Контакт

Спорт

Абрахам со два гола, Рома во нокаут фазата на Конференциската лига

Објавено пред

Рома на Жозе Мурињо не дозволи уште некое европско изненадување во петтото коло на Конференциската лига на УЕФА, декласирајќи го украинскиот Зорја Луханск со 4:0.

Теми Абрахам постигна два гола, а во листата на стрелците се запишаа и Карлес Перез и Николо Заниоло за по маките со норвешкиот Бодо/Глимт, да се стигне до победа за кревање на мотивацијата на тимот.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 5.КОЛО

ГРУПА А

Макаби Тел Авив – ЛАСК Линц 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-93697-37074”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Анортозис – Гент 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-93698-37074”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Рома – Зорја Луханск 4:0

Бодо/Глимт – ЦСКА Софија 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-93699-37074”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Д

Јаблонец – АЗ Алкмар 1:1

Рандерс – ЦФР Клуж 2:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-93700-37074”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Рагник прво ќе го тренира Јунајтед, потоа ќе биде консултант

Објавено пред

Манчестер јунајтед, во текот на денот, ќе го промовира Ралф Рагник во нов менаџер на тимот. Германецот ќе биде привремено решение, ќе ги предводи „црвените ѓаволи“ до јуни.

Откако ќе му заврши договорот, Рагник, ќе остана на „Олд Трафорд“ и во наредните две години и ќе ја има улогата на консултант.

Ќе има влијание врз изборот на новиот менаџер и врз трансфер политиката. Тој ќе реши кој од играчите, чии договори истекувата на крајот од сезоната, ќе останат во клубот.

Рагник на клупата на Јунајтед доаѓа на местото на Оле Гунар Солскјер.

Од отказот на Солскјер до именувањето на Рагник, Јунајтед против Виљареар (2:0) и Челси (1:1) го предводеше Мајкл Керик.

Прикажи повеќе...

Спорт

13 заразени во Белененшеш со омикрон варијантата на коронавирусот

Објавено пред

Португалските здравствени власти објавија дека кај 13 играчи на Белененшеш е откриена омикрон варијантата на коронавирусот. Еден играч минатата недела се вратил од Јужна Африка.

Омикрон варијантата била откриена по натпреварот Беленешеш-Бенфика 0:7. Во саботата Беленешеш со девет фудбалери го започна дуелот со Бенфика. Натпреварот потоа беше прекинат во 47. минута, откако во вториот дел овој тим на теренот излегол со седум фудбалери.

„Сите сме во изолација, исклучок е младиот тим кој не играше во саботата. Вкупно во карантин се 44 лица. Тројца играчи и исто толку членови на персоналот имаат благи симптоми. Чекаме здравствените власти да ни одобрат ново тестирање“, изјавил портпаролот на Белененшеш.

Пародијата предизвика големо внимание во фудбалскиот свет. Од двата клуба изјавија дека биле принудени да играат, го обвинија здравствените власти и португалската лига што не нашле доблест да го одложат натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар ќе отсуствува најмалку шест недели

Објавено пред

Нејмар поради повреда на скочниот зглоб, најмалку шест недели нема да игра фудбал. Бразилецот се повреди вчера против Сент Етиен.

Нејмар со солзи во очите, на носилки беше изнесен од теренот.

Ден потоа се појави информација колкава пауза го очекува. Радио Монте Карло тврди дека на терените ќе се врати кон средината на јануари.

Доколку прогнозата е точна тој ќе ги пропушти дуелите со Ница, Ленс, Монако, Лориен, Лион и Брест во Лига 1 и Бриж во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа28 минути

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија2 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа3 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет3 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија3 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Досие