Контакт

Спорт

Арсенал го демолираше Вест Хем во лондонското дерби

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал славеа убедливо како гости против Вест Хем (6:0), во натпреварот од 24. коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Микел Артета го добија лондонското дерби многу полесно од очекуваното, пред се благодарение на фуриозниот финиш на првото полувреме.

„Топџиите“ во простор од 15 минути постигнаа четири гола, а потоа за кратко време постигнаа уште два и со тоа ја запечатија победата.

Се започна во 32. минута, кога по корнер на Деклан Рајс, Вилијам Салиба со глава ја упати топката во мрежата на Алфонсо Ареола.

Букајо Сака реализираше пенал во 41-та, но во 44-та Рајс повторно добро ќе нафрли, само што овојпат егзекутор беше Габриел.

Гостите не застанаа тука, бидејќи Леандро Тросар по додавањето на Мартин Едегор постигна убав гол во втората минута од судиското надополнување и на тој начин постигна уште еден гол.

Арсенал продолжи да брои, а многу лесно Сака погоди по втор пат, со прецизен удар од шеснаесетникот.

Најубавиот гол на натпреварот беше дело на Рајс, поранешен играч на Вест Хем, кој не се радуваше многу по проектилот од повеќе од 20 метри.

Арсенал така стигна до четвртата последователна победа и 52 бода, колку што има и Манчестер Сити, со тоа што шампионот на Англија има натпревар помалку.

Вест Хем го забележа вториот пораз во низа, нема победа месец и половина, а моментално е осми на табелата со 36 бодови.

Премиер лига, 24 коло:
Вест Хем – Арсенал 0:6 (0:4)
Салиба 32, Сака 41п, 63, Габриел 44, Тросар 45+2, Рајс 66
17:30 Астон Вила – Манчестер Јунајтед

Понеделник:
21.00 Кристал Палас – Челзи

Сабота:
Манчестер Сити – Евертон 2:0 (0:0)
Халанд 71, 85
Фулам – Бурнемаут 3:1 (2:0)
Де Кордова Рид 5, Муњиз 36, 52 – Сенези 50
Ливерпул – Барнли 3:1 (1:1)
Диого Жота 31, Дијаз 52, Нуњеш 79 – О Шеа 45
Лутон – Шефилд Јунајтед 1:3 (0:2)
Морис 52 – Арчер 30, Мекати 36, Вини Соуза 72
Вулверхемптон – Брентфорд 0:2 (0:1)
Норгард 36, Тони 77
Нотингем Форест – Њукасл 2:3 (2:2)
Енаџе 26, Шара 43 – Бруно 10, 61, Хадсон-Одои 45+6©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Албанецот кој навредуваше Македонци и Срби моли за прошка

Објавено пред

Албанскиот репрезентативец Мирљинд Даку се извини за навредите на Србите и Македонците по ремито со Хрватска на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

„Е..ш Македонци“, извикуваше на мегафон 26-годишниот играч, додека го „водеше“ навивањето на навивачите.

Даку се најде на удар на јавноста, побарана е реакција и казна од УЕФА, па веројатно затоа јавно се огласи и се извини.

„Најпрво сакам да им се заблагодарам на оние кои не поддржаа и во добри и во лоши моменти. Само оние кои се на терен знаат какви емоции ве носат и какво е чувството кога играте за репрезентацијата со нашето мото „Албанија без границите“, напиша Даку на Инстаграм.

Без разлика на неговото извинување, се очекува УЕФА да реагира на срамното однесување на фудбалерот на натпреварот од ЕП.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Донамура спречи дебакл на Италија – Шпанците го обезбедија првото место во Б групата

Објавено пред

Шпанија ја победи Италија со 1:0 (0:0), во натпревар од Б групата на Европското првенство. Шпанците со овој триумф го обезбедија првото место во групата, додека актуелните европски шампиони ќе мора да се помачат за да се пласираат во нокау фазата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот на стадионот на Шалке во Гелзенкирхен речиси 80 минути беше еднонасочна улица. Шпанците ги надиграа своите противници, Џиџи Донамрума е причината зошто славеа само со 1:0.

Голманот на Италија имаше осум интервенции. од друга страна азурите
воопшто не се заканија кон голот на Симон.

Шпанските фудбалери упатија 20 удари, осум од нов оде аво рамката на голот, додека од трите италијански обиди ниту еден не одеше во голот на Симон.

Победникот го реши автоголот на Калафиори во 55.минута.

Во последното коло Шпанија ќе игра против Албанија, а Италија против Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Англија освои бод против Данска

Објавено пред

Репрезентациите на Данска и Англија ремизираа во натпреварот од второто коло од групата Ц на Европското првенство во Германија. Натпреварот во Франкфурт заврши 1:1 (1:1).

dobivaj vesti na viber

Антглија, слично како и против Србија одигра лош натпревар, без јасна идеја во играта, но за разлика од првото коло не успеа да победи.

Хари Кејн го постигна првиот гол на мечот во 18.минита. На голот му претходеше лоша реакција на Кристенсен, Вокер му ја украде топката, нафрли, Сака малку ја допре топката која дојде до Кејн.

Изаедначи Мортен Хјулманд со спектакуларен гол во 34. минута.

Англичаните и понатаму се лидери во групата Ц и имаат четири бода, Данска и Словенија имаат по два бода, а Србија еден.

Англија со нерешениот резултат прптив Данска зачекори во осминафиналето. Во последното коло, во понеделник од 21 часот ќе играат Данска и Србија, односно Англија и Словенија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско, лицето е пренесено во болница

Регионалниот ЦУК Охрид, извести дека вчера Планинарска спасителна служба од 13.40 до 15.00 часот, имала спасителна акција на територија на...

Свет40 минути

Путин и се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против...

Свет2 часа

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет3 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет3 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија3 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет14 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија15 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион20 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија21 час

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија22 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт23 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија24 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија1 ден

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт1 ден

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет1 ден

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ2 дена

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија2 дена

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...