Контакт

Спорт

Адетокумбо фантастичен, Бакси заиграа како шампиони

Објавено пред

Предводени од првата ѕвезда, Јанис Адетокумбо, Милвоки бакс стигнаа до 117:108 победа над Орландо меџик, конечно, покажувајќи дел од играта која ги направи актуелни шампиои во НБА лигата.

Адетокумбо имаше фантастични 32 поени и 20 скока, а заврши и со 5 асистенции и 2 украдени топки, а Орландо немаа одговор за неговата игра. Боби Портис со 24 поени и 15 скока му помогна за победа, додека кај поразените, Ер-Џеј Хемптон имаше 19 поени.

Милвоки се само 10. во Источната конференција со 9-8 скор, додека Орландо се последни со 4-13.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Индијана – Њу Орлеанс 111:94

Вашингтон – Мајами 103:100

Аталанта – Шарлот 115:105

Бостон – Оклахома Сити 111:105

Милвоки – Орландо 117:108

Минесота – Мемфис 138:95

Портланд – Филаделфија 118:111

Сакраменто – Јута 105:123©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вориорси ја прекинаа серијата од 18 победи на „сонцата“ – Клиперси се „газди“ во ЛА

Објавено пред

Кошаркарите на Феникс санс имаа 18 победи во низа во НБА лигата сезонава, но ноќеска тимот на Голден стејт вориорс им се испречи на патот.

„Вориорси“ предводени од Стеф Кари славеа на домашен терен со 118:96 и се вратија на првото место на Западот.

Одличниот Кари мечот го заврши со 23 поени, 5 скока и 5 асистенции.

Дербито на Лос Анџелес им припадна на Клиперси, славеа со 115:119.

„Езерџиите“ беа без Леброн Џејмс, а гостите беа предводени од Маркиф Морис со 21 и од Пол Џорџ со 19 поени.

Ова се сите ноќешни НБА резултати:

Индијана пејсерс – Мајами хит 104:113
Вашингтон визардс – Кливленд кавалирс 101:116
Атланта хокс – Филаделфија 76-ерс 96:98
Бруклин нетс – Минесота тимбервулфс 110:105
Хјустон рокетс – Орландо меџик 118:116
Далас маверикс – Њу Орлеанс пеликанс 91:107
Јута џез – Бостон селтикс 137:130
Голден Стејт вориорс – Феникс санс 118:96
ЛА лејкерс – ЛА клиперс 115:119

Прикажи повеќе...

Спорт

Српски дефанзивец даде гол во Цвајта во стилот на Златан, не му се веруваше

Објавено пред

Милош Вељковиќ – дефанзивецот кој е во ростерот на српкиот селектор Драган Стојковиќ, а кој настапува за германскиот второлигаш Вердер Бремен синоќа постигна атрактивен погодок на дуелот што неговиот тим го доби против АУЕ (4-0).

Се играше 19 минута кога Вељковиќ во казнетиот простор изведе потег кој го нарекуваат „скорпија“, погоди во стилот на Златан Ибрахимовиќ.

По голот, тој остана да лежи на тревата не верувајќи во она што го направи.

Еве како изгледаше ситуацијата:

Прикажи повеќе...

Спорт

Супер-спусташки триумф на Гоџија, Килде за влакно пред Одермат

Објавено пред

Италијанската скијачка Софија Гоџија најави дека е подготвена да се врати на врвот на спусташките трки, откако во првиот спуст од новата сезона во Светскиот куп во Лејк Луис, Канада, ја декласираше конкуренцијата за неверојатна победа.

29-годишната Гоџија имаше совршена трка за да ја победи Американката Бризи Џонсон со неверојатна предност од 1.47 секунди, додека третото место и припадна на Австријката Мирјам Пухнер со 1.54 секунди послабо време.

Гоџија, шампионката во спуст од 2018 и 2021 година, во јануари ја скрши ногата и го пропушти Светското првенство на домашен снег во Кортина Д’Ампецо, каде што беше главна фаворитка.

Норвежанецот Александер Омод Килде стигна до супер-џи триумф во Бивер Крик, Колорадо, САД, исто така враќајќи се од повреда и спречувајќи го Швајцарецот Марко Одермат да стигне до втора победа во два дена. Килде, кој ја освои скратената сезона од Светскиот куп во 2019/20, постави време од 1:10.26, за 0.03 секунди побрзо од Одермат, додека Американецот Тревис Ганонг беше за 0.37 секунди послаб на третото место.

Килде ги скина лигаментите на десното колено минатиот јануари прекратувајќи ја сезоната во момент кога беше втор во генерален пласман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Патниот правец Охрид – Ресен затворен за сообраќај за сите видови возила

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, е затворен за сообраќај за сите видови на возила, од 15.11.2021...

Македонија46 минути

Променливо облачно со слаб до умерен ветер

Времето денес ќе биде променливо облачно со повеќе облачност во западните делови и со слаб до умерен ветер од северен...

Свет13 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија18 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија19 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија19 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија21 час

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава24 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 ден

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет1 ден

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет1 ден

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа2 дена

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион2 дена

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет2 дена

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија2 дена

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа2 дена

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија2 дена

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија2 дена

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа2 дена

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија2 дена

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Досие