Контакт

Спорт

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Објавено пред

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт, ќе започне во 18 часот. Три часа подоцна, вториот меч во групата ќе го одиграат Холандија и Украина.

Македонија, ќе дебитира на големите натпреварувања, против репрезентацијата од која има претрпено два порази. На хартија Австријците се фаворити, меѓутоа најголемата ѕвезда во тимот, Марко Арнаутовиќ повикува на претпазливост.

„Македонија има добри фудбалери, меѓу нив е и мојот добар пријател Горан Пандев. Многумина го отпишуваа поради неговите години, но знаете и самите што може да направи и колку е добар“, рекол Арнаутовиќ.

Австриецот со српско потекло и македонската легенда, беа соиграчи во Интер во сезоната 2009/2010.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бизарни сцени во боксерскиот ринг во Токио – француски боксер бесен по дисквалификацијата

Објавено пред

Францускиот боксер во супер-тешка категорија, Мурад Алиев седеше на рингот речиси еден час во знак на протест откако беше дисквалификуван во борбата со Британецот Фрејзер Кларк.

Судијата го прекина мечот на 4 секунди пред крајот на втората рунда, откако Кларк доби исеченица над своето око, кое според судијата беше предизвикано од удар со главата од францускиот ривал. По ова, Алиев почна да беснее во рингот и удри една ТВ-камера, и реши да остане покрај рингот.

По разговорот со официјалните лица, тој конечно го напушти рингот, а неговиот противник Кларк му порача да не ја „уништува својата репутација“. Кларк со победата обезбеди бронзен медал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адамс не стигна до златото, но влезе во историјата

Објавено пред

Новозеланѓанката Валери Адамс стана првата жена која освоила медали на четири Олимпијади во една атлетска дисциплина, откако стигна до бронзата во фрлањето ѓуле.

36-годишната ветеранка беше олимписка шампионка во 2008 и 2012, а во 2016 година освои сребро и немаше сили за злато, кое отиде кај кинеската шампионка Гонг Лиџијао, додека среброто го освои Американката Рејвен Саундерс.

Бронзата е уште поимпресивна бидејќи доаѓа две години по раѓањето на нејзиниот прв син во 2019 година.

„Сакам да бидам инспирација за спортистките низ целиот свет. Ако сакате да имате дете и да се вратите на врвот, можете да го направите тоа“, изјави Адамс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Објавено пред

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во историјата а спортот.

Дресел беше дел од 4х100 метри мешано штафетата на САД, која постави светски рекорд од 3:26.78, подобрувајќи го времето од 3:27.28 поставено на СП во Рим во 2009 во контроверзни услови кога беа дозволени целосните пливачки костуми, и заедно со Рајан Марфи, Мајкл Ендру и Зек Епл да ја продолжат традицијата – Американците никогаш не загубиле во оваа трка на една Олимпијада.

На стартот на сесијата пак, 24-годишото момче од Флорида, Дресел победи и на 50 метри слободно за трета индивидуална победа на Олимпијадата, поставувајќи олимписки рекорд од 21.07. Тој победи и на 100 метри слободно, постави светски рекорд на 100 метри пеперутка, и беше дел од 4х100 метри слободно штафетата на САД.

Дресел се приклучи на Американците Мајкл Фелпс, Марк Спиц и Мет Бјонди и на Источногерманката Кристин Ото, како единствени пливачки кои освоиле пет злата на една Олимпијада. Фелпс го направи тоа на три Олимпијади.

Покрај него, Австралијката Еми Меккион го комплетираше својот успешен настап во Токио со победа на 50 метри слободно со 23.81, за свој шести медал на Олимпијадата и второ злато по триумфот на 100 метри слободно.

Америкаецот Боби Финки, пак, стана првиот Американец по 37 години, кој победил на 1.500 метри слободно, додавајќи ја титулата на таа од 800 метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет16 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет16 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ17 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија20 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија21 час

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет22 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија23 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион2 дена

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија2 дена

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија2 дена

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија2 дена

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија2 дена

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија2 дена

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ2 дена

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ2 дена

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Досие