Контакт

Спорт

Ал-Атијах ја намали разликата до Петерхансел

Објавено пред

Асот на Тојота, Насер ал-Атијах, ја намали разликата на ривалот од Мини, 13-кратниот шампион на релито Дакар, со победа на вториот дел од маратонската осма етапа во Саудиска Арабија.

Катарецот падна на 8 минути зад Петерхансел по вчерашниот прв дел од етапата, но сега се доближи под пет минути со својата четврта етапна победа оваа година со 375 километри долгата етапа од Сакака до Неом.

Трикратниот шампион веднаш го презеде водството од Карлос Саинс и вчерашниот победник Јасид ал-Раџи, а Петерхансел беше на 30 секунди по првата мерка точка. По интересната борба, Ал-Атијах се одвои и на крајот направи 3:03 предност пред Петерхансел, кој беше трет. Актуелниот шампион Саинс беше втор и сега има 38:55 заостанување зад Петерхансел на третото место во генерален пласман.

Во пласман на мотоциклите, Чилеанецот Хозе Игнасио Корнехо го зголеми водството во генерален пласман со прва победа на осмата етапа. Корнехо имаше само една секунда предност пред Тоби Прајс во КТМ за на крајот да го победи Австралиецот со 1:05 и да има предност од 1:06 во генерален пласман. Актуелниот шампион, Американецот Рики Бребек, беше трет со 2:50 заостанување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барнли му откина поени на Лестер, Астон вила шокирана во Шефилд

Објавено пред

Лестер имаа среќа што на голот го имаа расположениот Каспер Шмахјел за да извлечат 1:1 реми со Барнли, додека „фенерџијата“ Шефилд јунајтед со 1:0 ја совлада Астон вила, тим кој има огромни проблеми со повреди.

Матеј Видра ги донесе Барнли во водство по само четири минути игра на „Турф мур“, пред Келечи Ихеаначо да израмни во 34. минута од мечот. „Лисиците“ имаа повеќе од играта, но најдобрите шанси ги имаа домаќините, за на крајот да остане 1:1. Лестер се израмнија со бројот на поени со второпласираниот Манчестер јунајтед, но сега имаат натпревар повеќе, додека Барнли се 15. со 29 поени, шест над зоната за испаѓање.

Шефилд јунајтед, убедливо последнопласираниот тим во Премиер лигата, ја забележа само четвртата победа оваа сезона, откако со голот на Дејвид Мекголдрик, по што издржаа цело второ полувреме со играч помалку. Со победата, Шефилд имаат 14 поени, односно се 12 поени од безбедната зона.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 29.КОЛО

Барнли – Лестер 1:1

Шефилд јунајтед – Астон вила 1:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс Бонд и Том Брејди го претставија новиот Астон Мартин кој ќе го вози Фетел

Објавено пред

Астон Мартин, поранешниот тим на Рејсинг поинт (а претходно Форс Индија), го објави болидот со кој четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел ќе се обиде да го „крене“ уште повисоко заедно со синот на газдата Ленс Строл во 2021 година.

Ова е прв болид кој го носи името на славниот британски производител по шест децении, односно наследник на ДБР5 болидот, кој го носеше името на тогашниот сопственик Дејвид Браун. Новиот болид има кодно име АМР21 (Астон Мартин Рејсинг 2021).

Посебни гости на презентацијата беа Џејмс Бонд (односно актерот Даниел Крег) и НФЛ легендата, Том Брејди, кој неодамна по шести пат го освои Супер болот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракитиќ: Жално е ова што се случува во Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона под водство на поранешниот претседател Жосеп Мариа Бартомеу е оштетен за износ помеѓу 843.000 и 1.200.000 евра преплатувајќи ги услугите на компанијата за следење на друштвените мрежи, објавија дел од шпанските медиуми.

Барселона од 2017 до 2020 година исплатила 2,3 милиони евра на групацијата „NiceStram“ под која се наоѓа компанијата „I3Ventures“ ангажирана за следење на социјалните мрежи.

Полицијата завчера упадна во клупските простории на „Ноу Камп“ за да ги испитаат подробностите, по што следуваше апсење на екс-претседателот Бартомеу и шефот на неговиот кабинет, Жаиме Масферер.

Поранешниот хрватски репрезентативец, Иван Ракитиќ рече дека е жално да се гледа што се случува во неговиот поранешен клуб (сега повторно тој е дел од Севилја).

„Жално е да се гледаат и слушаат тие работи. Сите кои ја носиме Барселона и тој град во срцето сакаме тоа што побрзо да се заврши и луѓето да можат да уживаат во Барса како и досега“ рече 32-годишниот Ракитиќ во разговор за „Радио Марка“.

Хрватот беше член на тимот од „Ноу Камп“ од 2014 до 2020 година.

„Јас секогаш сакам да кажам дека ние играчите сме само играчи. Тука сме за да играме фудбал. Во добро и во лошо – ние сме посветени на играта“ вели тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија5 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија6 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија7 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија8 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија8 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион11 час

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион12 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет12 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион12 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет13 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа13 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет14 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие