Контакт

Спорт

Ѓоковиќ испадна од топ 20, Надал повторно е број 1

Новак Ѓоковиќ повеќе не е меѓу најдобрите 20 тенисери во светот, додека Рафа Надал се врати на челната позиција на листата што АТП ја објави во понеделникот.
Ѓоковиќ, изминатата недела, не успеа да ги одбрани поени освоени минатата година, кога играше …

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ повеќе не е меѓу најдобрите 20 тенисери во светот, додека Рафа Надал се врати на челната позиција на листата што АТП ја објави во понеделникот.

Ѓоковиќ изминатата недела не успеа да ги одбрани поени освоени минатата година, кога играше во финалето на мастерсот во Рим, поради што првпат по 2006 година не се наоѓа меѓу најдобрите 20 во светот.

Србинот мастерсот во Рим го заврши во полуфиналето по поразот во два сета од Рафа Надал.

Шпанецот потоа во финалето успеа да ја освои титулата и да се врати на првото место на АТП-листата.

Надал во финалето го победи бранителот на титулата, Александар Зверев, кој остана на третата позиција на листата, а втор е Роџер Федерер, кој го пропушти овој дел од сезоната.

Зад најдобрите тројца се Марин Чилиќ и Григор Димитров, овие двајца ги заменија позициите, а потоа следуваат Хуан Мартин дел Потро, Кевин Андресон, Доминик Тим, Давид Гофан и Џон Изнер.

АТП, топ 10:

1. (2.) Рафаел Надал (Шпанија) 8.770
2. (1.) Роџер Федерер (Швајцарија) 8.670
3. (3.) Александар Зверев (Германија) 5.615
4. (5.) Марин Чилиќ (Хрватска) 4.950
5. (4.) Григор Димитров (Бугарија) 4.870
6. (6.) Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 4.450
7. (7.) Кевин Андерсон (Јужна Африка) 3.635
8. (8.) Доминик Тим (Австрија) 3.195
9. (10.) Давид Гофан (Белгија) 3.020
10. (9.) Џон изнер (САД) 2.955)

foto: EPA (мастерс Рим 2018)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јунајтед не го даваат – нов четиригодишен договор за Гринвуд

Објавено пред

Талентот на Манчестер јунајтед, Мејсон Гринвуд потпиша нов четиригодишен договор со клубот од „Олд Трафорд“ со опција за уште една година.

18-годишниот напаѓач, кој влезе во академијата на Јунајтед во својата седма година, доби неочекувана шанса во првиот тим на Оле Гунар Солскјер по заминувањето на Ромелу Лукаку и Алексис Санчез и досега има два гола оваа сезона. Неговиот прв гол, против Астана во Лига Европа, беше прв гол за Јунајтед на играч роден во 2000-тите.

„Бидејќи израснав како навивач на Манчестер јунајтед, играњето за првиот тим е остварување на мојот сон. Знам дека кога играм за овој клуб, ја претставувам целата фудбалска академија и сакам да вратам за довербата која ми е дадена. Ова е совршен тим за да го исполнам мојот потенцијал“, вели Гринвуд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон Фјури ќе сними божиќна песна со Роби Вилијамс

Објавено пред

Британската поп-ѕвезда Роби Вилијамс потврди дека ќе го објави својот прв божиќен албум, а на него и дуо со поранешниот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури.

Со наслов „Божиќен подарок“, Вилијамс ќе го објави албумот со 28 песни за божиќните празници, а ќе му помагаат Род Стјуарт, Брајан Адамс и Џејми Калам, како и Фјури. Популарниот „Џипси кинг“ ќе биде присутен на песната „Лоша Шерон“.

Вилијамс се запознал со Фјури во јуни во Лас Вегас по победата над Том Шварц, и веднаш го прашал за соработка.

„Тајсон ме покани во соблекувалната пред мечот и веднаш му кажав дека сум го слушнал како пее во рингот и го поканив да биде гостин. Тој веднаш се согласи“, вели Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: Има луѓе во Барселона кои не сакаат Нејмар да се врати

Објавено пред

Лионел Меси признава дека во Барселона има луѓе кои не сакаат Нејмар да се врати на „Ноу Камп“, додавајќи дека ова е една од причините поради кои кам-бекот на Бразилецот е многу тежок.

Нејмар си замина од Каталонија на контроверзен начин во 2017, откако Пари Сен-Жермен ја плати неговата откупна клаузула од 222 милиони евра (светски рекорд), но сега, само две години подоцна цело лето помина во големи шпекулации дека тој ќе се врати во стариот клуб. Меси признава дека тоа тешко ќе се реализира.

„Тешко е да се врати Нејмар. Прво, беше тешко да се види како тој замина, второ, поради начинот на кој замина. Има луѓе во клубот и членови на клубот кои не сакаат да се врати. Ако зборуваме чисто за фудбалот, Неј е еден од најдобрите на светот. Но, постојат и други фактори“, вели Меси.

Иако неодамна изјави дека нема да игра за друг клуб освен Барселона, тој уште го нема потпишано понудениот доживотен договор со Блауграна.

„Се зборува за тоа подолго време, да добијам договор каков што имаше Иниеста. Јас не сакам договорот да ме обврзува, бидејќи не знам како ќе се чувствувам. Ќе се натпреварувам додека се чувствувам физички добро“, објаснува Меси.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа47 минути

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од...

Македонија1 час

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура2 часа

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија2 часа

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија2 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија4 часа

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа4 часа

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија5 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија6 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија6 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија7 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа8 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ9 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет10 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет11 час

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа12 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет23 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион1 ден

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Досие