Контакт

Спорт

Адвокатот на Марадона: Покрај толку пари, умре сам и напуштен, во празна куќа!

Објавено пред

На судењето за утврдување одговорност за смртта на Диего Армандо Марадона, во судот во Буенос Аирес зборувал неговиот адвокат Матијас Морлa кој како сведок бил по барање на ќерките на „Ел Пибе“ – Далма и Џанина.

„Сето тоа беше една голема глупост. Прво, затоа што препораката на лекарите била Диего да не ја напушта клиниката по операцијата, а второ, затоа што на располагање на Диего му била празната куќа во Ла Плата, а тој на крајот завршил во некоја друга куќа во Тигре. Никако не смеел да ја напушти болницата, ако лекарите тоа го забранеа. Не се согласував да оди во таа друга куќа, и тоа му го реков. Почнаа да му покажуваат разни куќи, а мојата работа беше само да ги донесам парите сето тоа да се плати. Со парите кои ги имаше можеше да плати три доктори да се грижат за него секојдневно, а не да умре во празна куќа, сам и напуштен“ рекол адвокатот.

„Се се тоа катастрофални грешки, на крај срцето му експлодираше, беше оставен сам и незаштитен да се мачи“ заклучи Морлa.

Тој подвлече дека ќерките Далма и Џанина се одговорни за патењето на Диего, затоа што тие го одведоа од болницата.

„Ми се јави докторот на Клиниката и ми рече да разговарам со ќерките затоа што му рекле дека јас сум проблемот и јас се противам на одлуката да го пуштат од болницата“ вели адвокатот на Марадона.

Морла открил дека последен пат Диего го видел на 16. ноември минатата година во Тигре, неколку дена пред смртта.

„Ми делуваше свесно, а кога тргнав да си одам му реков `Ќе се видиме подоцна`. Го поздравив со раката, а тој ме зграпчи за рака, ме повлече кон себе и ми рече `Те сакам`. Тоа беше последен пат што го видов“ изјавил адвокатот.

Спорт

Колапс во финишот за убедлив пораз од Украина

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација го загуби и вториот меч во квалификациите за Светското првенство во 2023 година кога по одличното прво полувреме, момците на Драган Баиќ потфрлија целосно во второто, особено во последната четвртина за 75:61 пораз на гости од Украина.

Македонија имаше постојано водство во првото полувреме, кое достигна до +8, но потоа во второто полувреме Украинците го кренаа нивото, а ние со нашите грешки дозволивме да направат разлика и да стигнат до својата прва победа по поразот од Грузија во првото коло. Македонија очекувано загуби од фаворитот Шпанија во првиот меч во Скопје.

Бојан Крстевски беше најефикасен со 14 поени, Џејкоб Вајли додаде 12, а Адем Мекиќ уфрли 10 во меч со многу промашувања и слаба прецизност од двете репрезентации. За Украина најефикасен беше Артем Пуствој со 18 постигнати поени.

Фото: ФИБА

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо: Шефот на „Франс фудбал“ е лажго!

Објавено пред

Кристијано Роналдо во неверојатно груб пост на Инстаграм го нарече уредникот на „Франс фудбал“, Паскал Фере лажго по неговата изјава дека самиот Роналдо му кажал дека најголемата амбиција во кариерата му е да заврши со повеќе „Златни топки“ од Лео Меси.

Во изјава за „Њујорк тајмс“, Фере изјави дека „Роналдо има една амбиција – да се пензионира со повеќе ‘Балон д’ор’ награди од Меси, го знам тоа бидејќи самиот ми кажа’. Роналдо вели дека таков разговор не се случил и дека Фере се промовира самиот со неговата изјава.

„Денешниот исход (наградата уште не е официјално доделена н.з.) ги објаснува изјавите на Паскал Фере, кој вели дека мојата амбиција е да завршам со повеќе ‘Златни топки’ од Лионел Меси. Фере лажеше, го користеше моето име да ја промовира работата која ја има. Неприфатливо е одговорниот за така престижна награда да лаже, со целосно непочитување кон некој кој секогаш го почитувал ‘Франс фудбал’ и ‘Златната топка’. И денеска повторно лажеше, оправдувајќи го моето отсуство од гала-вечерата со наводен карантин кој не постои. Секогаш им честитам на тие кои победуваат, спортски и фер како што ја водам мојата кариера од почетокот, така што никогаш не сум против никого. Победувам за мене, за клубовите за кои играм, и за тие кои ми посакуваат добро. Не победувам против некого. Најголемата амбиција во кариерата ми е да освојувам национални и интернационални титули за клубовите и за мојата репрезентација. Да бидам вистински пример за сите кои сакаат да бидат професионални фудбалери. Да го оставам моето име запишано со златни букви во историјата на светскиот фудбал. Ќе завршам со тоа што ќе кажам дека фокусот е на следниот меч на Манчестер јунајтед и за работите кои можеме да ги освоиме оваа сезона со моите другари и навивачи. Другото? Другото е само друго?“, вели Роналдо.

Шефот на „Златната топка“: Единствена мотивација на Роналдо е да има повеќе титули од Меси

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси го доби осмиот трофеј „Пичичи“, вечерва и „Златната топка“?

Објавено пред

Како загревање за вечерашното доделување на „Балон д’ор“, награда за најдобар играч во изминатата сезона во организација на „Франс фудбал“, Лионел Меси го доби својот осми (и, најверојатно, последен) трофеј „Пичичи“ како најдобар стрелец во шпанската Ла Лига за минатата сезона со Барселона.

Наградата што ја доделува спортскиот весник „Марка“ е за постигнатите 30 гола во 35 меча за Барселона победувајќи го Карим Бензема и Жерард Морено, кои имаа по 23 постигнати гола. Ова беше петта ваква титула за Меси во низа и доаѓа за сезоната пред неговото заминување од Каталонија. Наградата тој ја доби од директорот на „Марка“, Хуан Игнасио Галјардо.

„Благодарам што дојдовте до Париз да ми ја донесете наградата. Не знам дали некој ќе ме надмине, но можам да кажам дека е вистинска чест да бидам во историјата на Ла Лига. Многу сум благодарен“, изјави Меси.

Зад Меси со шест трофеи „Пичичи“ е Телмо Зара, а пет трофеи имаат освоено Алфредо ди Стефано, Уго Санчез и Квини. Ференц Пушкаш има четири награди, а Кристијано Роналдо си замина од Шпанија со три вакви награди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија3 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија6 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија7 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија7 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа8 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија10 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа11 час

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет11 час

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Досие