Контакт

Спорт

Анчелоти го носи Хамес Родригез во Евертон!

Објавено пред

Евертон се фаворити да го добијат потписот на Хамес Родригез од Реал Мадрид во јануари, тврди шпанската публикација „Ел демарк“, што значи дека Карло Анчелоти по третпат ќе потпише договор со колумбискиот фудбалер.

Новиот тренер на клубот од „Гудисон парк“ ќе добие пари за трошење следниот месец добивајќи уверување од управата, нешто што го барал пред да се согласи да пристигне во Ливерпул, и сега повторно го има фокусот на Родригез, кого се обидуваше да го донесе во Наполи додека беше тренер на италијанскиот клуб.

Родригез, кој чини околу 50-тина милиони евра, е исто така на листата на Арсенал, Интер, Рома и Марсеј откако имаше само девет настапи за „кралскиот клуб“ оваа сезона, но се верува дека Анчелоти ќе биде одлучувачкиот фактор за трансфер. Анчелоти работеше со него во Реал Мадрид и во Баерн Минхен, каде што тој ги помина последните две сезони како позајмен фудбалер.

Популарно

(Видео) „Драга кошарко“: Писмото со кое Брајант се прости од својот омилен спорт

Објавено пред

Кошаркарската легенда Коби Брајант (41) синоќа загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија заедно со неговата 13-годишна ќерка Џијана. Како што пренесува „Њујорк тајмс“, во инцидентот, покрај нив, животот го загубиле уште седум лица.

Светските медиуми во чест на големиот мајстор на кошаркарската игра, популарнот „Црна мамба“, потсетуваат на неговата поема, која во ноември 2015 година ја објави во The Players’ Tribune како писмо до својот најомилен спорт, најавувајќи го со него повлекувањето од професионалната кошарка што официјално се случи во 2016.

Ова е текстот од позната поема на Коби.

 

Драга кошаркo,

Од моментот
Кога почнав да ги навлекувам високите чорапи на татко ми
И шутирав замислени,
Шутеви за победа
Во сала во Калифорнија
Знаев дека една работа е вистинска:

Се заљубив во тебе.

Љубов толку длабока што ти дадов сè –
Од моите ум и тело
До мојот дух и душа.

Како шестгодишно момче
Со голема љубов
Никогаш не го гледав крајот на тунелот.
Се гледав само себеси
Како излегувам од тунел (пред почетокот на натпревар).

И така трчав.
Трчав напред-назад по секој терен
По секоја загубена топка, само за тебе.
Ти од мене бараше труд
Јас ти го дадов целот срце
Бидејќи беше многу повеќе.

Играв во пот и болка
Не зошто барав предизвици
Но затоа што Ти ме повика.
Направив сè за Тебе
Затоа што така се постапува
Кога некој ќе направи да се чувствуваш
Толку жив, како што
Ти ме направи мене.

Му го даде на шестгодишното момче сонот за Лејкерси
И јас секогаш ќе те сакам за тоа.
Но, не можам да те сакам толку жестоко многу долго.
Оваа сезона е сè што ми остана за давање.
Моето срце може да ги поднесе дуелите
Мојот ум може да се справи со борбата за секоја топка
Но, моето тело знае дека е време да се збогуваме.

И тоа е добро.
Подготвен сум да те пуштам.
Сакам да го знаеш ова
За и двајцата да можеме да уживаме во сите моменти кои сме ги минале заедно.
Добрите и лошите.
Се дадовме еден на друг
Со сè што имаме.

И двајцата знаеме, без оглед што ќе правам следно
Јас секогаш ќе бидам тоа дете
Со високите чорапи,
Канта за ѓубре во ќошот
Пет секунди на часовникот
Топката е во моите раце.
5… 4… 3… 2… 1

Те сакам засекогаш,
Коби

 

Врз основа на овој текст во 2017 година беше објавен краткиот анимиран филм со ист наслов, „Драга кошарко“, кој една година подоцна освои Оскар во категоријата најдобар краток анимиран филм. Истиот може да го погледнете погоре во текстот.

Според информациите на американските медиуми, Брајант и неговата ќерка со хеликоптерот патувале во академијата на кошаркарскиот тим на Џијана, на кој тој бил тренер. Порака со сочувство и последно збогум за Коби Брајант упати и Мајкл Џордан, во која меѓу другото, напиша дека Коби бил многу горд и среќен што неговите ќерки се заљубени во кошарката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вавринка го елиминира Медведев, Тим лесно со Монфис

Објавено пред

Стен Вавринка преку четвртиот носител Данил Медведев избори пласман во четврт-финалето на Австралија опен. Меѓу осумте најдобри на турнирот е и Доминик Тим по победата над Гаел Монфис.

Вавринка против фаворизираниот Рус потсети на своите најдобри денови, одигра одлично во последните два сета и со 6/2, 2/6, 4/6, 7/6, 6/2 се пласира во наредната фаза.

34-годишниот Швајцарец го доби првиот сет, потоа Медведев возврати експресно во вториот и третиот сет, направи пресврт, но не успеа да ја заврши работата.

Вавринка блескаше во тај-брејкот во четвртиот сет, а потоа во петтиот го почисти противникот.

Тим првпат во кариерата ќе игра во четврт-финалето на првиот грен-слем во сезоната. Австриецот неочекувано лесно го победи Монфис во три сета 6/2, 6/4, 6/4.

Австриецот во четврт-финелто го чека Рафаел Надал или Ник Кирјос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Контавејт и Мугуруса се пласираа четврт-финалето

Објавено пред

Анет Контавејт и Гарбиње Мугуруса изборија пласман во четврт-финалето на Австралија опен.

Естонката Контавејт по голема борба успеа да ја совлада Ига Швјонтек од Полска со 6/7, 7/5, 7/5. Контавејт за малку ќе и ја подареше победата на својата противничка кога при водство од 5:1 во решавачкиот сет и дозволи да израмни на 5:5.

Сепак наредните два гема ги доби Контавејт со кои избори четврт-финале против Симона Халеп.

За разлика од Контавејт, Шпанката Мугуруса лесно се справи со Холанѓанката Кики Бертенс.

Поранешната шампионка на Вимблдон, во два сета со 6/3, 6/3 ја победи својата противничка.

Во четврт-финалето Мугуруса за противничка ќе ја има подобрата од мечот помеѓу Анастасија Пављученкова и Анжелик Кербер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

ФБИ започна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет31 минута

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет46 минути

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет1 час

Најмалку 80 починати од корона вирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од корона вирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид...

Свет2 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт10 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт12 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт12 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет13 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ19 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија21 час

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет21 час

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Македонија23 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура24 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет1 ден

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион1 ден

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет1 ден

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет2 дена

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион2 дена

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет2 дена

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Досие