Контакт

Спорт

Американските репрезентативки Херис и Кригер се венчаа

Објавено пред

Американските фудбалски репрезентативки, Ешлин Херис и Али Кригер се венчаа во саботата во посебна церемонија во музејот Вискаја во Мајами.

Двете девојки се сретнаа додека беа членки на американската репрезентација во 2010 година и се заедно повеќе од една деценија. Тие споделија фотографии од церемонијата на социјалните мрежи.

На церемонијата присуствуваа повеќе нивни колешки од репрезентацијата, која инаку од неодамна ја води македонскиот тренер Влатко Андоновски, вклучувајќи ја и освојувачката на „Златната топка“, Меган Рапино.

 

View this post on Instagram

 

I can’t wait to marry you! @ashlynharris24 ❤️

A post shared by Ali Krieger (@alikrieger) on Dec 28, 2019 at 9:29am PST

 

View this post on Instagram

 

Thank you @seaspicemia for an incredible family dinner and experience! We’re so grateful!

A post shared by Ali Krieger (@alikrieger) on Dec 27, 2019 at 5:01pm PST

 

View this post on Instagram

 

I’m grateful to share this beautiful life with you.❤️

A post shared by Ali Krieger (@alikrieger) on Oct 7, 2019 at 11:05am PDT

Спорт

Адеми ги одби арапските милиони и останува во Загреб

Објавено пред

Капитенот на Динамо Загреб и македонски репрезентативец Аријан Адеми се решил да не прави трансфер во клубот од Обединетите Арапски Емирати, Ал-Наср за да остане во хрватскиот шампион.

Хрватските медиуми претходно јавија дека го делат само часови од потпис за Ал-Наср од Дубаи, каде што тренер е Крунослав Јурчиќ, човекот кој го донесе во Динамо од Шибеник пред десет години, но сега тврдат дека тој решил да остане во клубот кој беше со него во тешките моменти по суспензијата по позитивниот допинг-тест.

Динамо претходно ја одби понудата од 2.5 милиони евра на Реал Бетис, а арапската понуда била повеќекратно поголема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спортистка доби допинг-случај тврдејќи дека е „контаминирана“ од своето момче!

Објавено пред

Канаѓанката Лоренс Винсент Лапоинт го доби случајот пред Интернационалната кану федерација (ИЦФ) во кој тврдеше дека нејзиниот позитивен тест е резултат на „контаминација“ од телесните течности од нејзиното момче.

11-кратната светска шампионка Лапоинт имала позитивен тест на лигандрол, еден вид на стероид во јули и ја очекуваше четиригодишна суспензија. Но, нејзиниот адвокат успеа преку анализа на влакно од косата на сега веќе поранешното момче да докаже дека тој е виновен за малото ниво на лигандрол во нејзиниот систем.

Овој случај наликува на тој од 2009 година, кога францускиот тенисер Ришар Гаске беше ослободен по позитивниот тест на кокаин, откако тврдеше дека бакнал жена во ноќен клуб во Мајами која претходно земала кокаин.

27-годишната Лапоинт го пропушти Светското првенство во 2019 година, но уште може да се квалификува за Олимпијадата во Токио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајнтрахт го одзеде почесното претседателство на Грамлих поради нацистичкото минато

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт постхумно му го одзеде почесното претседателство на Рудолф Грамлих откако истрагата покажа дека тој имал врски со нацистите.

Грамлих беше претседател на Франкфурт од 1955 до 1970 година, во периодот кога е освоена единствената германска титула во 1959 година. Независната истрага потврди дека тој имал врски со злогласните СС („Ес-Ес“) пред да пристигне во клубот. Одлуката, која ја донесе почесниот совет на тимот беше пречекана со аплауз.

„Без разлика на тоа што постигнал почесниот претседател на спортско поле, тој мора да биде и етички и морален пример за сите“, изјави сегашниот претседател на клубот, Петер Фишер.

Грамлих бил фудбалер на Франкфурт од 1929 до 1944 година, германски репрезентативец во 1930-тите и капитен на тимот на Олимпијадата во Берлин во 1936 година. Според независниот извештај тој профитирал од нацистичкиот режим како бизнисмен, а бил и член на дивизијата „мртовечка глава“ на „Ес-Ес“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Поранешни вработени во „Охис“: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката „Охис“ тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ5 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија6 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија7 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија9 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија9 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија9 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија9 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет10 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија10 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија11 час

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет12 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет12 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет13 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет13 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет13 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет14 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт22 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт24 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Досие