Контакт

Спорт

Анчелоти: Модриќ има доживотен договор со Реал

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, од Ријад, ги демантирал шпанските медиуми дека Лука Модриќ потпишал нов договор со Реал.

„Се уште ништо не потпишал, но во пракса тој има доживотен договор со Реал“, изјавил Анчелоти за „Мувистар“.

Модриќ со 36 години е највозрасниот играч на Реал. Тој се надева дека ќе го продолжи договорот со Реал. Актуелниот договор му истекува на 30.јуни.

Модриќ го носи дресот на Реал од август 2012 година.

Реал Мадри, вечерва од 20 часот, против Барселона, ќе играат во првиот полу-финален натпревар во Суперкупот на Шпанија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги објави цените на влезниците за Светското првенство во Катар. Агенцијата АП, информира дека тоа се најефтините влезници уште од Мундијалот во Мексико во 1986 година.

Најефтините билети во првата фаза се продаваат по цена од 61 евро, додека во нокаут рундата нивната цена ќе изнесува 85 евра.

За споредба, пред четири години во Русија, најефтините влезници се продаваа по цена од 92 евра.

Сепак, тие најефтини влезници се наменети за локалното население и се од четвртата категорија. Влезниците за навивачите од странство се вреднуваат во три категории.

ФИФА објави дека аплицирањето за влезниците ќе се врши од 19.јануари до 8.февруари.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21.ноември до 18.декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Максимални победи за Зверев и Монфис

Објавено пред

Александар Зверев и Гаел Монфис со победи го затворија третиот натпреварувачки ден на Австралија опен. Германецот и Французинот во три сета изборија место во третото коло.

Зверев, против домашниот тенисер, Џон Милман, се испоти во првите два сета. Германецот за 89 минути игра ги доби двата сета со по 6/4. Откако го скрши отпорот на 89.тенисер на АТП листата, третиот сет го доби со 6/0 за само 28 минути игра.

Зверев во третото коло ќе игра против Молдавецот Раду Албо.

За разлика од Зверев, Монфис, во ниту еден момент немаше проблем со Александар Бублик од Белорусија. Монфис во првите два сета загуби само еден гем (6/1, 6/0), а третиот го доби со 6/4.

Прикажи повеќе...

Спорт

По неуспешната НБА авантура Дек се врати во Реал

Објавено пред

Аргентинецот, Габриел Дек, по неуспешната епизода во НБА лигата се врати во Реал Мадрид. Крилниот центар, потпишал договор со Реал до крајот на сезоната 2023/24.

Дек, од Реал, во финишот на минатата сезона се пресели во Оклахома сити Тандер. Со оваа франшиза потпиша четиригодишен договор за 14.500.000 долари.

Минатата сезона играше во просек 16 минути, бележел по шест поени, 2,7 скока и 1,7 асистенции. Во новата сезона, во просек играл по осум минути. Оклахома пред две недели му врачи отказ.

Аргентинецот има 26 години, а пред доаѓањето во Реал во 2018 година, играл во татковината за Кимса и Сан Лоренцо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ковачевски во чест на празникот Водици: Да ја зајакнеме добрата волја за совладување на сите предизвици

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски кој беше придружуван од заменикот на претседателот...

Македонија2 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Свет3 часа

Ангела Меркел ја одби понудената работа во ОН

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја одби работата што и ја понуди во Обединетите нации генералниот секретар на ОН Антонио...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет6 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија7 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија20 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија22 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија23 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија24 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие