Контакт

Спорт

„Ако не сакате да играте ќе бидете исфрлени од Премиерлигата“

Објавено пред

Клубовите имаат желба но се уште не е познат датумор кога би можела да продолжи сезоната во Премиерлигата. Доколку властите дозволат клубовите би започнале со тренинзите на 18 мај, а сезоната би продолжила на 12 јуни.

Во понеделник клубовите ќе одржат нов состанок на кој детално треба да биде предложен планот под какви услови би можела да продолжи сезоната.

Еден од предлозите е натпреварите да се играат на неутрални терени. На оваа идеја се противат клубовите кои се наоѓаат во долниот дел на табелата. Тоа се: Астон Вила , Норич, Борнмут, Брајтон, Вест Хем и Вотфорд.

Овие тимови дури се залагаат и сезоната да биде прекината нивната надеж е дека во едно такво сценарио лигата би била проширена, што значи дека би немале грижи околу борбата за опстанок.

„Се противам на предлогот да се игра на неутрални терени. Ние две третини од бодовите имаме освоено на домашен терен. До крајот на сезоната треба да одиграме уште шет натпрвари како домаќини, не сакаме да се откажеме од таа предност“, рекол извршниот директор на Астон Вила Кристијан Пурсоу.

Од Премиер лигата имаат друг план, со закани ќе убедуваат клубовите доколку помине предлогот да се игра на неутрални терени. Кој нема да прифати да игра ќе биде исфрлен од Премиерлигата, односно ќе биде префрлен во понизок ранг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Унион Берлин го суспендираа Полтер за прекршување на „вредностите“ на клубот

Објавено пред

Напаѓачот на Унион Берлин, Себастијан Полтер нема да биде дел од преостанатите шест меча на тимот во Бундеслигата пред крајот на неговиот договор поради непочитување на „основните вредности на клубот“.

Во неверојатна објава од претседателот на клубот, Дирк Цинглер, се вели дека 29-годишниот Полтер, поранешниот младински репрезентативец н Германија, е единствен член на клубот меѓу играчите и тренерите кој „не помага на соиграчите и на нашиот клуб“.

Уште не е јасно што точно направил Полтер, но германските медиуми тврдат дека неговиот „прекршок“ е што се побунил за одлуката на клубот во март фудбалерите да се откажат од платите додека трае пандемијата на корона вирусот.

„Една од основните вредности на Унион Берлин е тоа што ние сме блиска заедница која стои еден зад друг и зад клубот. Себастијан е единствениот фудбалер од првиот тим, од тренерскиот тим или од придружните работници кој за жал не го прави тоа. Тоа е неразбирливо и крајно разочарувачки. За да го заштитиме клубот и ситуацијата да не се закани на целите на теренот решивме тој да не биде дел од првиот тим“, вели Цинглер.

Полтер беше еден од клучните фудбалери на Унион по трансферот од Квинс парк ренџерс во 2017, постигнувајќи 24 гола во две и пол сезони во втората Бундеслига за да ги однесе во елитата. Оваа сезона, тој има два гола, а Унион се на 13. место во Бундеслигата и се обидуваат да осигураат опстанок.

Фудбалерите на Унион Берлин се откажаа од платите

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот „тенк“ на Маркус Рашфорд (галерија)

Објавено пред

Маркус Рашфорд тренира нормално со Манчестер јунајтед по опоравувањето од повредата и најавата за враќање на Премиер лигата, и на тренинзите во центарот во Керингтон пристигна како „шеф“ со нов посебно направен Мерцедес-АМГ Г63, кој наликува на тенк.

Се работи за возило кое стигнува до 100 км/ч за само 4.5 секунди и кое внатре има 4.0-литарски В8 мотор и фантастични 577 коњски сили. Стартната цена на возилото е 140.000 фунти во Англија, но тоа на 22-годишниот Рашфорд е засилено со повеќе подобрувања.

Напаѓачот на Јунајтед е познат по својата љубов за автомобилите, обично „теренци“. Кога почна да игра во првиот тим тој возеше Ауди РС4 (60.000 фунти), но бргу се префрли на Мерцедес, почнувајќи со ЦЛА 45 Купе (60.000 фунти). По ,ова тој возеше Мерцедес С класа купе (100.000 фунти), за да си купи и Ренџ Ровер Урбан (70.000 фунти).

Рашфорд доби посериозна повреда на грбот при 1:0 победата во ФА купот против Вулверхемптон на 15 јануари, но тој сега почна со тренинзи со „ѓаволите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор прифати мега-дуел со Андерсон Силва во супер-велтер!

Објавено пред

Конор Мекгрегор вели дека го прифаќа можниот мега-меч со поранешниот УФЦ шампион Андерсон Силва, неколку дена откако го промовираше Бразилецот во најдобриот ММА фајтер во историјата.

Мекгрегор одговори со „прифаќам“ на постот на кој 45-годишниот Силва, кој го има рекордот за најдолготраен УФЦ шампион, зборуваше за можен меч меѓу двајцата. Силва јасно покажа дека би сакал да се бори со поранешниот шампион во две дивизии како еден од двата меча кои ги сака пред крајот на кариерата.

„Имам огромно почитување за големиот спортист Конор. Верувам дека супер-меч со него би влегол во историјата, бидејќи двајцата немаме што да докажуваме. Фановите на УФЦ и на спортот би сакале да видат ваков меч. Тоа ќе биде совршен тест за мене“, напиша Силва.

Мекгрегор во контроверзната листа на Твитер го постави Силва „рамо до рамо“ со него меѓу најуспешните во историјата поради тоа што и тој има совршен скор во две дивизии.

 

View this post on Instagram

 

SUPER 👊🏾FIGHT 176.37LBS Tenho uma imensa admiração pelo grande atleta Conor e acredito que um super fight seria algo histórico para o esporte, nem um de nós precisa provar mais nada a ninguém; acredito que os fãs do ufc e do esporte gostariam de ver este grande espetáculo marcial, testar minhas habilidades marciais com ele seria fantástico!! I have immense admiration for the great athlete that Conor is and I believe that a super fight would go down in the history of the sport, neither of us need to prove anything to anyone; I believe that fans of the UFC and of this sport would like to watch this great martial arts spectacle, it would be fantastic to test my martial arts skills against him!!

A post shared by Anderson “The Spider” Silva (@spiderandersonsilva) on May 27, 2020 at 6:36pm PDT

Конор се избра како „ГОАТ“, Хабиб му одговори: Ти се најдобриот… На Твитер

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Топ3 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија3 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија3 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија5 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија6 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија6 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија7 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија7 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија8 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија9 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија10 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија10 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија10 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион11 час

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија1 ден

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа1 ден

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа1 ден

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 ден

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија1 ден

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Досие