Контакт

Спорт

Аугзбург и Макс го имаат „лекот“ за Хофенхајм (видео)

Објавено пред

Филип Макс постигна два гола, а Аугзбург стигна до четвртата победа во пет лигашки мечеви со заслужена 4:2 победа на гости кај Хофенхајм.

Аугзбург влезе во мечот без пораз во последните четири меча и најави дека се дојдени по трите поени во Зинсхајм, откако Макс уште во 11. минута ги донесе во водство. Но, само три минути подоцна Роберт Сков постигна фантастичен гол за кој Томаш Коубек немаше одговор и Хофенхајм доминираше до крајот на полувремето.

Во второто полувреме, Аугзбург ги казни сите грешки на Хофенхајм. Прво Кевин Акпогума направи фаул за пенал во 51. минута, кој Макс лесно го реализираше, пред  Фредрик Јенсен во 56. минута со својот прв бундеслигашки гол да донесе 1:3 предност. Јирген Локадија во 80. минута даде надеж на домаќините, но Сков со вториот гол само пет минути подоцна стави печат на победата.

Со победата, Аугзбург се искачува на 10. место на табелата со поен пред Хофенхајм, кои немаат победа во последните четири меча.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона по 12 години падна на „Местаља“ (Видео)

Објавено пред

Валенсија ја надигра и ја порази Барселона со 2:0 во дерби мечот, одигран во рамките на 21 коло во Ла Лига. Со овој триумв Валенсија го прекина 13 годишниот пост во дуелите со Барселона кога станува збор за меѓусебните дуели Валенсија.

На „Местаља“ играчите на Валенсија ги надиграа колегите од Барселона, а херој на победата е Уругваецот Макси Гомез кој ги постигна головите. Гомез можеше да забележи и хет-трик меѓутоа не искористи пенал во 12 минута при резултат 0:0.

Првиот дел заврши без голови благодарение на Тер Штеген кој покрај одбранетиот пенал успеа да фати уште три тешки топки. Барселонаво првиот дел имаше само еден директен удар во рамките на голот кој го бранеше Доменек.

Само што започна второто полувреме Валенсија постигна гол. Гомез упати удар кон голот на Тер Штеген, на патот кон голот таа го закачи Алба и заврши во мрежата.

Уругваецот во 72 минута го постигна вториот гол. Тој мајсторски во гол ја претвори асистенцијата на Феран Торес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија со еден тим во Лигата на шампионите

Објавено пред

Европската ракометна федерација (ЕХФ) потврди дека Македонија наредната сезона во Лигата на шампионите ќе има само еден претставник. Новиот формат на Лигата на шампионите од наредната сезона ќе брои 16 екипи.

Како што објави ЕХФ девет екипи ќе учествуваат според ранкингот, додека останатите седум ќе влезат со „вајлд-карти“.

Со новиот формат Македонија остана без едно место, а репрезент во елитата ќе биде само Вардар.

ЕХФ објави и дека е зголемен наградниот фонд за учесниците на завршниот турнир. Вкупниот награден фонд ќе изнесува еден милион евра.

Инаку од наредната сезона ЕХФ ќе воведе ново натпреварување, Лига Европа, во кое Македонија ќе има три екипи.

foto/rkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос преку Хачанов до осмина-финале со Надал

Објавено пред

Ник Кирјос во пет сета го победи Карен Хачанов во третото коло на Австралија опен. Австралиецот успеа да победи по четири часа и 26 минути игра што е негов најдолг меч во кариерата.

Кирјос славеше над Хачанов со 6/2, 7/6, 67, 6/7, 7/6 (10:8). Рускиот тенисер спаси меч топка пред да го освои четвртиот сет, а во супер тај-брејкот во петтиот сет имаше водство од 8:7.

На крајот Кирјос имаше 97 винери и 52 неизнудени грешки, додека тој однос кај Хачанов беше 75/44. Австралиецот беше поуспешен и на сервисот, забележа 32 ас-сервиси имаше и четири дупли грешки, додека Хачанов на сервис имаше 21/5.

Кирјос во наредната рунда ќе се сретне со првиот носител на турнирот Рафаел Надал.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет2 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ3 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија8 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ8 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет9 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет10 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет10 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа10 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија10 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет11 час

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија1 ден

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија1 ден

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија1 ден

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Досие