Контакт

Спорт

Алегри сака да ги врати Пјаниќ и Погба

Објавено пред

Масимилијано Алегри има јасни желби околу потенцијалните засилувања. Ново-стариот тренер најпрвин сака да го засили редот за врска, а посакува еден напаѓач и голман. Не е тајна дека Алегри не сака да го има во тимот Кристијано Роналдо.

„Кориере дело Спорт“, пишува дека Алегри има намера да ги врати во клубот Миралем Пјаниќ и Пол Погба. Наводно, Јувентус стапиле во контакт со Бареселона во врска со Пјаниќ. Намерата на клубот е да го вратат Босанецот на позајмица, а потоа да го откупат неговиот договор.

Исто така, контактни биле воспоставени и со Манчестер јунајтед за Погба.

На барање на Алегри, Алваро Мората ќе остане уште една сезона во Јувентус. Новиот тренер на Јувентус сака покрај Шпанецот и Паоло Дибала, околу кого ќе ја гради играта, да донесе уште еден играч.

Интересни за Јувентус се Душан Влаховиќ од Фиорентина и Мауро Икарди од ПСЖ.

Ако може, Алегри ќе донесе засилување и на голманската позиција, иако тој е задоволен од Војчех Шчесни. Желбата на Алегри е Џиџи Донарума, кој наскоро ќе стане слободен играч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти во Реал сака да го донесе соиграчот на Алиоски од Лидс јунајтед

Објавено пред

Карло Анчелоти на претседателот на Реал, Флорентино Перез, му доставил спискот од три имиња, со кои сака да го засили редот за врска. На спискот на Анчелоти се двајца играчи од Серија А, Николо Барела и Мануел Локатели и еден од Премиер лигата, Калвин Филипс.

Локатели, ова лето сигурно ќе го напушти Сасуоло. Претпоставките се дека тој сака кариерата да ја продолжи во Јувентус, иако интерес за него покажува и ПСЖ. Саусоло за овој фудбалер бара 40 милиони евра.

Николо Барела беше еден од клучните играчи на Интер во походот кон шампионската титула. Шпанците пишуваат дека Интер нема да гу пуштат Барела, кој е иднината на клубот.

Филипс, од Лидс јунајтед, блесна на почетокот на ЕП. Тој беше асистентот за еднствениот гол на Англија против Хрватска. По тој меч, Би-би-си го нарекоа Филипс „Пирло од Јоркшир“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брајтон за клупски рекорд го донесоа Нико Гонзалес

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Брајтон го реализираше најголемиот трансфер во клупската историја. Дресот на „галебите“, од наредната сезона ќе го носи Аргентинецот, Нико Гонзалес.

Гонзалес, кој се наоѓа со Аргентина на Копа Америка, го засили Брајтон за 25 милиони евра. Ова е нов клупски рекорд, во минатото Брајтон издвојуваше по 20 милиони евра за Нил Мопеј, Абам Вестер и Леандро Тросар.

Минатата сезона за Штугарт, Гонзалес постигна два гола и забележа шест асистенции.

Овој крилен напаѓач, кариерата ја започна во Аргентинос јуниорс, а во Штутгарт пристигна во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако ја мине Мура Шкендија ќе игра против Лудогорец или Шахтјор Солигорск

Објавено пред

УЕФА, попладнево во Нион, ги одреди двојките за второто квалификациско коло во Лигата на шампионите.

Шампионот Македонија, Шкендија, доколку во првото коло успее да ја мине Мура, во втората рунда ќе игра против победникот од натпреварот помеѓу Лудогорец од Бугарија и Шахтјор Солигорск од Белорусија.

Дуелите во второто коло ќе се играат на 20 и 21.јули, односно на 27 и 28.јули.

Тешки противници, во второто коло, добија Динамо Загреб и Црвена звезда.

Динамо, на Ареијан адеми и Стефан Ристофски, доколку во првото коло го мине Валур од Исланд, во втората рунда ќе се соочи со шампионот на Кипар, Омонија.

Црвена звезда, во второто коло ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Макаби Хаифа од Израел и Каират од Казахстан.

Интересни ќе бидат и пресметките во ткн. „Патеката на следбениците“. Ждрепката ги спои ПСВ Ајндховен и Галатасарај, Рапид Виена и Спарта Прага, односно Селтик и Митјиланд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид -19, нема починати лица

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија38 минути

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Свет58 минути

(Видео) Путин пристигна во Женева, портпаролот откри во какво расположение е рускиот лидер пред состанокот

Денеска, во Женева се одржува историска средба меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џо Бајден. Портпаролот на Кремљ,...

Македонија3 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет4 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион5 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија5 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет6 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија6 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет7 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ22 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија23 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија1 ден

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Досие