6 скор и со 14 поени, но го помина полскиот клуб поради подобра гол разлика. Вардар е на третото место со 15 поени, Веспрем е втор со 16, а Барселона е на првото место со 20 поени. Вардар во сабота гостува кај фенерџијата Кристијанштад.

Фото: ЕПА

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет2 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток12 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток13 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток15 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија17 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија18 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија19 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија19 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија21 час

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ21 час

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија22 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ22 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија23 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија23 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион1 ден

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија1 ден

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија1 ден

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Досие