Контакт

Спорт

„Аѕурите“ двапати ни „избегаа“, сега можеме да ги исфрлиме од Мундијалот

Објавено пред

Кога „аѕурите“ во 2017 година го загуби двомечот со Шведска и не се квалификуваше за Светското првенство во Русија во 2018 година, тоа во Италија беше протолкувано како национална катастрофа. Сега, четири години подоцна, дали македонската фудбалска репрезентација има доволно сила, знаење и умешност да предизвика втора национална фудбалска катастрофа на „чизмата“?

Токму во тој квалификациски циклус, Македонија имаше шанса првпат во историјата да се сретне со италијанската репрезентација и делумно бевме одговорни што тие загубија поени и завршија како втори во групата Г зад Шпанија.

Во Скопје, во третото коло во квалификациите, на 9 октомври 2016 година, Италијанците се „спасија“ во Скопје со гол на Чиро Имобиле во судиското продолжение. Андреа Белоти ги донесе гостите во водство, по што Несторовски и Хасани во само две минути (57. и 59.) направија пресврт. Имобиле во 75. минута израмни на 2:2, за во 95. минута да освои три поени за гостите. На 6 октомври следната година пак, во Торино, Македонија освои поен со 1:1 реми. Џорџо Кјелини во 40. минута ги донесе во водство домаќините, а Александар Трајковски во 77. минута израмни на 1:1.

Да потсетиме, Италија по колапсот во овие квалификации го отпушти селекторот Џанпјеро Вентура, и му зададе задача на Роберто Манчини да направи целосна обнова. Тој успеа во тоа откако ова лето станаа европски шампион, добивајќи ги Англичаните сред „Вембли“, и очекувањата беа рутински да завршат на првото место во својата група. Меѓутоа две скапи промашувања на Жоржињо од белата точка придонесоа Швајцарија во последното коло да ги помине на табелата и да обезбеди директен пласман.

Бугарија и Северна Ирска покажаа дека не е невозможно да се извлече барем реми против силниот противник, така што сега на дело треба да се покажат момците на Благоја Милевски.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Спорт

Колинс ќе и се спротивстави на Барти во финалето на АО

Објавено пред

Американката Даниел Колинс ќе и се спротивстави на првата ностелка, Ешли Барти, во финалето на Австралија опен.

Колинс, во второто полу-финале, на женскиот дел од турнирот, убедливо ја порази Ига Швјонтек од Полска со 6/4, 6/1.

Американката, која во Мелбурн е 27.носителка, двата сета го започна со дупли брејк и водство од 4:0. Швјонтек, во првиот сет успеа некако да се врати во сетот, но не и да и предизвика проблеми на Колинс.

Во вториот сет, по водството од 4:0 Колинс не и дозволи на Швојнтек да и се доближи. Го доби мечот за 72 минути.

Финалето во женска конкуренција ќе се одигра во сабота, со почеток во 9.30 часот по средно-европско време.

Прикажи повеќе...

Спорт

КТМ го претстави моторите за новата сезона

Објавено пред

КТМ ги промовираше РЦ16 мотоциклите, со кои во претстојната сезона во Мото ГП, ќе се натпреваруваат возачите на Ред Бул КТМ фактори рејсинг и Тех3 КТМ фактори рејсинг.

Презентацијата се одржа под мотото: „Потрагата по совршенството започнува овде“.

Бред Биндер и Мигел Оливеира ќе возат за Ред Бул КТМ фактори рејсинг. Менаџер на овој тим ќе биде, Франческо Гвидоти.

Боите на Тех3 КТМ фактори рејсинг, ќе ги бранат младите надежи, Реми Гарднер, актуелен шампион во Мото 2 и Раул Фернандес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џеко: Поради еден човек си заминав од Манчестер сити

Објавено пред

Един Џеко (35), во интервју за „Кориере дела Сера“, открил зошто во 2015 година го напуштил Манчестер сити.

Џеко, четири сезони мина во Сити, со клубот два пати ја освои Премиер лигата, по еднаш им се радуваше на трофеите во Лига и ФА купот, односно во Комјунити шилд.

Босанецот од Манчестер сити се пресели во Рома. Шест години го носеше дресот на „волчицата“, од оваа сезона игра за Интер.

„Се наоѓав во најдобриот период од кариерата, не сакав да бидам резерва, поради тоа ја одбрав Рома. Не жалам за таа моја одлука. Само трофеј не успеав да освојам, но во Рома минав прекрасни шест години. Во срцето го носам тој клуб. Сега сум во Интер, сакам да ја освојам титулата. Инаку, Англија ја напуштив и покрај тоа што имав уште три години од договорот со Сити. Не се согласував со тренерот Мануел Пелегрини“, рекол Џеко.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа2 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија3 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа4 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа5 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија18 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија18 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија21 час

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија21 час

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ22 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија23 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Досие