Контакт

Спорт

Аларм во Баерн – Левандовски сака да си оди!

Објавено пред

Неочекувани вести од Минхен. Најдобриот светски фудбалер изминатава година Роберт Левандовски побарал да си оди од Баерн затоа што има потреба од нови предизвици, пишува „Скај спорт“.

Информациите се дека полскиот голгетер е задоволен на „Алијанц арена“, но има потреба од голем трансфер во некој од најсилните светски фудбалски клубови.

Баерн Минхен веднаш го процени играчот, кој во сабота ќе наполни 33 години, на 117 милиони евра.

Договорот со Баварците му е до 2023 година и германскиот клуб нема намера да му го продолжи договорот.

Останува отворено прашањето кој клуб би до донел Полјакот. Засега осван Манчестер Сити кој е во потрага по голгетер (Пеп работеше со Роберт во Минхен) нема клуб кој би инкасирал без проблем толкава сума.

Левандовски е во сјајна форма, минатата сезона даде 56 гола, а оваа на 2 меча веќе забележа 3 погодоци.

Спорт

„Граѓаните“ гостуваат во Париз, Милан ги чека „јорганџиите“

Објавено пред

Вечерва во Лигата на шампионите на програмата е второто коло, во групите А, Б, Ц и Д. Фудбалската јавност внимателно ќе ги следи натпреварите во Париз и Милано. На „Паркот на принцовите“, ќе се сретнат богаташите, ПСЖ и Манчестер сити, во Милано, Милан ќе го пречека Атлетико Мадрид.

Програмата, од 18.45 часот, ќе ја отворат натпреварите Ајакс-Бешикташ во Ц-групата и Шахтјор-Интер во Д-групата. Останатите натпревари ќе започнат во 21 часот.

Група А:

ПСЖ-Манчестер сити
Лајпциг-Клуб Бриж

Група Б:

Милан-Атлетико Мадрид
Порто-Ливерпул

Група Ц:

Ајакс-Бешикташ
Борусија Дортмунд-Спортинг Лисабон

Група Д:

Шахтјор-Интер
Реал Мадрид-Шериф

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-фудбалер на Леверкузен, Фенер и Бешикташ убил еден и ранил четворица

Објавено пред

Пензионираниот турски фудбалер, Сезер Озтурк, бил уапсен пред осум дена, откако во пресметка со огнено оружје, убил едно и ранил други четири лица. Информацијата во турската јавност се појави доцна синоќа.

Турските медиуми пишуваат дека поранешниот фудбалер на Баер Леверкузен, Фенербахче и Башикташ, заедно со еден свој пријател, пукал кон луѓето со кои се скарал во сообраќајот.

Засега нема подробни детали за пресметката, а турските медиуми пишуваат дека Озтурк избегал од местото и дека полицијата трага по него.

Човекот кој бил убиен е извесен Халил Ибрахим С., кој наводно правел скара со пријателите во близина на патот по кој се движел Озтурк со својот пријател. Најпрвин дошло до физичка пресметка, а потоа поранешниот фудбалер влегол во возилото и започнал да пука кон Ибрахим и неговите пријатели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Казна во последните секунди! Брајтон извлече реми кај Палас

Објавено пред

Брајтон го продолжи одличниот старт на сезоната, спасувајќи 1:1 реми на гости кај Кристал палас со гол во 95. минута од мечот, но не успеа да освои три поени со кои ќе беа изненадувачки лидери на Премиерлигата.

Со евентуална победа на „Селхарст парк“, Брајтон ќе имаа 15 поени по шест одиграни кола и ќе беа на првото место на табелата со поен предност пред Ливерпул.

Тимот на Патрик Виеира дојде во водство во финишот на првото полувреме, кога Леандро Тросар го собори Галагер во шестнаесетникот, а Вилфрид Заха беше безмилосен од белата точка. Но, Палас не успеа да стигне до втората победа под водство на Французинот, откако во 95. минута, Французинот Нил Мопе успеа да донесе поен за гостите.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 минути

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија23 минути

Попишани 1.619.857 граѓани во земјава и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјава до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија1 час

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархеји

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија14 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија17 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа20 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија20 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија21 час

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија21 час

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа21 час

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија2 дена

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа2 дена

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 дена

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Досие