Контакт

Спорт

Арсенал го победи Тотенхем – Едегард и Лаказет ја поништија „Рабоната“ на Ламела

Објавено пред

Дербито на северен Лондон, кое се одигра вечерва во Премиер лигата, им припадна на фудбалерите на Арсенал. „Топџиите“, со пресврт го победија Тотенхем со 2:1 (1:1). Трагичар на натпреварот е Ерик Ламела, кој постигна спектакуларен гол во првиот дел, а во второто полувреме беше иклучен. ТМенаџерот на Арсенал, Микел Артета, прв пат во кариерата доби натпревар против екипа која ја предводи Жозе Мурињо.

dobivaj vesti na viber

Со исклучок на првите 20 минути, Арсенал и Тотенхем одиграа одличен натпревар. Првиот дел го обележаа двете стативи кои ги погодија играчите на Арсенал, преку Смит-Роу и Седрик Соареш.

Во 33.минута го видовме најубавиот момент во досегашниот дел од сезоната. Ламела, кој во игра влезе во 19.минута, по повредата на Сон, постигна спектакуларен гол со „Рабона“.

Тотенхем сепак не успеаја да ја сочуваат предноста до крајот на полувремето. Во претпоследната минута израмни Едегард. За Норвежанецот ова е деби гол во Премиер лигата и втор на последните два натпревари, откако погоди и во четвртокот против Олимпијакос во Лига Европа.

Арсенал во 64.минута добија пенал, кој во гол го претвори Лаказет.

Во периодот од 69. до 76.минута Ламела доби два жолти картони и беше исклучен.

Последните десет минути им припаднаа на Тотенхем. И со фудбалер помалку тие извршија жесток притисок но немаа среќа. Кејн во претпоследната минута го погоди дирекот, а одбиената топка ја зафати Санчез, но од гол линијата топката во корнер ја исфрли Габриел.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Уште еден премиерлигаш добива американски газда

Објавено пред

Американскиот бизнисмен, Бил Фоли наскоро ќе го компплетира преземањето на Борнмут за 150 милиони фунти, со што уште еден англиски премиерлигаш ќе добие американски газда, јавува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Фоли, кој исто така е газда на НХЛ тимот на Лас Вегас голден најтс и е претседател на „Фиделити нешнл финаншл“, една од најголемите осигурителни компании во САД, има проценето богатство на 1.2 милијарди долари.

Според „Дејли мејл“, единствен проблем во договорот може да биде неговата поврзаност со мериканскиот газда на Кристал палас, Џон Текстор, откако му помогна да обезбеди кредит од 532 милиони евра за потенцијално преземање на францускиот клуб Лион.

Кога договорот ќе биде комплетиран, Премиерлигата ќе има американски газди во Арсенал, Астон вила, Челси, Кристал палас, Фулам, Лидс, Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ Скопје преку ТФТ до петта титула од Суперкупот

Објавено пред

МЗТ Скопје Аеродром ги издржа сите обиди на ТФТ Скопје за враќање во последната четвртина за петтипат да го освои трофејот од Суперкупот на Македонија, „Драган Василов-Цевка“, триумфирајќи со 100:82.

dobivaj vesti na viber

Во фуриозниот старт на мечот тимот на Александар Петровиќ направи предост од 29:14 за потоа ТФТ Скопје да се обиде да фати приклучок во мечот. Во последната четвртина се влезе со 73:63 предност за „металците“ и иако клубот од Тафталиџе успеа да се доближи на само пет поени (76:71) до фаворитите, на крајот МЗТ го крена нивото и не дозволи ТФТ Скопје да направи нова сензација како триумфот во Купот на Македонија минатата сезона.

Претходно, кошаркарките на Баскет Кам ја освоија титулата во женска конкуренција кога во интересен и неизвесен меч во СРЦ „Кале“ стигнаа до 69:61 победа над лутите ривалки од Бадел 1862.

Фото: КФМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Сестрата на Роналдо контра Португалците: Вие сте болни, бездушни, глупави и бескрајно неблагодарни

Објавено пред

По критиките што ги доживеа Кристијано Роналдо од португалските медиуми, но и од португалските навивачи по слабите перформанси во националниот дрес, сестра му Катја Авеиро ги обвини навивачите дека се „болни, бездушни и бескрајно неблагодарни“ инсистирајќи дека тој останува „најдобар играч на светот“.

dobivaj vesti na viber

Роналдо има катастрофален старт на сезоната 2022/2023 откако за Манчестер јунајтед поголемиот дел го поминува на клупата, а во вторникот пропушти неколку шанси за Португалија да загуби со 0:1 од Шпанија за да пропушти пласман на завршницата на Лигата на нациите. Авеиро се јави на „Инстаграм“.

„Тој ги има своето семејство и оние што го сакаат покрај него. Секогаш ќе бидат покрај него, без разлика на тоа што се случува. Но, во сегашно време ништо не ме изненадува. Португалците плукаат на чинијата од која јадат, секогаш било така. Затоа, кога ќе дојде некој што ќе го смени менталитетот, тоа ви пречи. Со тебе, секогаш, кралу. Смирете се. Потребно е да му се подаде рака некому кој секогаш ѝ помагал на Португалија. Но, Португалците се болни, ситничави, бездушни, глупави и бескрајно неблагодарни. Ова е човек што седи, кој е на колена, а нема кој да му подаде рака“, вели Авеиро.

Роналдо останува најдобар стрелец во историјата на Португалија со 117 гола и беше капитен на репрезентацијата, која го освои Европското првенство во 2016 и ја освои првата титула од Лигата на нациит во 2019 година.

Фернандеш во одбрана на Роналдо по насловот „Помалку Роналдо, повеќе Португалија“

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија16 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија16 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија16 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија18 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ20 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија21 час

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија21 час

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет22 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет22 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет22 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет22 часа

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет23 часа

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа23 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа23 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа24 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа24 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...