Контакт

Спорт

Ако не му дозволат трансфер Левандовски ќе го активира „Вебстеровото правило“

Објавено пред

Роберт Левандовски јасно и гласно му порача на Баерн дека повеќе не сака да игра во Минхен. Полјакот преферира трансфер во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Баерн нема намера да му попушти на својот најдобар играч и стрелец. Цврсти се во намерата тој да го одработи својот договор, кој истекува во јуни наредната година.

Левандовски ќе поќека да добие дозвола да го напушти клубот, доколку тоа не се случи може да го искористи „Вебстеровото правило“.

Во членот 17 од Законот на ФИФА за „Правила за статусот и трансферите на играчите“, постои ова правило, наречено по шкотскиот фудбалер Енди Вебстер.

Во 2006 година Вебстер од Хартс се пресели во Виган се пресели од Хартс во Виган, една година пред да му истече договорот и покрај противењето на шкотскиот клуб. Хартс сакаа да го задржат со сила до истекот на неговиот договор, тој посегна по правна битка и беше направен преседан кој оттогаш стана правило.

Правилото вели дека секој играч кој наполнил 28 години, а претходно поминал три години во клубот, може да ги откупи последните година или две од договорот со актуелниот клуб. Висината на откупот е еднаква на годишната бруто плата во клубот.

Левандовски ги исполнува сите услови да посегне по ова легално оружје. Во клубот е осум сезони, одамна ја мина границата од 28 години и има само уште една година договор со Баварците.

Неговата бруто плата во Баерн е 24.000.000 евра и за таа сума може да го откупи договорот и да се пресели во Барселона. Секако дека Каталонците би морале да го обесштетат за споменатиот откуп, но на тој начин тие ќе профитираат, бидејќи сега се подготвени на Баерн да му понудат 32.000.000 евра за трансферот на полскиот напаѓач.

Наводно, доколку не успее да го убеди клубот да му дозволи трансфер, Левандовски бил подготвен да се повика на ова правило.

Проблемот е што во Барселона се уште владее финансиски хаос и на клубот не му е дозволено да регистрира нови играчи или да ги продолжува договори со сегашните првотимци додека не ги среди финансиските книги. Рокот за тоа е 30 јуни.

Спорт

Пике му се извини на Хамилтон, доби забрана за посета на Ф1 боксовите

Објавено пред

Трикратниот светски шампион, Нелсон Пике јавно се извини на седумкратниот шампион Луис Хамилтон за расистичкиот израз во интервју дадено минатиот ноември, посочувајќи дека зборот кој го користел е „изваден од контекст“. Покрај ова, „ЕСПН“ јавува дека поради инцидентот, Формула 1 шампионатот ќе му забрани посети на боксовите во следните трки.

dobivaj vesti na viber

69-годишниот Пике го нарече Хамилтон „црнче“ коментирајќи го судирот на Хамилтон со Макс Ферстапен (инаку момче на неговата ќерка Кели) на минатогодишното Британско ГП, кога Британецот го истурка Ферстапен од патеката. Иако интервјуто беше дадено минатата недела, тоа стана контроверзно вчера, по што Хамилтон побара казна за Пике.

Пике се извини, но посочи дека тој збор „Neguinho“ нема расистички конотации во Бразил.

„Би сакал да ги разјаснам приказните кои циркулираат во медиумите за коментар кој го дадов на интервју минатата година. Тоа што го кажав беше лошо изразено, и не сакам да го бранам, но сакам да објаснам дека тој термин историски се користи во бразилскиот португалски јазик со години како синоним за ‘момче’ или ‘личност’ и беше кажано без намера за навреда. Никогаш не би го користел зборот за кој ме обвинија во некои преводи. Ги отфрлам тврдењата дека зборот беше искористен за да се навреди возач поради неговата боја на кожата. Се извинувам на сите кои се почувстуваа навредени, вклучувајќи го и Луис, кој е неверојатен возач, но преводот за кој ме обвинуваат не е точен“, се вели во изјавата на Пике.

Критики за Нелсон Пике откако го нарече Хамилтон „црнче“

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го декласираше Кокинакис за два часа

Објавено пред

Актуелниот шампион, Новак Ѓоковиќ, покажа дека е подготвен за одбрана на титулата, откако во второто коло на Вимблдон со 6:1/6:4/6:2 го декласираше Австралиецот Танаси Кокинакис.

dobivaj vesti na viber

Србинот почна фуриозно, правејќи предност од 3:0 во првиот сет, кој на крајот го освои за само 31 минута игра. Кокинакис беше постабилен во вториот сет, но еден брејк во третиот гем беше доволен за Ѓоковиќ да дојде до 2:0 предност во сетови, по што во третиот сет продолжи со одличната игра за комплетирање на лесната победа.

Следен противник на Ѓоковиќ може да биде неговиот сонародник, Миомир Кецмановиќ, кој во второто коло имаше 2:1 предност во сетови против Чилеанецот Алехандро Табило.

Ѓоковиќ сега нема пораз на Вимблдон неверојатни 1.812 дена, односно последен пат загуби од сега веќе пензионираниот чешки тенисер, Томаш Бердих на 12 јули 2017 година.

Финалистот од Ролан Гарос, Каспер Руд, пак испадна во второто коло, губејќи со 3:6/6:2/7:5/6:4 од Французинот Иго Умбер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси се фокусира на Калиду Кулибали

Објавено пред

Англискиот премиерлигаш Челси ќе бара квалитетни засилувања за одбраната во Италија. Доколку не успее во намерата да го доведе Матијс де Лихт од Јувентус, тогаш втора опција на менаџерот Томас Тухел е Калиду Кулибали од Наполи.

dobivaj vesti na viber

По заминувањето на Андреас Кристенсен и на Антонио Рудигер, раководството на Челси се обидува да доведе квалитетни замени во одбранбениот бедем.

Сенегалецот Кулибали има договор со „наполитанците“ до следното лето, па Челси би можел да го доведе во овој трансфер прозорец за релативно добра цена.

За Кулибали имаше интерес и од Барселона, но се чини дека каталонскиот клуб полека се откажува од трката.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Македонија2 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија3 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија4 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа5 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија5 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија6 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија7 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет7 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа8 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа9 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет10 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт20 часа

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет20 часа

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа21 час

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија22 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет23 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија24 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија1 ден

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија1 ден

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...