Контакт

Спорт

Азар призна дека пристигнал во Мадрид со вишок килограми

Објавено пред

Ѕвездата на Реал Мадрид, Еден Азар признава дека се „опуштил“ додека бил на одмор и дека пристигнал со вишок килограми кога потпишал за Реал Мадрид минатата година.

По повеќе години „флертување“ со „кралскиот клуб“, Азар го направи трансферот од Челси во Реал за 100 милиони евра во јуни, но шпанските медиуми беа непријатно изненадени кога тој се појави со вишок килограми на тренинзите.

„Тоа е вистина, не можам да лажам – кога сум на одмор, тогаш сум навистина на одмор. Летото се здебелив пет килограми. Јас сум еден од тие луѓе кои бргу ставаат килограми, но и кои бргу слабеат. Кога бев во Лил имав 72 килограми, но со добивањето мускули скокнав на 75. Лошите денови имам до 77. Летото имав 80 килограми, но 10 дена подоцна пак ослабев“, вели Азар.

Можеби токму вишокот не му помогна на 28-годишниот Белгиец да има добар старт на кариерата на „Бернабеу“, чекајќи до првиот гол до 4:2 победата над Гранада во октомври. Тој полека се враќаше во форма, пред да го повреди скочниот зглоб при 2:2 ремито со ПСЖ на 26 ноември.

Спорт

Ивица Осим: Само богатите клубови имаат резултати, публиката е незадоволна!

Објавено пред

Поради нарушено здравје, поранешниот селектор на екс-Југославија, Ивица Осим (78) на фудбалските терени оди само повремено, живее во Грац, а спортот на кој му го посвети животот најчесто го следи на малите екрани.

Токму поради тоа во интервју за порталот „SPOX“ рекол дека се чувствува како птица во кафез.

„Ги гледам речиси сите мечеви што ги пренесуваат, но е едно е да се гледа, а друго е да се работи“ вели Осим.

Тој раскажал и зошто на времето не седнал на клупата на австриски Рапид од Виена.

„Беше тоа времето кога во БиХ имаше војна. Некој од менаџерите во клубот рекол дека јас сум националист, дека сум против Србите и дека не би бил добро решение за клубот. А мене политиката никогаш не ме интересирала“ – објаснил Осим како патот не го однел во Виена туку во Грац, во екипата на Штурм, Со тој клуб Осим освои две титули шампион на Австрија, влезе во ЛШ, а освои и три Купа.

Се осврна и на сегашниот, модерниот фудбал, стварноста која не опкружува.

„Денес само богатите клубови можат да дојдат до најголеми резултати затоа што ги носат најдобрите играчи и тренери. И постојано ги менуваат. Мислам дека тоа доведува до незадоволство кај публиката, затоа што повеќе се мисли на пари отколку на фудбал. Мора да се направат некои правила, фудбалот не смее да умре“ – смета Осим.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Мундо Депортиво“ тврди – Олмо ќе се пресели во Лајпциг?

Објавено пред

Иако се уште е играч на Динамо Загреб, шпанскиот фудбалски репрезентативец, Дани Олмо нема уште долго да остане во главниот град на Хрватска.

Според пишувањата на шпански „Мундо Депортиво“, наводно Динамо е блиску до договор со Лајпциг за трансфер на Шпанецот во моментно водечката екипа во Бундеслигата.

„Како што знаеме, Динамо му понудил продолжување на договорот на Олмо, но Шпанецот тоа не го прифатил, одлучен е да го напушти првакот на Хрватска за да се развива во посилен клуб. Лајпциг го гледа како идеална дестинација затоа што екипата преферира напаѓачка игра. Покрај тоа Лајпциг ќе игра осминафинале во ЛШ“ – пишува „Мундо“.

За потсетување, минатата недела на големо се пишуваше за трансфер на Олмо во калчолигашот Милан, но на крај, се чини не дошло до договор затоа што агентите на шпанскиот фудбалер побарале 7 милиони евра провизија.

„Скај спорт“ пишува дека спортскиот директор на „росонерите“, Звонимир Бобан не сака да даде повеќе од 20 милиони евра за Шпанецот.

Олмо и сезонава е најдобриот играч во таборот на „модрите“. Договорот со Динамо му е до летото 2021 година.

За услугите на Олмо беше заинтересирана и Барселона, но сега младиот фудбалер не е приоритет за Каталонците. Главоболка на Управата на клубот е да се пронајде замена во нападот за повредениот Луис Суарез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сагосен му „дише во врат“ на Лазаров

Објавено пред

Норвешкиот лев бек, Сандер Сагосен игра одлично на Европското ракометно првенство, а досега има реализирано 51 погодок.

24-четиригодишниот ракометар кој последна сезона ги брани боите на француски ПСЖ е вистински лидер во националниот тим кој пак не знае за пораз. Норвешка досега има 7 од 7 на ЕП2020, со обезбеден пласман во полуфинале.

Сагосен е убедливо прв на листата на стрелци на ова првенство со 51 гол, а му преостануваат уште најмалку 3 средби до крајот, па многу веројатно е дека ќе го загрози рекордот на капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров кој на ЕУРО 2012 во Србија постигна 61 гол.

Интересно, Сагосен ја започнал професионалната кариера токму во 2012 година кога Кире дојде до големото признание.

Тогаш, во 2012. нашата селекција го освои историското 5-то место, а Лазаров го запиша своето има на вечната листа. Но и доколку падне рекордот на Лазаров (што е повеќе од извесно), треба да се потенцира дека нашиот десен бек тој подвиг го оствари со помалку натпревари од Норвежанецот.

Денеска Сагосен и Норвешка ги чека дуелот со Словенија од 18.15 часот. Потоа Норвешка ја очекува полуфинален дуел и евентуално финале, односно борба за бронзен медал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија2 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Топ2 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец и ја спасува нејзината внука од затвор

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија3 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија4 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија4 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија5 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија5 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет5 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет6 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет6 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион6 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет7 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет9 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет10 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија10 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура21 час

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет22 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт22 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет23 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Досие