Контакт

Спорт

Американска доминација на 4×400 метри

Објавено пред

Американската женска штафета на 4×400 метри, го одбрани златниот медал. Ова е седмо злато по ред за Американските во оваа дисциплина. Алисон Феликс го подобри својот рекорд, таа го освои 11 олимписки медал (седуми со златен сјај) во кариерата. Во истата оваа дисциплина, во машка конкуренција победија САД.

Штафетата во состав Сидни Меклафин, Диала Мухамед, Алисон Феликс и Етинг Му, во финалето победи со резултат 3:16.85 минути.

Полска, со нов национален рекорд (3:20.53) го освои сребрениот медал. Бронзата и припадна на штафетата на Јамајка (3:21.24).

Штафетата во состав Мајл Чери, Мајкл Норман, Брајс Дедмон и Раи Бенџамин победија со време 2:55.70 минути. Ова е петто злато за САД во оваа дисциплина во историјата.

Среброто го освои Холандија (2:57.18), а бронзата изненадувачки заврши кај Боцвана (2:57.27).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дерби каунти официјално во стечај!

Објавено пред

Кризата кај поранешниот премиерлигаш Дерби каунти влезе во критична фаза, откако од клубот потврдија дека се во стечај.

Второлигашот, чиј тренер е поранешниот англиски капитен Вејн Руни, автоматски ќе загубат 12 поени според правилата на Англиската фудбалска лига (ЕФЛ), што значи дека се заглавени на дното на табелата, а им се закануваат и дополнителни казни поради неправилностите во финансиското водење на клубот, најверојатно дополнителни 9 поени.

Бордот на Дерби откри дека стечајот е последица на тоа што нема заинтересираи за преземање на клубот како последица на пандемијата на корона вирус и истрагата на ЕФЛ.

„Приходите се намалени за 20 милиони фунти, а за разлика од другите бизнис-сектори, фудбалот не успеа да ги намали трошоците. Пандемијата исто така значеше дека не бевме во можност да имаме состаноци со повеќе потенцијални инвеститори и купувачи. Продажбата на клубот во јануари 2020 колабираше кога ЕФЛ се противеше на продажбата“, се вели во објавата на клубот.

Бидејќи досега имаат освоено само седум поени, казната од 12 поени ќе значи дека тие се на дното на табелата, веднаш до лутите ривали Нотингем форест, кои имаат свои проблеми и досега имаат освоено само еден поен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе добие 110 милиони евра за три години во Париз

Објавено пред

Изненадувачкото пристигнување на Лео Меси во Париз ќе ги чини скапо Пари Сен-Жермен, тврди францускиот весник „Л’Екип“, кој објаснува дека Аргентинецот ќе добие фантастични 110 милиони евра „нето“ од богатиот клуб.

Меси пристигна на „Паркот на принцовите“ откако цела кариера беше фудбалер на Барселона, но каталонскиот гигант не успеа да му обезбеди нов договор во рамките на ограничувањата поставени од шпанската Ла лига.

По ова немаше многу простор за шпекулации каде ќе заврши, бидејќи тој веднаш ја прифати понудата од Париз, која според „Л’Екип“ изнесува вкупно 110 милиони евра – 30 милиони за првата сезона, и по 40 милиони за следните две сезони (со бонус од 10 милиони за лојалност).

Иако оваа сума изгледа фантастично, сепак, тоа е помала сума од таа која ја заработуваше во Каталонија – шпанските медиуми тврдеа дека последниот петгодишен договор му донел на Меси над 500 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс и Њукасл ќе почекаат за прва победа во новата сезона во Премиерлигата

Објавено пред

Њукасл јунајтед и Лидс јунајтед ќе почекаат на првата победа во новата сезона во Премиерлигата, откако во првиот меч од петтото коло, одиграа 1:1 на „Сент Џејмс Парк“.

Рафиња ги донесе гостите во водство во 13. минута по асистенцијата на новиот англиски репрезентативец, Патрик Бамфорд, меѓутоа домаќините останаа непоразени откако Алан Сен-Максиман израмни во финишот на полувремето.

По пет кола, Њукасл има само две ремија, додека Лидс има три нерешени натпревари за да се зголеми притисокот на двајцата тренери, Стив Брус и Марсело Биелса.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија15 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија16 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија18 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија20 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија20 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија21 час

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија21 час

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија21 час

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија23 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион23 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет24 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија3 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Досие