Контакт

Спорт

Австријците жестоко го казнија ЛАСК

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Австрија го казни ЛАСК со одземање шест бода и 75.000 евра. Фудбалерите на овој клуб не ги почитуваа мерките за социјално дистанцирање на тренинзите.

ЛАСК на почетокот на месецот одржаа нормален тренинг иако во тој период тоа беше спротивно на правилата.

Кога снимките излегоа во јавноста, против клубот беше поведена дисциплинска постапка. Дисциплинскиот сенат на австриската Бундеслига ја изрече казната со образложение дека ЛАСК не ги почитувале основните принципи на ферплејот.

Со одземањето шест бода, екипата, која беше лидер на табелата, падна на второто место и во плејофот за титулата влегува со три поени помалку од Салцбург.

Сезоната во Австрија ќе продолжи на 1 јуни. Во плејофот Салцбург ќе влезе со 24 поени, ЛАСК со 21, а Рапид од Виена со 20.

Во првиот меч по паузата ЛАСК ќе го пречека Хартберг.

Спорт

Инзаги: Мораме против повредите, но и против судиите и пеналите

Објавено пред

Тренерот на римски Лацио, Симоне Инзаги се пожали од третманот што неговата екипа го има кај судиите последниве мечеви во Серија А.

Лацио минатите кола доживеа порази од Лече, Милан и практично му помогна на Јувентус да е многу поблиску до ново Скудето.

„Мораме да играме како порано, не сме ниту опуштени, ниту ентузијасти како порано, а има и некои други работи. И судиските грешки не пореметија во последните мечеви. Треба да бидеме посилни од сите потекотии, а не можам ниту да ги ротирам играчите поради повреди. Немавме среќа ниту со пеналите. Против нас свиреа три, но и понатаму се е на нас самите“ – вели Симоне Инзаги.

Лацио по 31 коло има 68 бода, и зад лидерот Јувентус има заостанување од 7 бода на исто толку кола до крајот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борна Чориќ го победи коронавирусот (фото)

Објавено пред

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ на социјалните мрежи објави дека веќе нема коронавирус. Тој беше еден од заразените со вирусот Ковид-19 на хуманитарниот тениски турнир што српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ го организираше во Задар минатиот месец.

Тој турнир беше прекинат откако беше откриено дека еден од учесниците, Бугаринот Григор Димитров, е позитивен на вирусот. Набрзо потоа се прошири веста дека меѓу заразените е и Новак Ѓоковиќ, но и најдобриот хрватски тенисер во моментов, Борна Чориќ.

„Немам корона и среќен сум што повторно сум на теренот. Добро е чувството повторно да тренираш на отворено“, напиша Чориќ на фотографијата објавена на неговиот инстаграм-профил.

Хрватскиот тенисер тренирал во периодот додека се наоѓал во изолација затоа што не чувствувал никакви симптоми.

Тениската сезона, според предвидувањата, треба да продолжи на 18 август со турнирот во Вашингтон.

 

View this post on Instagram

 

I’m corona-free and happy to be back on the court! It feels good to practice outdoors again ☀️

A post shared by Borna Coric (@bornacoric) on Jul 10, 2020 at 9:17am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Марко Вујин потпиша 2-годишен договор со европскиот шампион Вардар

Објавено пред

Се уште актуелниот европски ракометен шампион, Вардар денеска потпиша двегодишен договор со искусниот српски интернационалец, Марко Вујин.

„Српскиот интернационалец Марко Вујин потпиша двегодишен договор со Вардар. Десниот бек кој зад себе има богата интернационална кариера го одбра бројот 41 на дресот со кој ќе настапува во нашиот тим“, се вели во соопштението на РК Вардар.

Вујин минатата сезона го носеше дресот на Спортинг Лисабон, а претходно 7 години беше дел од германски Кил.

Вардар вчера ги претстави и двајцата македонски репрезентативци во екипата, Гоце Георгиевски и Филип Талески.

Искусното десно крило потпиша договор со Вардар до 2022 година, додека левиот бек потпиша договор на една година.

Претходно Вардар како засилувања ги потврди и Анте Гаџа, Јосип Векиќ и голманот од Франција, Робин Кантегрел.
Вардар подготовките за новата сезона ќе ги започне на 18 овој месец.

Фото: ФБ на РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Свет60 минути

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион3 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија5 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија6 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија6 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија7 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија7 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија8 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет9 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ9 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ10 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион10 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија11 час

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет12 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија13 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија13 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија13 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија24 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија1 ден

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Досие