Контакт

Спорт

Абрамович го купува најтрофејниот руски клуб, Спартак Москва?

Објавено пред

Поранешниот газда на Челси, Роман Абрамович може многу бргу да се врати во светот на фудбалот, со потенцијална инвестиција во Спартак Москва преку компанијата за челик и рударство „Евраз“, во која Русинот има акции, тврдат локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Абрамович го продаде премиерлигашот Челси минатиот месец на американските инвеститори предводени од Тод Бели, ставајќи крај на успешната нова ера на клубот која траеше 19 години откако беше под санкции на британската влада поради неговата блискост со рускиот претседател Владимир Путин.

Сега според рускиот „РБ спорт“, Абрамович е заинтересиран за купување на најтрофејниот руски клуб, кој сега е во сопственост на бизнисменот Леонид Федун, еден од ко-основачите на гигантот „Лукоил“. 66-годишниот Федун оваа недела се повлече од позицијата потпретседател на „Лукоил“, иако вети дека тоа нема да влијае на неговата улога во Спартак.

Ова не е првпат Абрамович да се поврзува со други клубови – претходно се тврдеше дека ќе го преземе турскиот Гозтепе и шпанскиот гигант Валенсија, пред неговите претставници да ги демантираат шпекулациите. Исто така, во Русија сметаат дека купувањето на Спартак нема да се случи поради блиското пријателство на Абрамович со Евгениј гинер, претседателот на лутите ривали на Спартак, ЦСКА Москва. Абрамович го спонзорираше ЦСКА Москва преку неговата поранешна компанија „Сибнефт“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спектакл на „Сан Сиро“ – Милан со победа ја започна одбраната на титулата

Објавено пред

Актуелниот шампион на Италија Милан го совлада Удинезе во првиот натпревар од новата сезона во Серија А со 4:2 (2:2). Триумф на почетокот на сезоната забележа и Аталанта. Екипата од Бергамо во Џенова со 2:0 ја победи Сампдорија.

dobivaj vesti na viber

На „Сан Сиро“ триумфално беше отворена новата сезона во која Милан влегува со желба да ја одбрани титулата. Сепак на самиот почеток домаќинот доживеа „студен туш“. Во втората минута Тогаш Родриго Бекао ги шокираше сите на стадионот, но многу брзо следеше пресврт.

Најпрво Калабрија беше фаулиран во шеснаесетникот, а Тео Ернандез го претвори пеналот во израмнувачки гол.

Тоа беше во 11. минута, а веќе во 15. Анте Ребиќ убавото додавање од десната страна го претвори во 2:1.

„Росо-нере“ го „пресече“ вториот гол на Удинезе во третата минута од судиското надополнување кога Масина постигна гол за израмнување.

Сепак, на самиот почеток од вториот дел Брахим Диас му донесе нова предност на Милан. Победата со својот втор гол ја потврди Ребиќ во 68.минута.

Аталанта на „Луиџи Ферарис“ во Џенова ја победи Сампдорија со 2:0 (1:0), со головите на Толои во 26. минута и дебитантот во Серија А, Адемола Лукман во 95.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед го допреа дното – Тежок пораз од Брентфорд

Објавено пред

Манчестер јунајтед доживеа катастрофален пораз (4:0) на гостувањето кај Брентфорд. „Црвените ѓаволи“, го доживеаја вториот пораз во новата сезона. Во три децениското постоење на Премиер лигата, Јунајтед никогаш досега не започнал сезона со два порази.

dobivaj vesti na viber

Во западен Лондон, домашниот Брентфорд ги искористи подароците од Давид Де Хеа, постигна два гола во 10.и 18.минута, а потоа во 31. и 35.минута само ја потврди победата.

Во вториот дел Роналдо два пати се обиде со глава, неговите удари беа непрецизни, а Кристијан Ериксен не успеа да реализира две добри шанси. Во последните 10 минути Брентфорд пропуштија три добри шанси да го постигнат петтиот гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкупи со победа ја започна одбраната на титулата

Објавено пред

Актуелниот шампион на Македонија, Шкупи, со победа ја запона одбраната на титулата. Првиот меч во новата сезона, поради европските обврски, Шкупи го одигра во рамките на второто коло.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Гоце Седлоски, славеа победа од 2.1 против Македонија ЃП.

Фудбалерите на Шкупи во интервал од три минути, во второто полувреме ја обезбедија победата.
Трпановски го постигна првиот гол во 67., а Цефас вториот во 70.минута.

Единствениот гол за Македонија ЃП го постигна Скендери.

Шкупи сега ќе му се посвети на натпреварот со Балкани, во плејофот во Конференциската лига.

Фото/facebook.com/fcshkupi1927

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија4 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ5 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион6 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија7 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија11 час

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион12 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа13 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија13 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет13 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....