Контакт

Спорт

Алкараз избори пласман во осминафиналето

Објавено пред

Првиот носител на машкиот турнир на Ју-ес опен, Карлос Алкараз се пласираше во осминафиналето на последниот Грен слем во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

На стадионот „Артур Еш“ беше подобар од Британецот Даниел Еванс со резултат 3:1 (6:2, 6:3, 4:6, 6:3), по три часа и 11 минути тенис.

Шпанецот во осминафиналето ќе игра против Матео Арналди од Италија, кој изненади со победата против уште еден Британец, Камерон Нори.

Спорт

Аврамовиќ кариерата ќе ја продолжи во ЦСКА

Објавено пред

Алекса Аврамовиќ го напушти Партизан, кариерата ќе ја продолжи во ЦСКА од Москва.

dobivaj vesti na viber

Она што беше најавено сега доби официјална потврда. Алекса Аврамовиќ повеќе не е кошаркар на Партизан, што го потврди со објава на својот профил на Инстаграм, а веднаш потоа беше претставен во нов клуб, ЦСКА од Москва.

Аврамовиќ (29 години, 193 см) со ЦСКА договори две годишна соработка. Договорот ќе биде потпишан по Олимписките игри кога кошаркарот треба да ги мине лекарските прегледни.

Аврамовиќ дресот на Партизан го носеше од 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Падна првиот светски рекорд на ОИ во Париз

Објавено пред

Свеченото отворање на Олимписките игри е закажано за утре, но во Париз веќе започнаа натпреварите на спортските терени. Од вчера старуваа натпреварите фудбал, рагби 7 ракомет и стреличарство.

dobivaj vesti na viber

Токму во дисциплината стреличарство во поединечна серија, во женска конкуренција падна првиот светски рекорд.

Репрезентативката на Јужна Кореја Сихјеон Лим го собори светскиот рекорд во поединечна конкуренција. Таа утрово имаше вкупно бидејќи утрово имаше вкупно 694 поени.

Лим за два поени го урна рекордот на сонародничката Кахејунг Канг, поставен на натпреварот во Хертонгебош во 2019 година.

Со 694 поени, Лим постави и олимписки рекорд кој го држи уште еден репрезентативка на Јужна Кореја, Сан Ан, која на претходната Олимпијада во Токио собра 680 поени.

По поединечните серии, на врвот се два репрезентативки на Јужна Кореја, споменатата Сихјеон Лим и Сухјеон Нам. На трето место е Јаолеи Јанг од Кина.

Натпреварот во стреличарство продолжува на 30 јули за кога е закажана првата елиминациска серија.

Борбата за медали во оваа дисциплина е закажана за 3 август.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА ги продаде правата за 77 милијарди долари

Објавено пред

НБА се согласи да ги продаде телевизиските права во следните 11 години на ЕСПН во сопственост на Волт Дизни, Ен-би-си Универзал во сопственост на Комкаст и Амазон за 77 милијарди долари. Овој нов договор важи од сезоната 2025/2026.

dobivaj vesti na viber

Лигата ја одби и понудата на ТНТ, која е во сопственост на Ворнер Брос Дискавери, бидејќи била пониска од понудата на Амазон, па по повеќе од четири децении ќе престане соработката меѓу НБА и ТНТ.

„Овој нов глобален договор за медиуми со Дизни, Ен-би-си Универзал и Амазон ќе ја зголеми достапноста на НБА натпреварите за навивачите во САД и ширум светот. Овие партнери ќе ја дистрибуираат нашата содржина низ широк спектар на платформи“, рече комесарот на НБА, Адам Силвер.

Според новиот договор, Дизни ќе емитува 80 натпревари од регуларниот дел дел од сезоната, Ен-би-си Универзал 100 натпревари и Амазон 75 натпревари.

Ексклузивен сопственик на правата за пренос на финалето на плејофот останува Еј-би-си, која ги има правата од 2003 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

„Нема повеќе багатела храна на државна сметка“ – за 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија2 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија3 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ4 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија5 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет6 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија20 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...