Контакт

Спорт

Атлетичарките контра „непристојните“ камермани на СП

Објавено пред

Снимките од стартните блокови на Светското првенство во Катар ќе бидат „намалени и ограничени“, откако дел од атлетичарките се пожалија дека со нив се покажуваат интимни области на нивното тело.

Камерите кои се вградени во стартните блокови требаше да донесат „иновативен агол на гледање на спортот“, покажувајќи ги последните секунди во подготовките пред трките, но атлетичарките не го делеа ентузијазмот од технологијата како организаторите.

Германските спринтерки Татјана Пинто и Џина Ликенкемпер јавно проговорија за камерите, велејќи дека не се чувствуваат удобно.

„Многу е непријатно да се стапнува над овие камери вака облечена“, изјави Ликенкемпер.

Германската атлетска федерација (ДЛВ) официјално се жалеше до Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ), и под новите правила, ќе се ограничи користењето на снимките и ќе се покажува само моментот кога атлетичарките ги поставуваат своите стапала на блокот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нападот на „биковите“ или одбраната на „јорганџиите“ – кој оди на мегдан со ПСЖ?

Објавено пред

Голем хендикеп за Лајпциг е што ќе го нема Тимо Вернер (потпиша за Челси) во составот, Атлетико Мадрид без заразените Корeа и Врсаљко во Лисабон, Феликс се опорави од повредата.

Ова накратко е најавата за вечерашниот четвртфинален двобој во Лигата на шампиони меѓу Атлетико Мадрид и Лајпциг.

Подобриот од овој дуел оди на мегдан со ПСЖ во полуфиналето.

„Биковите“ од Лајпциг испишуваат историја, првпат се меѓу осумте најдобри на Стариот континент.

„Јорганџиите“ се секогаш тука близу до врвот, но никогаш на него. Олеснително за нив е што го нема градскиот ривал Реал Мадрид, елиминиран е од Сити.

Атлетико тука стигна по драматилен меч на „Енфилд“ со првакот Ливерпул, а Лајпциг со две победи го исфрли од игра минатосезонскиот финалист, Тотенхем.

Младиот стручњак на клупата на Лајпциг, Јулијан Нагелсман смета дека имаат замена за голгетерот Вернер.

„Имаме играчи кои може да го заменат Вернер. Атлетико е физилка екипа, со снажни стопери. Нема да го менуваме нашиот стил на игра. Ќе се обидеме да најдеме празнина во нивната одбрана. Притисокот и нервозата се присутни. Имаме план и ако постигнеме први гол, но и ако примиме. Подготвени сме“ рече Нагелсман.

Чоло Симеоне во Лисабон е без Кореа и Врсаљко, а во составот ќе има и 4 играчи од младинскиот погон.

„Помина доста време од нашиот последен меч во ЛШ. Победата на `Енфилд` беше сјајна, но ова е нов почеток. Фокусирани сме на мечот, да се подготвиме на вистинскиот начин. Лајпциг има одличен тим, со млад тренер кој врши одлична работа“ смета Симеоне.

Атлетико сезонава во Ла Лига на 38 меча постигна 51 гол, а Лајпциг во Бундеслигата на 34 меча имаше реализација на 81 гол.

Мечот почнува во 21 часот и се игра на стадионот „Жозе Алвеладе“ во Лисабон, Португалија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Оџо пред смртта тренирал по трипати на ден

Објавено пред

Кошаркарот на Црвена Звезда, Мајкл Оџо (27) најверојатно напорните тренинзи го чинеле живот.

Информациите кои денеска ги пласираат српските медиуми се дека кошаркарот кој почина на 7. овој месец неколку дена пред смртта имал по три тренинзи дневно што било големо оптоварување за неговиот организам.

Нигерискиот кошаркар речиси цел месец се борел со Ковид 19, имал воспаление на белите дробови и поради тоа докторите му советувале да мирува. Сепак, тој не ги послушал инструкциите.

„Вишото јавно обвинителство го презема случајот. Засега е утврдено дека Оџо тренирал по трипати на ден, наутро имал футинг (трчање со истегнување), потоа околу 12 часот редовен тренинг, а навечер одел во вежбална. Тоа на крајот довело до смртта на кошаркарот кој се уште не бил опоравен од коронавирусот. Тој на 28 јули ја добил птврдата дека е негативен на Ковид 19, но подоцна било утврдено дека се уште во него постоела инфекција која е последица на вирусот“ – информира неименуван извор за српски „Телеграф“.

Се уште не се познати резултатите од обдукцијата кои се очекува да ја откријат вистинската причина за смртта на кошаркарот.

Информациите се дека Оџо на сопствена одговорност се вратил на теренот без одобрение од клупскиот доктор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати 7 од 8 парови за НБА-плеј-офот, само Лејкерси го чекаат ривалот

Објавено пред

На едно коло до крајот на регуларниот дел од НБА сезоната, познати се 7 од осумте парови од плеј офот, кој започнува идната недела.

Денвер Нагетс во Западната конференција ќе се судрат со Јута Џез. Српскиот ас Никола Јокиќ на мегдан против еден од најдобрите дефанзивци на светот, Руди Гобер кој беше првиот заразен НБА кошаркар со коронавирус.

Лос Анџелес Клиперс својот меч од плеј офот ќе го играат против Далас Маверикс. Овој меч се очекува да помине во знакот на 4 суперѕвезди – Лука Дончиќ и Кристапс Порзингис од една, и Каваи Ленард и Пол Џорџ од друга страна.

Хјустон Рокетс ќе играат против Оклахома Сити Тандер. Крис Пол ќе има можност за настап против својот поранешен тим, но сепак, сите очи ќе бидат вперени кон Џејмс Харден.

Единствена непознаница засега е противникот на Лос Анџелес Лејкерс. Екипата која ќе ја заземе осмата позиција на Западот може да е Портланд, Феникс или Мемфис.

Што се однесува на Источната конференција, Милвоки Бакс ќе ги одмери силите против Орландо Меџик. Вниманието ќе биде насочено кон „бикот“ Јанис Адетокумбо кој е потенцијален МВП на лигата.

Актуелниот НБА шампион, Торонто Репторс во првото коло од плеј офот ќе се судри со Бруклин Нетс. Очекувањата се Торонто да излезе како победник најмногу заради тоа што кај Нетси ќе недостасуваат Ирвинг, Дурент, Џордан, Принс и Динвиди.

Бостон Селтикс врзаа 4 победи и со таква серија ќе ја пречекаат Филаделфија. Овој дуел се очекува да е многу интересен. Двата тима сезонава одиграа 4 меча, а во три од нив славеше Филаделфија.

Фаворитот од сенка според многумина, Мајами Хит во првото коло силите ќе ги одмери со Индијана Пејсерс. Овој дуел се чини ќе е најинтересниот на Истокот ако се погледне квалитетот на двата тима.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Пендаровски му го предаде мандатот на Заев за составување нова влада

Претседателот на државата, Стево Пендаровски напладне во Вилата Водно му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на...

Македонија43 минути

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ57 минути

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија2 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување на депозити согласно Решението на гувернерот на Народна банка за укинување на дозволата за основање и работа...

Свет3 часа

Лекот РЛФ-100 покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија3 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа4 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет4 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија4 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет15 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет17 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија18 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија20 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија20 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија22 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија22 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија23 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија24 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија24 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Досие