Контакт

Спорт

Аталанта не го дава четвртото место – триумф кај Верона

Објавено пред

Аталанта се зацврсти на четвртото место во Серија А (кое води во Лигата на шампионите), откако со 2:0 славеше на гости кај Верона, кои пак имаат низа од три порази едноподруго.

„Ла деа“ работата ја заврши на крајот на првото полувреме, кога прво Малиновски во 33. минута од мечот беше прецизен од белата точка, за девет минути подоцна Дуван Запата да го постигне својот 10. гол во Серија А оваа сезона за потврда на победата.

Аталанта има 55 поени на четвртото место на табелата, исто колку и третопласираниот Јувентус (со два натпревари помалку) и пет пред Наполи на петтото место. Верона е деветта со 38 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гол-шоу на „Артемио Франки“ – Аталанта до драматична 3:2 победа над Фиорентина

Објавено пред

Аталанта имаше убедливи 0:2 по 45 минути игра, но на крајот и беше потребен гол од пенал за да стигне до 3:2 победа на гости кај Фиорентина за да се врати на четвртото место во Серија А.

Дуван Запата беше фантастичен во првото полувреме, постигнувајќи два гола во 13. и 40. минута, но во второто полувреме на сцена стапи фантастичниот Србин, Душан Влаховиќ, кој направи целосен пресврт за помалку од десет минути, постигнувајќи голови во 57. и 66. минута.

Сепак, во 70. минута беше досуден пенал за гостите, кој Јосип Иличиќ сигурно го реализираше за нова победа на клубот од Бергамо. Аталанта сега има 61 поен, еден поен помалку од третопласираниот Јувентус и два пред Наполи во интересна битка за место кое води во Лигата на шампионите. Фиорентина се наоѓаат на 15. место со 30 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал со победа кај фенерџијата Шефилд јунајтед

Објавено пред

Арсенал ја прекина низата од два меча без победа со 0:3 триумф кај Шефилд јунајтед, последнопласираниот клуб во Премиер лигата, за повторно да се вратат во горната половина од англиската табела.

Тимот на Микел Артета беше многу критикуван поради неефикасноста, недисциплинираноста и слабите резултати, но на „Брамал лејн“ овојпат не дозволија никакви изненадувања. Александер Лаказет во 33. минута ги донесе гостите во водство, пред Габриел Мартинели да ја смести топката во мрежата по грешката на одбраната на Шефилд во 72. минута. Лаказет го постигна својот втор гол во 85. минута за убедлива победа.

Арсенал се на деветтото место на табелата со 45 поени, огромни 10 поени зад клубовите од топ 4, додека Шефилд јунајтед се убедливо последни и практично второлигаш со само 13 освоени поени во 2020/21.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нова генерација? Први титули во кариерата за Кудерметова и Осорио Серано

Објавено пред

Тинејџерката Марија Камила Осорио Серано се врати од сет и брејк негатива за да ја освои својата прва титула пред домашната публика на Копа Колзанитас во Богота, Колумбија.

19-годишната Колумбијка по маратонски меч од 2 часа и 48 минути беше подобра од Словенката Тамара Зиданшек, за како 180-рангирана тенисерка на светот да стане најнискорангираната тенисерка по Маргарита Гаспарјан во 2018 со титула.

Таа е четврта тинејџерка со титула во 2021 по Ига Свјонтек (Аделаида), Клара Тосон (Лион) и Лелја Фернандез (Монтереј).

До прва титула во кариерата стигна и 23-годишната Русинка, Вероника Кудерметова, која со 6:4/6:2 ја совлада Динка Ковиниќ од Црна Гора за да го освои Чарлстон опен без загубен сет. Кудерметова има фантастична 2021, откако играше во финалето во Абу Даби и во четврт-финалето во Санкт Петерсбург.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Нови 46 починати и 687 заразени со коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 310,...

Македонија8 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија11 час

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија11 час

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија12 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија12 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет13 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија14 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија1 ден

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија1 ден

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија1 ден

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет1 ден

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ1 ден

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија2 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија2 дена

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Досие