Контакт

Спорт

Ал Келаифи: Мбапе како играч на ПСЖ ќе ја освои Златната топка

Објавено пред

Првиот човек на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, не се откажува од Килијан Мбапе, најавува нова рунда преговори со напаѓачот и тврди дека клубот не го контактирал Зинедин Зидан.

Вчера, Лионел Меси, ја доби седмата Златна топка, прва како фудбалер на ПСЖ. Никогаш досега „светците“ немале фудбалер кој официјално е прогласен за најдобра во светот.

„Се надевам дека Златната топка ќе ја освојат други наши играчи. Почнувајќи од Килијан Мбапе, кој многу ја посакува“, рекол Ал-Келаифи по завршувањето на свечената церемонија.

Оваа негова изјава го наметна прашањето дали тоа значи дека клубот ќе ги продолжи преговорите со 22-годишниот напаѓач. Доколку не го продолжи договорот, наредното лето, Мбапе ќе биде слободен играч.

„Се надеваме. Килијан е одличен играч, голем човек, точно знае што треба да направи“.

Минатото лето Мбапе сакаше да се пресели во Реал, но ПСЖ ја одби понудата од 180.000.000 евра. За еден месец, поточно од 1.јануари 2022 година, младиот голгетер ќе може да преговара со заинтересираните клубови.

За еден месец ќе биде решена дилемата дали го сменил мислењето или ќе се пресели во Мадрид или пак можеби ќе се појави некоја трета опција.

Ал-Келаифи проговорил и за медиумските шпекулации дека Зидан ќе го наследи Покетино на тренерската позиција.

„Покетино е тренер на ПСЖ. Тој е среќен со нас, ние сме задоволно од неговата работа. Потребно е време. И јас ги читам шпекулациите, но тие приказни не се точни. Не сме имале контакт со Зидан. Тој е добра тренер, но ние веќе имаме добар тренер“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Суарез погоди, Уругвај победи во Парагвај, Аргентина без Меси славеше во Чиле

Објавено пред

Аргентина и Уругвај забележаа победи во 15. коло од квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Аргентинците победија во Чиле, а Уругвајците во Парагвај.

Уругвај ја прекина серијата од четири порази и се врати во траката за пласман на Мундијалот во Катар. Уругвајците славеа во Асунсион против Парагвај со голот на Луис Суарез во 50. минута. Уругвајците беа подобри на теренот, во првото полувреме два пати ја погодија гредата, еднаш стативата од противничкиот гол.

Аргентина во декември го потврди пласманот на СП, Чилеанците до крајот ги очекува жестока борба за место на СП. Без Лионел Меси, Аргентинците славеа со 2:1. Ди Марија го отвори резултатот во деветтата минута, потоа Беретон израмни во 21., а конечниот резултат го постави Лаутаро Мартинез во 34.минута.

Табела: 1. Бразил 36 (14 натпревари), 2. Аргентина 32 (14), 3. Еквадор 32 (15), 4. Уругвај 19 (15), 5. Колумбија 17 (14), 6. Перу 17 (14), 7. Чиле 16 (15), 8. Боливија 15 (15), 9. Парагвај 13 (15), 10. Венецуела 7 (14).

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал преку индиспонираниот Беретини избори финале на АО

Објавено пред

Рафаел Надал в недела ќе се бори за 21. гренд-слем титула. Шпанецот, полесно од очекувањата, успеа да го добие полуфиналниот меч против Матео Беретини. Надал славеше во четири сета со 6/3, 6/2, 3/6, 6/3.

Дуелот во Мелбурн го обележа одличната игра на Надал, особено во првите два сета и индиспонираниот Беретини, кој не можеше да го најде вистинскиот ритам. Исклучок е средишницата од третиот сет, кога освои 14 од 15.поени, направи брејк и го освои сетот.

Надал, во недела од 9.30 часот по средноевропско време, за втората титула во Мелбурн  ќе се бори против победникот од дуелот помеѓу Данил Медведев и Стефанос Циципас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еквадор и Бразил со брутално реми, два црвени картони и два „повлечени“ црвени за Алисон!

Објавено пред

Еквадор успеа да извече 1:1 реми против фаворитот Бразил и да ги зголеми своите шанси за пласман на Светското првенство во Катар, во меч кој почна со брутални половина час и два црвени картони, а заврши со ВАР-драма, кога десетина минути се разгледуваше дали Алисон Бекер треба да добие црвен картон (повлечен по вторпат).

Мечот уште во првата минута го донесе првиот жолт картон за бразилскиот дефанзивец Емерсон Ројал, за во шестата минута, Касемиро да ги донесе „Селесао“ во водство. Голманот на Еквадор, Александер Домингез во 15. минута го доби првиот заслужен црвен картон за бруталниот старт, но само пет минути подоцна се постигна рамнотежа, откако Емерсон Ројал го доби вториот жолт картон. Беше покажан и трет црвен картон во 31. минута, овојпат на голманот на Бразил, Алисон Бекер, меѓутоа по прегледувањето на ВАР снимката, судијата го промени во жолт картон.

Еквадор израмни во 75. минута преку Феликс Торес по еден корнер. До крајот на мечот беа покажани уште четири жолти картони, пред да се случи уште една драма – судијата повторно да му покаже втор жолт картон (односно црвен) на Алисон Бекер по боксирање на една топка, па по долга пауза да ја разочара публиката во Кито и да го повлече црвениот картон и досудениот пенал.

Бразил веќе е квалификуван на Мундијалот, додека Еквадор е на одличното трето место во јужноамериканската група (директно се пласираат четири) со седум поени предност пред Колумбија.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1434-26781”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет2 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет2 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија16 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет18 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија19 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ22 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа22 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија24 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Досие