Контакт

Спорт

Аријан Адеми ќе паузира два месеца

Објавено пред

Аријан Адеми ќе го пропушти остатокот од есенскиот дел од сезоната. Адеми се повреди во понеделникот на натпреварот Македонија – Германија (0:4).

Каи Хаверц, по еден дуел, падна врз ногата на Адеми. Во таа 29-та минута беше забележливо дека повредата не е наивна. Адеми се обиде да продолжи, но по неколку минути го напушти теренот.

По враќањето во Загреб, му биле извршени детаљни прегледи, кои покажале дека ќе мора да паузира од фудбалот во наредните два месеца.

Динамо Загреб соопшти дека Адеми си го повредил зглобот.

Хрватскиот шампион годината ќе ја затвори на 15 декември, сигурно е дека клубот нема да брза со неговото враќање.

Ова е втора потешка повреда на Адеми од почетокот на сезоната. Во јули на натпреварот со Омонија си го повреди мускулот на десната нога поради што пропушти десет натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо добивал екстра пари од Јуве, и тој е под истрага на финансиската полиција

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, може да добие повик од италијанската полиција за испитување како дел од истрагата на неговиот поранешен клуб Јувентус во врска со сомнителните трансфери направени за балансирањето на сметките на клубот.

Канцелариите на Јувентус во Торино и Милано беа предмет на рација на италијанската финасиска полиција минатиот петок, со обвинение дека од 2019 до 2021 година „старата дама“ лажно ги регистрирала трансферите за да ги исполни ограничувањата за финансискиот ферплеј со најмалку 42 договора под истрага.

Според „Газета дело спорт“, обвинителството сака да дознае повеќе за исплатите што Роналдо ги добивал од март до април 2020 за време на целосното затворање поради коронавирусот кога исплатите на неговите соиграчи биле замрзнати. Јавниот обвинител во Торино се сомневал дека постоел таен договор меѓу Роналдо и Јуве, нешто што било потврдено со одредени телефонски разговори меѓу двете страни, во кои се споменувал „документот што теоретски не постои“.

Роналдо пристигна во Јувентус од Реал Мадрид за 100 милиони евра во 2018 година и постигна 101 гола во 134 настапи освојувајќи две титули од Серија А и една од Копа Италија. На Јуве, пак, му се заканува исфрлање од Серија А и одземање на титулата од 2020 во сличен развој на настаните како по скандалот „Калчополи“ во 2006 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лампард: Беше одлично да се работи со Грановскаја, само респект за Абрамович

Објавено пред

Френк Лампард вели дека немал проблеми во соработката со директорката на Челси, Марина Грановскаја, и посочува дека останува со огромен респект за газдата на клубот, Роман Абрамович, и покрај бруталниот начин на кој беше сменет од тренерската позиција.

42-годишниот Лампард, човекот што освои три премиерлигашки титули и трофеј од ЛШ како играч на „сините“, доби шанса да биде менаџер на тимот по само една сезона со Дерби каунти, но изддржа само 18 месеци на позицијата. По ветувачката прва сезона, во која имаше топ-4 пласман и финале во ФА-купот, тој имаше лош старт на втората сезона и беше заменет со Томас Тухел, а кој со истиот тим ја освои титулата од ЛШ. Во интервју со Гери Невил, Лампард проговори за односите во клубот.

„Не бев целосно изоставен од одлуките во клубот, постојано имав контакт со Марина, дури иако понекогаш тоа беше преку СМС-пораки. Сакав да имам добри односи со неа. Најпозитивно за мене беше доаѓањето на Петр Чех бидејќи јас и Пит бевме блиски пријатели како играчи“, вели Лампард.

Тој додава дека имал малку разговори со Абрамович.

„Навистина не зборував со него бидејќи немаше потреба. Ја чувствував поддршката на клубот и благодарен сум што ми дадоа шанса. Секогаш сум го почитувал Абрамович. Не би бил тука да не беше тој. Тој ги прави тие одлуки, а ако погледнеме наназад, неговите одлуки честопати се многу добри за клубот“, додава Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Торино не издржа со 10 играчи – од 2:0 по 15 минути до 2:2 со Емполи

Објавено пред

Торино не успеа да изддржи до крајот на мечот со 10 играчи откога во првите 15 минути стигнаа до 2:0 водство со Емполи во 15. коло од Серија А за на крајот да се задоволи со 2:2 реми.

Томасо Побега стрелаше во 10. минута за „Граната“, а само пет минути подоцна, Хрватот Марко Пјаца зголеми на 2:0. Меѓутоа, Вилфрид Цинго доби црвен картон во 32. минута од мечот по долгата ВАР-проверка по што мечот целосно се сврте.

Симоне Ромањоли намали на 2:1 во 34. минута пред замената Андреа Ла Мантија во 74. минута да израмни на 2:2.

Емполи сега е на 11. место со 20 освоени поени, а Торино е две места подолу со 18 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет3 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија6 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија6 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа9 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија10 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија11 час

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа12 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија13 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет13 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија1 ден

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија1 ден

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија2 дена

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Досие