Контакт

Спорт

Англија без младата ѕвезда на Јунајтед на ЕУРО

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Мејсон Гринвуд е повлечен од „Гордиот Албион“ поради повреда, објавија денеска од клубот.

Гринвуд беше еден од 33-цата играчи кои селекторот Герет Бејл ги стави на поширокиот список пред Европското првенство.

За очекување е вечерва селекторот да го објави списокот со 26 имиња кои ќе бидат дел од националниот тим на ЕП.

„Внимателно ги следевме настапите на Мејсон за клубот. Понатамошен ангажман за репрезентацијата не би бил корисен за него и Мејсон останува во Манчестер за да се опорави и да се подготви за претсезонскиот тренинг“ – соопштуваат од таборот на „црвените ѓаволи“.

ЕП почнува на 11. овој месец и ќе трае до 11. јули и ќе се одржува во 11 европски градови. Еден од нив ќе е Лондон, а токму на „Вембли“ ќе се играат полуфиналните дуели и финалето.

Англија утре игра пријателска средба против Австрија, противникот на Македонија во првото коло од групата Ц на континенталниот шампионат, додека во недела пулените на Саутгејт ќе тестираат против Романија.

Англија на ЕП е во групата Д заедно со Хрватска, Чешка и Шкотска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холандија со 3-2 го доби трилерот со Украина – голот на Јармоленко е волшебен

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Холандија ја победи селекцијата на Украина со 3-2 во рамки на првото коло од групата Ц во која се и Македонија и Австрија.

По анемичните први 45 минути на „Јохан Кројф Арена“ во Амстердам, во вториот дел ревија на голови.

Уште на стартот на второто полувреме, во 52 минута Вајналдум донесе предност за „лалињата“. Само седум минути подоцна, Вут Вегхорст ја зголеми предноста на 2-0.

Украина во продолженија заигра поагилно, па најпрво преку капитенот Андриј Јармоленко, со неговиот одличен гол во 75. Минута намали на 1-2. По нецели 4 минути, резултатот беше израмнет 2-2. Стрелец Јеремчук по една нафрлена топка на Малиновски.

Кога избраниците на Андреј Шевченко помислија дека блиску се до бод кај фаворитот во групата, Холандија се погрижи сите 3 да останат во Амстердам.

Думфрис со глава го матираше голамнот Бушчан за конечни 3-2.

Украина е следен противник на Македонија, а мечот се игра в четврток во Букурешт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонецот Горан Пандев е втор највозрасен стрелец на гол на ЕП

Објавено пред

Иако македонската фудбалска репрезентација попладнево загуби со 3-1 од Австрија во дебито на европските првенства, капитенот на „рисовите“ Горан Пандев го постигна единствениот гол за Македонија.

Со тоа Пандев, кој одигра цел меч против Австријците, стана вториот највозрасен фудбалер кој успеал да постигне гол на едно ЕП.

Струмичанецот денеска стрелаше на 37 години и 321 ден, додека поуспешен од него е само Австриецот со хрватско потекло, Ивица Вастиќ кој во 2008 година даде гол на меот против Полска со 38 гоини и 257 дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски разочаран: На ЕП не се доволни само 70 добри минути!

Објавено пред

Брзоногиот репрезентативец, Езѓан Алиоски разочаран по поразот од Австријците вели дека не се доволни 70 добри минути за да се стигне до поволен резултат на едно Европско првенство. Тој смета дека мора да се биде на високо ниво во сите 90 минути.

„Знаевме дека Австрија е добра репрезентација, со квалитетни индивидуалци и се силни на физички план. Направивме две грешки по кои што бевме казнети со два гола. Супер игравме, но примивме два гола во финишот што го расипаа впечатокот. Штета што поради поразот многумина ќе мислат дека не сме подготвени, но ние 70 минути игравме многу добар фудбал. Мораме да играме 90 минути за да стигнеме до добар резултат. Одиме напред. Немаме време, сега треба што поскоро да имаме рекуперација и да се свртиме кон Украина. Имаме нула бодови, но и уште две средби, ништо не е загубено“ – вели Алиоски.

Македонија во второто коло од групата Ц ќе игра против Украина в четврток од 15 часот на Националната арена во Букурешт.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт3 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија10 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа10 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ11 час

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија11 час

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт11 час

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија15 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија1 ден

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт1 ден

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија2 дена

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија2 дена

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт2 дена

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Досие