Контакт

Спорт

Арсенал со тинејџери до осминафиналето на ФА купот (видео)

Објавено пред

Арсенал стигна до 2:1 победа на гости кај Бурнемаут за да се пласира во осминафиналето на ФА купот каде што ги чека гостување кај второлигашот Портсмут.

Исходот на мечот беше решен во првите половина час, во кој блеснаа младите фудбалери на „топчиите“.

Во петтата минута, 18-годишниот Габриел Мартинели му асистираше на својот врсник, Букајо Сака за 1:0, а во 26. минута, Сака му асистираше на 20-годишниот Еди Нкетијах, кој се врати од позајмица, а 2:0. Сем Сариџ го постигна утешниот гол за домаќините во 91. минута од мечот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сериозен Ол стар натпревар, победи тимот на Леброн, Ленард МВП

Објавено пред

Тимот на Леброн Џејмс го победи Тимот на Јанис Адетокумбо со 157:155 на Ол стар викендот во Чикаго. На пвој меч, благодарение на промената на правилата, во последната четвртина се играше серизна кошарка. Тимот на Леброн успеа да надополни 17 поени негатива и на крајот да победи со поените на Ентони Дејвис од линијата за слободни фрлања.

По три четвртини кошарка кои започнуваа со резултат 0:0 делуваше дека ќе победи Тимот на Јанис кој во еден момент имаше предност од 17 поени (106:89). Во последната четвртина Тимот на Јанис влезе со предност од девет поени, а бидејќи резултатот беше 133.124 и споменатот правило во чест на Коби Брајант и додавањето на 24 поени, победникот мораше да стигне до 157 поени.

Тогаш започна жестока борба. Сјано се играше во одбраната, публиката виде многу украдени топки, две рампи од Јанис за Леброн. На крајот победи Тимот на Леброн каде најефикасен беше Каваи Ленард со 30 поени (8 тројки), по 23 поени постигнаа Леброн и Крис Пол, а на 20 поени застана Дејвис.

Јанис го предводеше својот тим со 25 поени и 11 скока, 23 поестигна Кемба Вокер, а 21 со 11 скока забележа Џоел Ембид.

МВП наградата која од оваа година го носи името на Коби Брајант му припадна на Каваи Ленард од Лос Анџелес Клиперс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар се врати, Реал само 2:2 со Селта! (видео)

Објавено пред

Еден Азар го заигра првиот меч за Реал Мадрид по подолга пауза, но ниту тој не беше доволен „кралскиот“ клуб да извлече победа, одигрувајќи само 2:2 со Селта на „Сантијаго Бернабеу“.

Гостите најавија дека се дојдени во шпанската престолнина да играат фудбал уште во седмата минута, кога Федор Смолов избегна офсајд стапица и го совлада немоќниот Тибо Куртоа. Реал доминираше во играта и во поседот на топката, но чекаше дури до 50. минута да израмни кога Тони Крос доби убава топка од Марсело и стрелаше за 1:1.

Тимот на Зинедин Зидан успеа да дојде во водство во 65. минута кога беше досуден пенал по стартот на голманот Бланко, а капитенот Серхио Рамос не згреши од белата точка.

Но, гостите стигнаа до поенот во 86. минута, кога по една прекрасно одработена акција, Санти Мина истрча на вистинско место и го совлада Куртоа.

Со ремито, Реал пропушти шанса да ја врати предноста од три поени пред Барселона и сега имаат 53 поени, само еден пред вечните ривали. Селта, пак, излегува од зоната за испаѓање со 31 поен на 17. место, исто колку што имаат и 18-пласираните Мајорка со послаба гол-разлика.

Прикажи повеќе...

Спорт

СМС за пресврт-победа на Лацио во големото дерби (видео)

Објавено пред

Лацио стигна до 2:1 победа над Интер во неочекуваното големо дерби за скудетото во Италија, враќајќи се од гол негатива откако Ешли Јанг го постигна деби голот во дресот на „нераѕурите“, за да дојдат на само еден поен од Јувентус и да избегаат два на Интер.

Човек на одлука беше Сергеј Милинковиќ-Савиќ, кој одличната партија за „лацијалите“ ја круниса со гол во второто полувреме. Лацио со ова ја продолжува низата на 19 меча без пораз, од последниот од 1:0 од Интер уште во септември минатата година.

Милинковиќ-Савиќ во првото полувреме упати една бомба од над 35 метра која се одби од пречката, а Лацио го зголеми притисокот при крајот на полувремето, за да биде „фатен“ на контранапад. Стракоша лесно го отфрли ударот на Кандрева, но топката дојде кај поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Ешли Јанг, кој со волеј ја смести топката во мрежата.

Во 50-тата минута од мечот се случи најконтроверзниот момент, кога судијата Џанлука Роки покажа пенал за Лацио, сметајќи дека Де Фрај го спречил Чиро Имобиле да постигне гол. Од белата точка Имобиле беше сигурен за израмнување, со својот 26. гол оваа сезона со што е „капоканониере“, најдобриот стрелец во лигата.

По голот, темпото на играта се зголеми, а Милинковиќ-Савиќ во 69. минута го донесе Лацио во водство по една мешаница пред голот на Интер, упатувајќи ја топката убаво под испружениот Падели.

Антонио Конте го внесе во игра Кристијан Ериксен, кој веднаш ја покажа својата вредност, откако неговиот удар беше одбранет од Стракоша, а Јанг ја врати во шестнаесетникот за Лаутаро Мартинез да постигне гол. Сепак, тој беше во јасна офсајд позиција и резултатот остана 2:1. Чиро Имобиле во последните минути имаше уште една убава шанса за гол, но овојпат Падели беше на место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија13 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија14 часа

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија15 часа

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија16 часа

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија17 часа

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија18 часа

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија18 часа

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Македонија19 часа

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со...

Македонија19 часа

Мицевски: Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО донесен на нелегален начин

Слугите на Зоран Заев денеска се надминаа себеси. Законот за амнесија на криминалите на Заев не помина. Го донесоа на...

Македонија20 часа

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство со 80 гласови за и 6 против. На гласањето беа присутни 116 пратеници....

Топ21 час

Тројца повредени во судир на три возила на патот Струмица-Ново Село

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота...

Свет22 часа

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите,...

Свет23 часа

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу...

Македонија23 часа

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување...

Свет24 часа

Водителката која го истепа својот дечко пронајдена мртва

Каролин Флек, поранешната водителка на британското риалити шоу „Лав Ајланд“, е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон. Таа имаше...

Македонија24 часа

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни...

Свет2 дена

(Видео) Итно евакуирани патници од авион на аеродромот во Дизелдорф

Патниците од авион на компанијата „Пегасус“, Боинг 737-800, попладнево итно беа евакуирани откако авионот слета на аеродромот во Дизелдорф. Патниците...

Македонија2 дена

Двајца македонски државјани позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство има информација за двајца македонски државјани коишто се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден член на...

Досие