Контакт

Спорт

Англиските клубови се повлекоа од Суперлигата

Објавено пред

Англиските клубови Челси, Тотенхем, Арсенал, Манчестер јунајтед, Манчестер сити и Ливерпул се повлекоа од Суперлигата. Формало први од учеството во Суперлигата се откажаа Манчестер сити, а потоа Челси. Доцна синоќа по нивните стапки тргнаа и останатите четири клуба.

Вечерта, во неделата, 12 клубови, шест од Англија и Реал, Барселона, Атлетико, Јувентус, Интер и Милан, објавија дека формирале Суперлига. Нивниот план наиде на остри реакции во фудбалскиот свет.

Манчестер сити први објавија дека „формално реагирале и почнале со процедурата за повлекување“.

Ливерпул објави дека нивното учество во новото натпреварување е „стопирано“.

Од Манчестер јунајтед се огласија со соопштение во кое се вели дека „внимателно ги слушале реакциите на навивачте, Владата и останатите луѓе вклучени во клубот и дека донесе одлука да не учествуваат“.

Арсенал се извиниле со зборовите дека „направиле голема грешка“ и дека клубот се повлекува откако виделе како реагирале навивачите и фудбалската заедница.

Претседателот на Тотенхем, Даниел Левиистакнал дека „клубот жали што предизвикал лутина и незадоволство“.

Сега останува да се види дали ФА ќе ги казни овие клубови и што ќе биде со останаите шест клубови, кои ја основаа Суперлигата.

 

Спорт

Дисингер од Вардар 1961 се сели во Динамо Букурешт

Објавено пред

Кристијан Дисингер, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Скопје и Вардар 1961. Германецот кариерата ќе ја продолжи во Динамо Букурешт. Со клубот романската престолнина, левиот бек потпишал двегодишен договор.

Кристијан Дисингер, иако во текот на својот престој во Скопје имаше проблеми со повредите, беше важен дел од тимот кој ја освои Лигата на шампионите во 2019 година. Со Вардар тој освои и две титули во домашното првенство, а пред неколку дена се радуваше и на освоениот Куп на Македонија.

На местото на Дисингер, во Вардар 1961, токму од Динамо Букурешет доаѓа Хрватот Анте Кудуз.

Фото/facebook.com/rkvardar

Прикажи повеќе...

Спорт

Хоџсон заминува од клупата на Кристал Палас

Објавено пред

Рој Хоџсон по завршувањето на сезоната ќе отстапи од менаџерската позиција во Кристал Палас. Последен натпревар за највозрасниот менаџер во Премиер лигата, ќе биде гостувањето на „Енфилд“, кај Ливерпул.

Хоџсон, во клубот од својата младост, пристигна во 2017 година. Кристал Палас го предводел на 162 натпревари.

„По 45 години тренерска работа решив дека ова е вистинскиот момент за пензионирање. Уживав во последните четири години во Кристал Палас. Сакам повеќе време да му посветам на семејството и да се занимавам со други работи. На клубот му посакувам многу среќа, сигурен сум дека се наоѓа во добри раце“, рекол Хоџсон.

Во текот на својата кариера, Хоџосн бил тренер во преку 20 клубови, бил селектор на Финска и Швајцарија, а Англија ја предводел од 2012 до 2016 година.

Медиумите во Англија тврдат дека на местото на Хоџсон Кристал Палас ќе го ангажираат Френк Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн посакува трансфер во Манчестер сити

Објавено пред

Хари Кејн се подготвува да го напушти Тотенхем. Јасна е неговата желба, сака да игра во тим каде што ќе освојува трофеи. Најдобриот англиски напаѓач, има 28 години, 17 од нов минал во Тотенхем. Со клубот не успеал да освои ниту еден трофеј, два пати играл во финалето во Лига купот, еднаш во финалето во Лигата на шампионите.

Вчера излезе информацијата дека Кејн им соопштил на клупските челници дека сака да го напушти тимот и дека има намера да остане во Премиер лигата.

„Атлетик“, денес пишува дека Кејн точно знае каде ќе ја продолжи кариерата. Според овој извор, на последната репрезентативна акција, тој на колегите од Манчестер сити им кажал дек од наредната сезона ќе бидат соиграчи.

Не е тајна дека и Пеп Гвардиола сака да го види Кејн на „Етихад“. На Сити сега престои најтешкиот дел од задачата, преговорите со Даниел Леви. Газадата на Тотенхем е познат во фудбалскиот свет како тежок за преговарање.

Наводно, Леви ќе го пушти Кејн да замине, но не за сума помала од 150 милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија3 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ4 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија5 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет6 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија6 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет6 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет6 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет7 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет7 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион20 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија20 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија21 час

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа21 час

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија24 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие