Контакт

Спорт

Анчелоти го знае почетниот состав за Ливерпул

Објавено пред

Реал Мадрид, утре, против Бетис ќе го одигра последниот натпревар во Ла Лига оваа сезона. На „Сантијаго Бернабеу“ ќе играат актуелниот шампион и победникот во Купот на Шпанија. Реал наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите, а Бетис обезбеди место во фазата по групи во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот против Бетис ќе биде претпоследен оваа сезона за избраниците на тренерот Карло Анчелоти. Последниот натпревар Реал ќе го одигра на 28 мај против Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите.

Покрај финалето во Париз, главна тема во врска со мадридскиот тим е и евентуалниот трансфер на Килијан Мбапе за кој интензивно се зборува.

„Сега размислувам само за финалето од Лигата на шампионите“, рече Анчелоти на прашањето за Мбапе додавајќи дека на играчите не им пречат приказните за доаѓањето на Французинот.

„Немам дилема, ќе биде во првиот тим на мечот во Париз. Единствена дилема ми е кој ќе биде поважен – оние што ќе го почнат или оние што ќе го завршат натпреварот“, изјави италијанскиот стручњак запрашан за почетниот состав за финалето на Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкупи со рутинска победа над Линколн на стартот на квалификациите за ЛШ

Објавено пред

Македонскиот шампион, Шкупи стигна до рутинска 3:0 победа над аутсајдерот Линколн од Гибралтар во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Мамаду Данфа го отвори резултатот на „Тоше Проески“ уште во 11. минута, пред Сандеј Адетунџи во 29. минута да го удвои водството на тимот на Гоце Седлоски.  И покрај тоа што Шкупи остана со играч помалку по вториот жолт картон на Гаги Маргвелашвили во 54. минута од мечот, во 62. минута, го зголемија водството по автоголот на Рој Чиполина.

Следен противник на Шкупи по двобојот со Линколн, треба да биде хрватскиот гигант и редовен учесник на европските натпреварувања, Динамо Загреб.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, КВАЛИФИКАЦИИ

ШКУПИ (МКД) – Линколн (Гиб) 3:0

Пјуник (Ерм) – ЦФР Клуж (Ром) 0:0

Малме (Шве) – Викингур Рејкјавик (Исл) 3:2

Лудогорец (Буг) – Сутјеска (ЦГо) 2:0

Балкани (Кос) – Жалгирис (Лит) 1:1

Лех Познањ (Пол) – Карабаг (Азе) 1:0

ТНС (Вел) – Линфилд (СИр) 1:0

Шамрок роверс (Ирс) – Хибернијанс Паола (Мал) 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ињаки Вилијамс ќе игра за Гана: Време е да се вратам

Објавено пред

Фудбалерот на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс преку социјалните мрежи објави дека во иднина ќе настапува за фудбалската репрезентација на Гана, откажувајќи се од шансата да игра за Шпанија.

dobivaj vesti na viber

28-годишниот напаѓач е роден во Билбао, откако неговите родители ја поминаа пустината Сахара на нозе барајќи шанса за подобар живот во Европа. Атлетик Билбао во својата 124-годишна историја во клубот примаат само фудбалери кои се Баскијци или родени во Баскија, Вилијамс стана само вториот црн фудбалер на клубот.

„Секој чекор кој го правиме има свое значење. Еволуција. Поглед кон иднината кој оставаа трага. Моите родители ме воспитаа со вредности на скромност, љубов и почитување. Ме научија да го прифатам животот. Во тој постојан обид да се расте, професионално и индивидуално. Затоа сметам дека е време да го пронајдам моето потекло со Гана и Африка што ми значи многу мене и на моето семејство. Денеска е нов предизвик. Од денеска ќе го бранам дресот на Гана со цело срце. Јас сум еден од ‘Црните ѕвезди’“, објави Вилијамс.

Тој беше повикан во шпанската репрезентација од страна на тогашниот селектор Висенте дел Боске и одигра еден пријателски меч со Босна и Херцеговина. Неговиот помлад брат, Нико, кој исто така игра за Билбао, уште не објавил дали ќе го следи примерот на неговиот брат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нори ги воодушеви Британците, ќе го игра првото полуфинале на Вимблдон против Ѓоковиќ

Објавено пред

Најдобриот британски тенисер, Камерон Нори се пласираше во своето прво гренд слем полуфинале, откако во уште еден драматичен сет во пет меча со 3:6/7:5/2:6/6:3/7:5 го совлада Белгиецот Давид Гофан по 3 и пол часа игра, за да обезбеди мега-пресметка со Новак Ѓоковиќ за пласман во големото финале.

dobivaj vesti na viber

Играјќи пред војводата и војвотката од Кембриџ, Вилијам и Кејт Мидлтон, Нори стана само четвртиот Британец во Опен ерата кој се пласирал во полуфинале на Вимблдон. Тој е првиот Британец по Енди Мареј во 2016 година во полуфиналето, враќајќи се од сет негатива, иако не доби чест да игра на „Централниот терен“.

Претходно, 34-годишната Татјана Марија го продолжи настапот од соништата на Вимблдон, победувајќи ја германската сонародничка Џул Нимаер со 4:6/6:2/7:5 за свој најголем успех во кариерата. Марија е првата мајка на две деца која влегла меѓу четирите најдобри на гренд слемот на трева, и доаѓа откако во март беше само на 250. место на ВТА листата. Во 46 гренд слем настапи досега, таа само еднаш го имаше минато првото коло.

Во полуфиналето, таа ќе се судри со Тунижанката Онс Жабер, која пак, е првата Арапка со пласман во полуфиналето во Лондон, по камбек-победата од 3:6/6:1/6:1 над Чехинката Мари Бузкова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија2 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија3 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија3 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија8 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија8 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија8 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија9 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ11 час

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија11 час

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ11 час

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија12 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија14 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет15 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија15 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија16 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија1 ден

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...