Контакт

Спорт

Ако победат претпладнево Новак, Рафа и Роџер ќе играат и вечерва

Објавено пред

Откако вчера поради дождот не се играше тенис во Рим, организаторот денес најавува дупла програма, што значи дека најдобрите светски тенисери, во четврток, ќе мора да по два пати да излегуваат на терените на „Форо Италико“.

Временските прилики во Рим, вчера не им дозволија на фанови да уживаат во тенисот, но затоа денес ќе имаат двојна програма која ќе трае сигурно до полноќ.

Новак Ѓоковиќ, Рафа Надал, Роџер Федерер и останатите денес би можеле да одиграат по два меча.

На пример Ѓоковиќ игра со Денис Шаповалов, а доколку победи во вечерниот термин ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Филип Колшрајбер и Марко Чекинато.

Роџер Федерер доколку слави над Жоао Соуза вечерва ќе се соочи со хрватскиот тенисер Борна Чориќ.

Прва пречка денес за Рафа Надал е Жереми Шарди, а во случај на победа Шпанецот ќе игра против Николоз Басилашвили.

Довјна програма ги очекува и победниците од дуелите Хуан Мартин дел Потро-Давид Гофан и Ник Кирјос-Каспер Руд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евролига: ЦСКА се врати на европскиот трон

Објавено пред

ЦСКА Москва по пауза од три години е шампион од Евролигата, откако во финалето во Виторија, Шпанија со 91:83 (29:20, 15:22, 24:20, 23:21) победа не дозволи турскиот Анадолу Ефес да дојде до првата титула од елитното европско натпреварување.

„Армејците“ сега имаат осум европски титули (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016), со што се вториот најуспешен европски клуб по Реал Мадрид, кои имаат 10 титули, но оваа година се задоволија само со третото место по победата над Фенербахче денеска. Од друга страна, Анадолу Ефес можат да се задоволни со првиот пласман во финалето на Евролигата и со целата сезона во која се трансформираа од последнопласиран тим до конкурент за титулата.

Ова е уште една „ѕвездичка“ во кариерата на тренерот Димитрис Итудис, кој ги презеде „армејците“ во 2014 и ги предводеше до пет настапи во низа на фајнал фор, вклучувајќи ја титулата од 2016. Нандо де Коло, Никита Курбанов, Кајл Хајнс, Андреј Воронцевич, Кори Хигинс и Михаил Кулагин ја освојуваат својата втора титула со ЦСКА, откако беа дел од тимот од 2016 година.

Рускиот клуб неколку пати водеше со двоцифрена предност, но упорните Ефес се враќаа во игра. ЦСКА водеше со 29:20 по десет минути игра, а ја зголемија предноста на 34:20, но Ларкин ги остави Ефес во игра предводејќи ги до 14:3 низа, за да се доближат на само два разлика на полувреме (44:42).

ЦСКА повторно влезе во ритам на стартот на второто полувреме и имаше 14 поени предност (68:54), пред Ефес пак со низа од 8:0 да дојдат на само шест разлика (68:62) пред последната четвртина. Нандо де Коло беше човекот на одлука за ЦСКА, откако во последната четвртина остана смирен за големата победа.

Во финалето, ЦСКА беше импресивна во шутовите за поле (14-од-22 за тројки), а најефикасни беа Хигинс и Вил Клајбурн со по 20 поени, додека Шејн Ларкин за разлика од полуфиналето не успеа сам да го крене Ефес, но го заврши мечот со 29 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве титулата ја прослави со реми, Наполи го „разби“ Интер (видео)

Објавено пред

Кој сè ќе патува во Лигата на шампионите од Италија ќе се дознае во последното коло, откако Јувентус одигра само 1:1 со Аталанта во мечот во кој ја прославуваше својата титула, додека Наполи го „уништи“ Интер со 4:1 на „Сан Паоло“.

Овие резултати значат дека борбата за првите четири места во лигата се компликуваат. Јуве се сигурни на првото место со 90 поени, како и Наполи со 79 поени, по што следува вистинскиот хаос – Аталанта е трета со 66 поени, Интер четврти со 66, додека Милан има 65 на петтото место пред Рома со 63. Во последното коло, Аталанта го пречекува Сасуоло, Интер го пречекува Емполи, додека Милан гостува кај СПАЛ.

„Празничната“ атмосфера на „Алијанц стадионот“ во Торино, каде што се славеше скудетото ја наруши Словенецот Јосип Иличиќ со гол во 33. минута од мечот, а поен за „старата дама“ спаси Марио Манџукиќ во 80. минута. Во Неапол пак, Интер прими три гола за 15 минути во второто полувреме, пред Мауро Икарди во 81. минута да го постигне утешниот гол од пенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Озил на ифтар со турскиот претседател Ердоган

Објавено пред

Ѕвездата на Арсенал и поранешен германски репрезентативец, Месут Озил повторно е на удар на критиките во Германија, откако заедно со својата свршеница Амине Ѓулсе, присуствуваше на рамазанска вечера со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Плејмејкерот на Арсенал беше забележан во Долманбахче палатата во Истанбул заедно со турскиот лидер за ифтар по посебната покана за фудбалерот, уште еднаш потврдувајќи ја тесната врска со Ердоган.

30-годишниот Озил беше остро критикуван во Германија за фотографијата со Ердоган заедно со фудбалерот на Манчестер сити, Илкај Гундоган пред Светското првенство, каде што Германија испадна во натпреварите по групи. Озил постојано тврдеше дека разговарале само за фудбал, но критиките кои ги доби придонесоа на крајот на првенството тој да се откаже од германскиот дрес, велејќи дека во федерацијата има расизам.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија9 часа

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија10 часа

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ12 часа

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија13 часа

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада22 часа

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа1 ден

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа1 ден

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа1 ден

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија1 ден

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ1 ден

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава2 дена

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија2 дена

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија2 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада2 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија2 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија2 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија2 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Досие