Контакт

Спорт

Алегри има четири желби за преодниот рок

Објавено пред

Јувентус зад себе има разочарувачка сезона во Серија А. „Старата дама“ избори пласман во Лигата на шампионите, но во ниту еден момент не беше кандидат во борбата за Скудетото.

dobivaj vesti na viber

Затоа тренерот Масимилијано Алегри ќе мора да прави ремонт и да го засили тимот. Приоритет стави на четири имиња.

Прв на листата е Анхел Ди Марија. Аргентинецот летово го напушта ПСЖ како слободен играч и Алегри сака да формира напаѓачка тројка во која тој би бил заедно со Влаховиќ и Кијеза.

На средината на теренот првите пикови се Сергеј Милинковиќ – Савиќ од Лацио и уште еден Аргентинец од ПСЖ, Леандро Паредес.
Во одбраната Алегри сака да се засили со Милан Шкрињар од Интер. Тоа ќе биде тешко остварливо, па како алтернатива се споменува Габриел од Арсенал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Британците со драстични казни за користење кокаин на трибините

Објавено пред

Британската влада објави дека фудбалските навивачи кои ќе користат или ќе продаваат дроги од А класа (како кокаин) околу фудблските стадиони ќе добијат петгодишна забрана за влегување на стадион во обид да не се повторат сцените од минатогодишното Европско првенство.

dobivaj vesti na viber

„Навиката да водат војни на нашите улици и да ја зголемуваат мизеријата и криминалот низ Британија мора да престане. Затоа ги зголемуваме напорите за тие кои ќе го прекршат законот да ги сносат последиците, бидејќи користењето нелегални дроги никогаш не е криминал без жртви“, изјави британскиот премиер, Борис Џонсон.

Мерките доаѓаат по зголемувањето на бројот на инциденти на фудбалските натпревари, посебно на ЕУРО 2020, каде што повеќе фанови беа снимани како земаат кокаин. Статистиката на британската полиција покажува дека во однос на сезоната 2019/20 има дури 36 отсто повеќе случаи на нереди на фудбалските натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Откриени подобрувањата на Мерцедес – ќе има ли голем скок во перформансите?

Објавено пред

Ф1 новинарите на „Скај спортс“ ги објавија првите фотографии од промените на болидот на Мерцедес пред Шпанското ГП во Барселона, со кои се надеваат дека ќе имаат голем скок во перформансите по лошиот старт на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Мерцедес последните осум сезони ги освојуваа титулите кај конструктори со својот доминантен болид, за оваа сезона да паднат зад Ферари и Ред бул, по што шефот на тимот Тото Волф призна дека со подобрувањата во Шпанија ќе знаат дали да продолжат да го „тераат“ уникатниот дизајн без странични крила или да го сменат концептот.

Мерцедес имаа еден ден тестирање на патеката Пол Рикар во Франција во средата, односно термин за снимање на реклами – во кој смееја да возат само 100 километри, или околу 17 кругови. Зад воланот беше Џорџ Расел.

Фотографиите од Барсеона покажуваат мали крилца под болидот кон предното крило, дизајн кој Ферари и Ред бул го користат од стартот на сезоната и со кој треба да се подобри текот на воздухот во предниот дел на болидот. Исто така има и мали промени на подот, една од слабостите на Мерцедес оваа сезона. Дали ова ќе донесе до пообрувања, останува да се види.

Прикажи повеќе...

Спорт

Матиќ до навивачите на Јунајтед: Продолжете да навивате и да верувате во тимот

Објавено пред

Немања Матиќ, пред заминувањето од „Олд Трафорд“ им прати порака на навивачите на Манчестер јунајтед, велејќи им да продолжат да го поддржуваат тимот уверувајќи дека фудбалерите го даваат својот максимум.

dobivaj vesti na viber

Српскиот фудбалер од средниот ред ќе замине како слободен агент, но се надева дека клубот ќе види подобри денови во иднина, откако оваа сезона ја завршиј без трофеј и без место во ЛШ со најмалку освоени поени во Премиерлигата.

„Знам дека имавме неколку тешки сезони, но сакам навивачите да знаат дека на тренинзите и на натпреварите го даваме нашиот максимум и Јунајтед ќе се врати. Ќе биде потребно време, но Јунајтед сигурно ќе се врати. Продолжете да го поддржувате тимот и останете заедно. Фановите препознаа дека го давам максимумот на теренот, но и надвор од фудбалот сакам да бидм пример. Да се биде фудбалер на Манчестер јунајтед значи многу“, вели 33-годишниот Матиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет1 час

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија2 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија4 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија4 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа6 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија8 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион8 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија10 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија10 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија11 час

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет11 час

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет11 час

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија13 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет22 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион23 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија1 ден

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...