Контакт

Спорт

Ако сега не врзе две победи, Анчелоти лета од клупата на Наполи

Објавено пред

Медиумите на „Чизмата“ излегоа со нови информации поврзани со хаосот кој владеа во неапол, во фудбалскиот клуб во кој настапува нашиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас – Наполи.

Информациите се дека тренерот Карло Анчелоти добил ултиматум од газдата на клубот, Аурелио Де Лаурентис.

Ако Наполи не освои 6 бода од следните два меча во Серија А, нагости на „Сан Сиро“ кај Милан на мечот со Болоња пред домашните навивачи, речиси сигурно ќе дојде до смена на клупата на клубот.

Наполи е во резултатска криза, посебно одразена во Серија А каде на последните 6 натпревари има само 1 победа и дури 4 реми исходи.

Моментно Наполи е седми на табелата со 19 бода, далеку од водечките Јувентус и Интер со 32, односно 31 бод.

Спорт

Ѓоковиќ е „многу загрижен“ од воздухот во Мелбурн

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ признава дека следејќи ги мечевите од квалификациите за Австралија опен низ чадот во Мелбурн станал „многу загрижен“ за настапите на првиот гренд слем од сезоната.

Актуелниот шампион од Австралија опен во последните години е голем поддржувач на активностите против климатските промени и вели дека тоа што се случува е „трагедија за Австралија“.

„Не е пријатно да се гледа како страдаат многу луѓе од последиците на оваа голема сила што е тешко да се сопре. Природата понекогаш ни покажува колку сме незначајни. Да бидам искрен, бев загрижен тие неколку дена кога траеја квалификациите. Мислам дека Мелбурн беше најзагадениот град на светот“, вели Ѓоковиќ.

Сепак, светскиот рекет број 2 верува во организаторите на еден од неговите најомилени турнири и очекува да нема проблеми од понеделник.

„Имам доверба во Мелбурн, во градот на ’четири годишни времиња’ како што го нарекуваат бидејќи промените се брзи. Еден дожд и малку ветер и небото е чисто. Последните три дена воздухот е навистина свеж. Дали ќе остане така не знам, но сигурен сум дека организаторите се подготвени“, вели 32-годишниот Србин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Овој Ливерпул уште не е меѓу најдобрите во историјата

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер смета дека сегашниот тим на Ливерпул не е најголемиот тим во историјата на Премиер лигата, посочувајќи го составот на „ѓаволите“ под Сер Алекс Фергусон пред денешното дерби на „Енфилд“.

„Црвените“ се на добар пат да ја освојат лигашката титула првпат од 1990 година, откако Ливерпул го пречекува Јунајтед со 13 поени предност на табелата и натпревар помалку. Солскјер, кој освои шест титули од Премиер лигата и една од Лигата на шампионите под Фергусон вели дека за да се биде меѓу „најголемите“ потребна е долговечност.

„Ако гледате на долги патеки, најдобрите тимови се тие кои го повторуваат успехот сезона по сезона. Никој не доаѓа блиску до Сер Алекс во тој поглед иако јас ќе бидам првиот кој ќе признае дека Јирген Клоп заврши одлична работа во Ливерпул. Во овој момент тој знае што сака секојпат кога ќе излезат на терен иако сме на половина на секунда. Тие имаат 33 победи и 5 ремија во последните 38 меча, тоа е импресивно. Тие би можеле да стигнат до тројната титула оваа сезона, но ќе зборуваме за тоа во мај. Имаат тешки натпревари пред нив“, вели Солскјер.

Клоп пак, ги пофали „ѓаволите“ иако се на петтото место на табелата со пет поени зад Челси, сметајќи дека ќе влезат во ЛШ.

„Тие имаат навистина добар тим, талентиран и искусен. Има многу потенцијал на теренот и мислам дека оваа година ќе влезат во Лигата на шампионите. Секако, би можеле да не победат, но можат да играат толку добро колку што ние ќе им дозволиме. На нашиот стадион треба да го знаат тоа“, изјави Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн со шампионска партија за Лејкерси, публиката во Хјустон му се поклони (видео)

Објавено пред

Лос Анџелес лејкерси во дербито на вечерта стигнаа до убедлива 124:115 победа на гости кај Хјустон почнувајќи ја низата од пет меча на гости без Ентони Дејвис, но со фантастичниот Леброн Џејмс, кому дури и гостинските навивачи му извикуваа „МВП“.

Откако губеа со 11 поени во првото полувреме, Лејкерси направија пресврт во третата четвртина и на крајот беа убедливи, за Рокитс да го забележат третиот пораз во низа и четвртиот во последните пет меча.

Леброн Џејмс имаше 31 поен, додаде 12 асистенции со што по осми пат оваа сезона има над 30 поени и 10 асистенции во еден меч, најмногу од еден играч на Лејкерси по Меџик Џонсон во 1989/90. Затоа, можеби не беше зачудувачки, што и публиката во „Тојота центарот“ му извикуваше „МВП“. Покрај него, Кајл Кузма имаше 23 поени, а Грин и Колдвел-Поуп имаа по 20 поени.

Милвоки бакс, пак, повторно славеа доминантно, победувајќи на гости кај Бруклин со 117:97. Јанис Адетокумбо беше незапирлив со 29 поени и 12 скока, а тука беше и Мидлотон со 20 поени. Бостон дома загубија од Феникс со 123:119 предводени од Девин Букер со 39 поени и 10 скока, додека Дерик Роуз ги предводеше Детроит пистонс до 136:103 победа над Атланта со 27 поени и 9 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија2 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа15 часа

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија16 часа

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија18 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија20 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет21 час

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ21 час

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија22 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет23 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура24 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет2 дена

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа2 дена

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Досие