Контакт

Спорт

Артим Шаќири на кормилото на швајцарски Шафхаузен

Објавено пред

Поранешниот македонски фудбалски репрезентативец Артим Шаќири (48) ќе биде новиот кормилар на швајцарски Шафхаузен, објавија од клубот на својот официјален сајт.

Шаќири ќе го заземе местото на ексшвајцарскиот репрезентативец Мурат Јакин, а Шафхаузен ќе биде петтиот клуб во неговата тренерска кариера. Тој претходно беше предводник на тетовска Шкендија, на албанските екипи Кукс и Фљамуртари, но и на тимот на Пемброк од Малта.

„Му посакуваме топло добредојде на Артим во Шафхаузен и многу радосни моменти и успех во неговиот нов дом“, стои во соопштението од клубот.

Шафхаузен се наоѓа на седмата позиција на табелата со 6 освоени бода по 5 натпревари. Утре Шафхаузен го очекува дуел со тимот на Лозана.

Спорт

Почетино тврди нема проблем откако Мбапе го нарече Нејмар клошар

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Маурисио Почетино инсистира дека во неговиот тим соиграчите се и пријатели откако снимките во текот на викендот го покажаа Килијан Мбапе како го нарекува Нејмар „клошар кој не му додава“ откако беше заменет на саботниот меч против Монпелје.

Според „Л’Екип“, Нејмар бил наречен „клошар“ (clochard) од страна на Мбапе, иако дел од француските медиуми го демантираат ова, тврдејќи дека кажал дека „кога сум јас“, а не „клошар“. Како и да е, реакцијата го предизвика и Почетино да го даде своето мислење.

„Тие се фантастични момци и големи натпреварувачи. Зборуваа по мечот и јас зборував со нив. Видовте дека на денешниот тренинг беа насмеани. Ваквите ситуации предизвикуваат бучава во медиумите, но тоа не е вистинската ситуација и не ја отсликува реалноста“, вели Почетино.

И нивниот соиграч, Андер Ерера, вели дека е се работи за проблем.

„Кога пристигнав во клубот веднаш ја видов поврзаноста меѓу Неј и Килијан и тоа не се сменило. Во еден меч, секој сака да даде гол или да има асистенција и понекогаш тоа не се случува. Понекогаш работите кои се објавуваат во медиумите не се вистинити“, додава Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ова не го видовме во преносот – како Ферстапен помина двајца во Сочи!

Објавено пред

Макс Ферстапен вчера направи мудра одлука со влегувањето во боксот за гуми за дожд во финишот на лудото Руско ГП, за неверојатно да стигне до второто место во Сочи откако стартуваше од последното место.

23-годишниот возач на Ред бул во последниот круг на потрошените „средни“ гуми, кога почна да врне посилен дожд, успеа да ги помине Даниел Рикардо во Мекларен и Карлос Саинс Јуниор во Ферари, обезбедувајќи важни поени во борбата за титулата. Ова не беше покажано за време на ТВ-преносот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малку луѓе на пречекот на новиот шампион Усик

Објавено пред

Новокрунисаниот ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион во тешка категорија, Олександер Усик доби херојски пречек пред малку фанови во Украина по неговата славна победа над Ентони Џошуа во саботата во Лондон.

Усик убедливо го победи британскиот боксер на поени на стадионот на Тотенхем, за да ја продолжи победничката серија на 19 меча. Тој излезе од Бориспил аеродромот во Киев со аплаузи од малубројните фанови и новинарите, по што тој зборуваше со нив.

Покрај него беше и менаџерот Олександер Красјук, и 34-годишниот Усик вети дека ќе помине повеќе време со неговата сопруга Екатерина и трите деца, Кирило, Михаило и Елизавета пред да одлучи на следниот чекор.

„Сакам обичен живот. Да ги носам децата во школо, да посадам некое дрво и да ја видам мојата сопруга. Поминав три месеци во тренинг-камп и сега сакам да ја видам сопругата и децата“, вели Усик.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија3 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа6 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија6 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија7 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија7 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа8 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет11 час

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија12 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија13 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ1 ден

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион1 ден

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија1 ден

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Досие