Контакт

Спорт

Американската фудбалска репрезентација нема да патува во Катар

Објавено пред

Американската фудбалска репрезентација се откажа од плановите во Катар да го има зимскиот тренинг камп, поради загриженост за безбедноста на Блискиот Исток, откако Американците го убија моќниот ирански генерал Касем Солеимани во четвртокот во Багдад, Ирак.

Американската фудбалска асоцијација го поттврди ова во петокот поради „ситуацијата во регионот“ и сега се работи на алтернатива пред мечот против Костарика следниот месец.

Од 2001 година, САД ја контролира воздушната база Ал Удеид во Катар, каде што има над 11.000 војници и над 100 авиони, во непосредна близина на дел од прекрасните стадиони во Катар.

Спорт

Ѓоковиќ преку Нишиока до осмина-финалето

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со максимална победа над Јапонецот Јошихито Нишиока избори пласман во осмина-финалето на Австралија опен.

Бранителот на трофејот против Јапонецот на теренот мина нешто помалку од 90 минути. Ѓоковиќ победи со 6/3, 6/2, 6/2.

Во осмина-финелто Ѓоковиќ за противник ќе го има Диего Шварцман. Аргентинецот во третото коло со 3:0 го порази сонародникот на Ѓоковиќ, Душан Лајовиќ.

Покрај Ѓоковиќ и Шварцман досега пласман во осмина-финалето избори уште само Унгарецот Мартон Фучович.

Унгарскиот тенисер до најголемиот успех на грен-слем турнирите дојде за еден час и 47 минути игра против Американецот Томи Пол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул без Мане најмалку десет дена

Објавено пред

Еден од најдобрите играли на Ливерпул, Садио Мане, не го заврши натпреварот против Вулверхемптон. Сенегалецот поради повреда во вториот дел го напушти теренот. Еден од членовите на медицинскиот тим на Ливерпул рекол дека повредата не е сериозна.

„Почувствува болка во задната ложа, но болката не е сериозна. Не сакавме ништо да ризикуваме поради тоа излезе. Не е ништо сериозно“, рекол еден од лекарите.

Од друга страна менаџерот Јирген Клоп бил воздржан во својата изјава.

„Се уште не знаеме за што се работи, ќе почекаме. Почувствува болка поради тоа излезе. Веројатно десетина дена ќе бидеме без него“, рекол Клоп.

Она што го загрижува тренерот на Ливерпул е што покрај Мане, тимот ќе биде одреден период и без Мохамед Салах.

Садио Мане од почетокот на сезоната има учинок од 15 гола и 11 асистенции во сите натпреварувања.

Веројатно Ливерпул без Мане ќе биде на натпреварите против Вест Хем и Саутемптон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Готово е, Вознијацки ја заврши кариерата

Објавено пред

Каролин Вознијацки со поразот од Онс Џабер, во третото коло на Австралија опен, стави крај на професионалната кариера. Претходно тенисерката од Данска објави дека турнирот во Мелбурн ќе биде нејзиниот последен во кариерата.

Тенисерката од Тунис Онс Џабер успеа да ја победи 29 годишната Вознијацки по два часа и десет минути игра со 2:1 (7/5, 3/6, 7/5).

Клучниот момент во мечот се случи во 12 гем во решавачкиот сет кога Вознијацки го прекина поенот и побара челинџ. Одлуката на Вознијацки не беше добра бидејќи челинџот и припадна на Џабер која доби две меч топки. Вотрата ја реализира за нејголемата победа во кариерата.

Каролин Вознијацки во кариерата била број 1 во женскиот тенис, освоила 30 трофеи. Единствената грен-слем титула ја освои во 2018 година во Мелбурн.

Кариерата ја завршува на 29 место на АТП листата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија51 минута

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет12 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет13 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион14 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија16 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа17 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија18 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија18 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија20 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ20 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет21 час

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија23 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет23 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија23 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион24 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија2 дена

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија2 дена

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Досие