Контакт

Спорт

Абрамович, по три години, повторно во Лондон

Објавено пред

Газдата на Челси, Роман Абрамович, е во Лондон првпат по три години и, најверојатно, ќе го посети својот клуб, јавуваат британските медиуми откако долго време не му беше дозволен во Велика Британија поради проблеми со визите.

Медиумите јавуваат дека рускиот милијардер ќе го посети тренинг-центарот во Кобам, кој го модернизира по преземањето на клубот во 2003 и може да одгледа еден домашен меч на Челси на 20 октомври против Малме во Лигата на шампионите.

54-годишниот Абрамович се налути што веќе три години Британците не му даваа бизнис-виза, но, сега, по добивањето израелски пасош, нему не му е потребна виза за влез во Велика Британија.

Абрамович претходно беше во финалето на ЛШ против Манчестер сити во мај во Порто, Португалија, а исто така беше во Баку, Азербејџан, кога во финалето на Лига Европа во 2019 го победија Арсенал.

Постоеја стравувања дека Абрамович е подготвен да се откаже од клубот по проблемите со визата и по откажувањето на проектот за редизајнирање на „Стемфорд Бриџ“ од милијарда фунти, но тој ја покажа посветеноста кога им даде буџет од над 300 милиони фунти во последните два летни преодни рока за засилувања.

Спорт

Бетис му даде три гола на Димитриевски, не успеа камбекот на Рајо

Објавено пред

Реал Бетис стигна до 3:2 победа во трилер-меч против Рајо Валјекано, во кој гостите успеаја да се вратат од 2:0 негатива, но Бетис победи со гол од пенал на 15 минути пред крајот.

Алекс Морено во 22. минута и Хуанми само две минути подоцна им донесоа големо водство на Бетис на пат до лесна победа, но Рајо успеа да се врати во игра. Ренди Нкета во финишот на полувремето намали на 2:1, пред Алваро Гарсија во 65. минута да израмни. На радост на преполниот „Бенито Вилјамарин“ во  75. минута беше досуден пенал, кој Вилијан Жозе лесно го реализираше.

По девет меча, Бетисе се на четвртото место со 18 поени, два помалку од трите тима израмнети на 20 поени (Реал Мадрид, Реал Сосиедад и Севилја), додека Рајо се седми со 16 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер уште верува дека е вистинскиот: Дојдовме предалеку за да се откажеме сега

Објавено пред

Оле Гунар Солскјер признава дека на крајот вината за неверојатниот 0:5 пораз од Ливерпул е само негов, објаснувајќи дека тоа е најболниот пораз во неговата тренерска кариера, но не сакаше да коментира дали ќе добие отказ од клубот, велејќи дека по ваков резултат, ќе „види“ каде ќе го однесе тимот.

„Не е лесно да се каже било што освен дека ова е најцрниот ден кој го имав со овие момци. Не бевме доволно добри ниту индивидуално, ниту како тим и не смееме да им дозволиме вакви шанси на Ливерпул. Чија е одговорноста? Моја, тоа е тоа. Тренерскиот тим е брилијантен, но јас го избрав приодот кон играта и им дадовме многу простор. Игравме дома против Ливерпул и со ист приод со висок пресинг, но денеска не го дадовме печатот на нашата игра. И лани изгубивме 6:1 од Тотенхем, но ова е многу полошо, многу, многу полошо. Посебно за мене како играч, навивач и тренер на Манчестер.  Дојдовме предалеку за да се е откажеме сега, но моите играчи имаат силен карактер. Знаеме дека сме на дното, не можеме да биде полошо од ова. Да видиме каде ќе не однесе“, изјави Солскјер.

Салах и Ливерпул го посрамотија Јунајтед – ќе ja преживее ли Солскјер „кланицата“

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер е најмладиот по Ѓоковиќ со пет титули во една година

Објавено пред

Италијанската тениска ѕвезда, Јаник Синер го декласираше Диего Шварцман со 6:2/6:2 за да ја освои титулата од Европа опен во Антверпен, Белгија за да стане најмладиот тенисер по Новак Ѓоковиќ кој во една година успеал да стигне до пет АТП титули.

Синер, кој со своите 20 години е најмладиот италијански тенисер кој влегол во топ 15 на АТП листата, доминираше против Шварцман, откако во првиот сет од 0:1 поведе со 5:1 и потоа лесно го комплетираше мечот. Синер не загуби сет во Антверпен, и победата го носи поблиску до место на АТП финалето во Торино, каде што е 11. во т рката со 2845 поени, а еден играч пред него, Рафаел Надал нема да игра на завршниот турнир.

Во Москва пак, домашната тениска надеж Аслан Карацев го совлада Марин Чилиќ со 6:2/6:4 за титулата од Кремљ опен, негов втор тирумф оваа година, во која блесна на Австралија опен, каде што стигна до полуфиналето како квалификант.

„Остварување на сонот од детството, бидејќи ова е турнир каде што почнав да играм во квалификациите и сега го кревам трофејот“, вели 28-годишниот Карацев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија3 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ5 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион7 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион8 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет9 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ10 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија1 ден

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија1 ден

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет1 ден

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Досие