Контакт

Спорт

10-те играчи на Ливерпул кои никогаш не загубиле на „Енфилд“ (фото)

Објавено пред

Ливерпул доминантно е прв на табелата во Премиерлигата по 24 кола со дури 19 бода предност пред второпласираниот Манчестер Сити. Минатата сезона „црвените“ помалку изненадувачки ја покорија Европа, ја освоија ЛШ, а дел од фудбалерите имаат индивидуален учинок кој досега не е забележан во модерниот фудбал.

Јирген Клоп со доаѓањето на чело на Ливерпул донесе промени во клубот.

На Твитер се појави список со 10 фудбалери на „црвените“, кои се речиси стандардни првотимци, а кои досега не ја осетиле горчината на поразот кога клубот игра на домашниот „Енфилд“.

Алисон Бекер – 27 меча, 25 победи, 2 нерешени
Адриен – 6 меча, 6 победи
Вирџил Ван Дајк – 38 меча, 34 победи, 4 нерешени
Енди Робертсон – 43 меча, 37 победи, 6 нерешени
Фабињо – 21 меч, 20 победи, 1 нерешена
Алекс Окслејд-Чемберлејн – 23 меча, 17 победи, 6 нерешени
Наби Кеита – 15 меча, 13 победи, 2 нерешени
Џердан Шаќири – 15 меча, 14 победи, 1 нерешена
Садио Мане – 59 меча, 50 победи, 9 нерешени
Мохамед Салах – 49 меча, 40 победи, 9 нерешени

Овие податоци илустрираат во каква форма е Ливерпул, посебно кога се работи за настапите на домашен терен.

Спорт

Бергер: Сена беше подобар од Шумахер и Хамилтон

Објавено пред

Победата на Луис Хамилтон во Нинбургринг, со која се израмни на вечната листа со Михаел Шумахер, покрена расправа во светот на Формула 1 околу тоа кој од нив двајца е подобар возач.

Последен кој се огласил на оваа тема е 61 годишниот Герхард Бергер. Австриецот имаше можност да биде тимски колега, во Мекларен Хонда со Аиртон Сена.

„Сена беше и остана најдобриот возач. Од блиску сум ги гледал тројцата и можам да кажам дека никој не вози како Сена. Луис е фантастичен, апсолутно ги заслужува сите комплименти. Би сакал Михаел да останеше статистички најдобар, поради несреќата која му се случи, но мислам дека не можеме да кажеме кој од нов двајца е подобар. Сена беше најдобриот“, рекол Бергер и дополнил.

„Аиртон сигурно ќе освоеше уште неколку титули, за жал прерано не напушти. Никој не го возеше како него.

Аиртон Сена освоил три титули (1998, 1990 и 1991), во кариерата победил на 41 трка. Бразилецот смртно настрада на 1 мај 1994 година, во Имола. Имаше 34 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поцрвене по завршувањето на натпреварот – Игуаин му ја украде славата на Кркиќ

Објавено пред

Гонзало Игуаин во преодниот рок го напушти Јувентус и се пресели во тимот на Дејвид Бекам, Интер Мајами. Аргентинецот во првите шест натпревари не ја оправдува инвестицијата.

На дебито, Игуаин глумеше ѕвезда, промаши пенал и влезе во вербална расправија со противничките фудбалери. Пред две недели против Њујорк Ред Бул постигна убав гол од слободен удар, а синоќа против Монтреал повторно ја покажа својата „темна“ страна.

Интер Мајами доживеаја пораз во Монтреал (2:1), во натпревар во кој, со гол и асистенција, блесна поранешната голема надеж на Барселона Бојан Кркиќ. Игуаин успеа да му ај украде славата на Кркиќ со црвениот картон кој го доби откако главниот судија го означи крајот на натпреварот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Марка: Состојбата во Реал е алармантна

Објавено пред

Поразот на Реал во Мадрид од Кадиз (0:1) сè уште е тема во водечките шпански медиуми. Бранителите на титулата одиграа лош натпревар, го забележаа првиот пораз во сезоната и си направија лоша увертира пред дуелот со Барселона.

„Марка“, најчитаниот спортски медиум во Шпанија, за кој се вели дека е гласило на Реал, жестоко „удри“ по тренерот Зинедин Зидан и неговите фудбалери.

„Состојбата во Реал е алармантна. Зидан и фудбалерите имаа состанок пред вчерашниот тренинг. Фудбалерите биле самокритични, не барале никакви оправдувања за лошата игра. Апелирале на заедништво и борбеност, а најмногу се разговарало за ставот со кој влегле и играле против Кадиз. Играчите биле свесни дека ова не е добро пред дуелот со Барселона и стартот на сезоната во Лигата на шампионите“, пишува денешниот текст на весникот чиј наслов е „Алармантна состојба“.

„АС“ пишува дека Реал никогаш во својата историја не бил толку лош.

„Против Кадиз играчите на Реал беа присутни со телото, но отсутни со духот. Неверојатно е колку играчите на Реал го потценија Кадиз. На крајот добро и поминаа со пораз од 1:0. Реал игра секогаш лошо во вакви натпревари, но со поддршка на навивачите на ‘Сантијаго Бернабеу’ знае да го скрши противникот. Крос не успеа да ја поврзе играта, Начо и Лукас Васкез не беа опасни, Винисусиус не можеше да го најде просторот за трка по теренот, Марсело го имаше но стоеше, а Бензема доцна почна да игра. Оваа катастрофа ги надмина сите тактички замисли и уште некои други фудбалски причини“, пишува новинарот на „АС“.

Реал в среда ќе го пречека Шахтјор во Лигата на шампионите, а в сабота ќе гостува кај Барселона во Ла Лига.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Регион3 часа

Словенија прогласи епидемија на коронавирус

Словенечката влада официјално прогласи епидемија на коронавирус. Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно објави на „Твитер“ дека епидемијата ќе биде...

Свет3 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Свет3 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет4 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет4 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија5 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион5 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа17 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа17 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион18 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет19 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија20 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија21 час

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион1 ден

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Aприл 2021 е месецот за спроведување на пописот

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде...

Европа1 ден

Плантажа со марихуана на три ката и со вредност од милион фунти пронајдена во Англија

Во објект на поранешен ноќен клуб во Ковентри, полицијата открила плантажа со марихуана на три ката, за која се проценува...

Европа2 дена

Словачка во следните два викенда ќе им направи ковид-тестови на сите граѓани постари од 10 години

Словачка на коронавирус планира да ги тестира сите свои жители на возраст над десет години, објави словачкиот премиер Игор Матовиќ...

Досие