Контакт

Спорт

Аспиликуета настрада по дивјачкиот старт на Ибрахимовиќ

Објавено пред

Шведска се „самоуби“ во квалификациите за Светското првенство. Две кола пред крајот, Швеѓаните го држеа првото место во групата, но поразите во Грузија и Шпанија, ги спуштија втората позиција. „Трите круни“, сега по потешкиот пат ќе се обидат да дојдат до Катар.

Шведска, синоќа, гостуваше во Севилја, одигра лош меч, кој го реши Алваро Мората во 84.минута.

Најдобриот Швеѓанец, Златан Ибрахимовиќ, тешко го поднесе поразот од Шпанија.

Во финишот на натпреварот, немоќта ја покажа кога без причина од зад грб го удри Сезар Аспиликуета. За неспортскиот потег доби само жолт картон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лапорта: Дембеле е подобар играч од Мбапе

Објавено пред

Претседтелот на Барселона, Џоан Лапорта, уште еднаш потврдил дека клубот ќе ги продолжи преговорите со Усман Дембеле. Актуелниот договор на францускиот репрезентативец истекува по завршувањето на сезоната, доколку не го продолжи ќе го напушти клубот како слободен играч или Барселона ќе го продаде во јануарскиот преоден рок.

Медиумите од Барселона, тврдат дека Дембеле сака да остане во клубот, меѓутоа неговиот менаџер имал поинакви планови. Го терал својот клиент да се пресели во Премиер лигата каде може да добие поголема плата.

„Ние излеговме со понуда. Мораме да му покажаме дека некогаш не е се во парите. Мислам дека проблем е во менаџерот. Лично го обожувам Дембеле. Сметам дека тој е подобар играч од Мбапе. Се надевам дека ќе остане во Барселона“, рекол Лапорта.

Усман Дембеле во Барселона пристигна во 2017 година од Борусија Дортмунд. Поради честите повреди, за четири години одиграл само 82 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египетски тренер починал од инфаркт прославувајќи го голот на својот тим

Објавено пред

Голема трагедија го обележа натпреварот во Египет помеѓу Ал Магда и Ал Зарка. Тренерот на Ал Магда, Адхам Ел-Селхедар, доживеал срцев удар славејќи го голот на својот тим.

Во моментот кога тренерот колабирал, интервенирале лекарските служби, но не успеале да го реанимираат.

Ел-Селхедар бил префрлен и во блиската болница, каде лекарите можеле само да ја констатираат неговата смрт.

Најголемиот дел од тренерската кариера, Ел-Селхадар, минал во Исмаила. Во деведесеттите години од минатиот век со овој тим ги освоил првенството и купот на Египет.Прикажи повеќе...

Спорт

АС: Мбапе им ветил на Реал дека ќе се пресели во Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид наредната сезона, 2022/23 ја планира со Килијан Мбапе во тимот. Причина за ваквиот оптимизам, како што пишува „АС“ е ветувањето што му го дал младиот напаѓач на Флорентино Перез.

Уште од времето на Зинедин Зидан, Реал не кријат дека имаат намера да го донесат Мбапе во Мадрид. Се обидоа во летниот преоден рок, понудија 180.000.000 евра и покрај тоа што фудбалерот влезе во последната година од договорот со ПСЖ, меѓутоа Леонардо и Насер Ал-Келаифи ја одбија понудата.

За помалку од еден месец, Мбапе, ќе може да преговара со заинтересираните клубови и да потпише пред договор.

Јасно е дека негова цел е Реал. Смета дека како играч на „кралскиот клуб“ ќе му биде многу полесно да ја освои Златната топка. Оваа година во изборот на „Франс фудбал“ заврши на деветтото место.

Исто така тој добил уверување дека ќе биде прва ѕвезда во Реал што ќе го задоволи неговото его. Во моментов, во ПСЖ, Мбапе е зад Лионел Меси и Нејмар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија2 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава4 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет4 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет5 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет15 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа18 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион18 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет19 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија22 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Досие