Контакт

Спорт

Артета подготвен да го врати Озил во тимот во јануари

Објавено пред

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, најави дека е можно Месут Озил да се врати во неговиот состав во јануари по јавниот конфликт со поранешниот германски репрезентативец и лошата низа резултати.

Озил е „замрзнат“ во тимот на Артета од март и не беше вклучен во тимот на „топчиите“ за Премиер лигата и Лига Европа, по што тој е најаквитен на социјалните мрежи, каде што „удри“ на тимот со понудата да ја плати платата на маскотата Ганерсаурус, кој беше отпуштен поради намалување на трошоците.

„Сега тој не е во тимот и се фокусирам на играчите кои ми се достапни. Но, има време да се одлучи што ќе се случи во јануари“, изјави Артета.

Поранешниот тренер на Озил, Арсен Венгер неодамна го бранеше Германецот, велејќи дека не е тежок за работа.

„За мене тој не беше тежок човек. Беше момче со специјални квалитети и креативен фудбалер кој мораше да се забавува на теренот. Тој е артист, а таквите фудбалери се почувствителни, потребна им е поддршка“, изјави Венгер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сензација во Каиро, Аргентина ја победи Хрватска

Објавено пред

Аргентина забележа сензационална победа над Хрватска 23:19 (12:12), во Групата 2, на 27.Светско првенство во ракомет. Хрватските медиуми веќе го прогласија овој натпревар за најлош на оваа генерација ракометари и еден од најлошите во историјата на хрватската репрезентација. Со овој натпревар Хрватите на минимум си ги сведоа шансите за пласман во четврт-финалето.

Аргентина изненадувањето го најави во воведната фаза од натпреварот, кога поведе со 5:0. Хрватите првиот гол го постигнаа во 11.минута. До крајот на првиот дел, благодарение на варадровиот играч Иван Чупиќ, Хрватска успеа да дојде до 12:12. Чупиќ во првиот дел постигна седум гола од исто толку обиди.

Хрватска, на стартот од вториот дел, го имаше единственото водство на натпреварот, по што повотрно падна во „црна дупка“. Аргентина одговори со серија од три гола и до крајот не ја испушти предноста.

Доколку сакаат да играат во четврт-финалето, во последното коло Хрватите мора да ја победат Данска и во исто време Катар да забележи победа над Аргентина. Овие натпревари на програмата се во понеделник.

Чупиќ со седум гла беше најефикасен играч на натпреварот. Кај Аргентина шестмина се запишаа меѓу стрелците, најефикасен со четири гола беше Писаро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоу на Ен Несири против Кадиз

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја го совладаа Кадиз со 3:0 и со натпревар повеќе ја минаа Барселона на третото место во Ла Лига. Дуелот на ривалите од Андалузија мина во знакот на Мароканецот Јусуф Ен Несири.

Ен Несири постигна хет-трик, головите ги постигна во 32., 37. и 62.минута. Мароканецот постигна уште еден гол, во 65.минута, кој му беше поништен поради офсајд.

Ен Несири игра во голема форма, ова е негов втор хет-трик на последните четири натпревари, на кои вкупно постигна седум гола. Со 12 гола, во моментов, Мароканецот е најдобра стрелец во Ла Лига.Прикажи повеќе...

Спорт

Лесни победи за Шпанија и Катар

Објавено пред

Ракометните репрезентации на Шпанија и Катар забележаа победи во првите денешни натпревари, на 27:Светско првенство во ракомет.

Шпанците, во Групата 1, очекувано убедливо го победија Уругвај со 38:23. Актуелните европски шампиони имаа предност од 12 голови на полувреме, во вториот дел не форсираа, ги чуваа силите за решавачкиот натпревар со Унгарија за пласман во четврт-финалето. Арињо со девет гола ја предводеше Шпанија до победата.

Катар со пресврт во вториот дел, во Групата 2, го победи Бахреин 28:23. Катар ја запиша првата победа во втората фаза и ги задржа теоретските шенси за пласман во четврт-финалето.

Најзаслужни за победата беа капоте со девет и Франкис со осум гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 години ќе бидеме дури...

Топ2 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет3 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ4 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет4 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија6 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет8 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ9 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ9 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија10 часа

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет10 часа

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија10 часа

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион11 час

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет24 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет1 ден

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет1 ден

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија1 ден

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа1 ден

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија1 ден

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Досие