Контакт

Спорт

Азар имал намера да се врати во Челси

Објавено пред

Еден Азар има намера да го напушти Реал Мадрид. Белгиецот сака да оди во клуб каде што ќе игра за да биде во вистинска форма пред почетокот на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Реал за Азар платија речиси 115.000.000 евра, за возврат не добија ништо. Поранешниот играч на Челси, повеќе време минува во лекарската ординација отколку на теренот.

Поради повреда на стапалото тој пред време ја заврши оваа сезона.

Шпанските медиуми тврдат дека Реал нема да се противи на желбите на играчот. Ако не може да го продаде, тогаш би го испратиле некаде на позајмица.

Сериозен интерес за Азар, наводно покажал Челси, поточно менаџерот Томас Тухел, кој разговарал со фудбалерот околу потенцијалниот трансфер.

„Ел насионал“, тврди дека Азар бил подготвен да се врати во Челси во моментот клубот повеќе нема да биде во сопственост на Роман Абрамович.

Азар од 2012 до 2019 година го носеше дресот на клубот од „Стенфорд Бриџ“. Одиграл 352 напревари, постигнал 110 гола и забележал 92 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Винисисус – Реал води против Ливерпул

Објавено пред

Реал, од првата вистинска акција, го отвори резултатот во 66.финале во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Во 59.минута Винисусис жуниор го совлада сонародникот Алисон. Добра акција креираше Валверде по десната страна, се реши на удар кон голот, кој беше непрецизен, но на топајта налета Винисусис кој топката ја спроведе во мрежата.

Бразилецот го постигна четвртиот гол сезонава во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Полицијата со солзавец против навивачите на Ливерпул: Братот на Матип и бремената сопруга се засолниле во блискиот ресторан ресторан

Објавено пред

Скандал пред финалето на Лигата на шампионите. Незапаметен. Почетокот на натпреварот помеѓу Ливерпул и Реал, во борбата за статусот европски првак, доцнеше 36 минути. Причина е инцидентот пред стадионот во кој учествуваа навивачите на Ливерпул и полицијата.

dobivaj vesti na viber

Хаосот настанал кога, според неофицијални информации, неколку илјади навивачи на Ливерпул без карти, ја прескокнале високата ограда и влегле на западната трибина. Поради тоа голем број навивачи со билети не можеа да влезат на стадионот.

Полицијата и редарите употребија солазавец. Меѓу оние кои поминаа низ најлошото бил братот на дефанзивецот на Ливерпул, Џоел Матип, Марвин.

Имал билет за трибините во Сен Дени, но не успеал да влезе. Поради солзавецот Марвин Матип и неговото семејство морале да побегнат од местото на настанот. Се засолниле во блискиот ресторан. Германскиот огранок на Скај спорт уверува дека сопругата на Марвин е бремена и дека меѓу другото било многу тензично пред Сен Дени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борба за трофејот и за голема парична награда

Објавено пред

Реал Мадрид и Ливерпул вечерва ќе се борат не само за титулата во Лигата на шампионите, туку и за голема парична награда.

dobivaj vesti na viber

Според многумина, двете најдобри екипи во светот се среќаваат на финалето во Париз од 21.15 часот. Мадриѓаните одат по рекорден 14. трофеј, Ливерпул по седмиот. Според обложувалниците фаворит е тимот на Јирген Клоп.

Освојувачот на трофејот ќе слави со денови, а посебен мотив се парите што ќе ги добие за победата.

Победникот од овогодинешната ЛШ ќе добие 22,6 милиони евра. Клубот кој ќе биде поразен ќе добие 17,5 милиони евра. Покрај тоа, Ливерпул ќе добие 24,4 милиони за рангирањето на УЕФА и 18,4 милиони за телевизиските права по финалето. Во случајот со Реал тие суми се 35,5 милиони односно 13,2 милиони.

Вреди да се додаде дека и двете екипи во овогодинешната ЛШ веќе заработија вкупно околу 180 милиони евра за спортските достигнувања.

Англичаните сезонава заработија 91,44 милиони евра, а Реал Мадрид 88,27 милиони евра. По финалето овие суми ќе се зголемат уште повеќе.

Во случај на победа на Ливерпул нивната вкупна заработка ќе изнесува 139,34 милиони евра, а кај Реал 142,07 милиони евра.

УЕФА издвои вкупно две милијарди евра за бонуси, кои се делат на сите учесници, но секако најмногу за оние кои стигнаа до самиот крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет6 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија7 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет11 час

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија13 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија14 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ14 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет15 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет15 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет16 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет1 ден

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 дена

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион2 дена

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет2 дена

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...