Контакт

Спорт

Бадоса преку Азаренка до трофејот во Индијан Велс

Објавено пред

Паула Бадоса во Индијан Велс го забележа најголемиот успех во кариерата. Таа ја освои титулата со победата на Викторија Азаренка. Исклучително драматичното финале траеше преку три часа, Бадоса славеше до 7/6, 2/6, 7/6.

Првиот сет ` припадна на Бадоса, која сервираше водство во 12. гем, но не го издржа притисокот. Во тај-брејкот Шпанката беше го реализираше она што го пропушти во претходниот гем.

Вториот сет мина во апсолутна доминација на Азаренка. Два пати ` го одзеде сервисот на противничката и го заклучи сетот со 6:2.

Третиот сет понуди вистонска драма, која кулминираше во завршницата, откако на почетокот тенисерките си разменија по брејк.

Азаренка дојде до 5:4 и гем во кој сервираше за титулата. Имаше Белорусинката 30:0, кога Бадоса со серија од четири поени и го одзеде сервисот.

Во тај-брејкот, Шпанката одигра далеку подобро и на крајот ја забележа најголемата победа во кариерата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џабе и Ѓоковиќ, Хрватска ги има Мектиќ и Павиќ за Дејвис куп финале

Објавено пред

Никола Мектиќ и Мате Павиќ, најдоброрангираната тениска двојка на светот, стигна до убедлива 7:5/6:1 победа над Новак Ѓоковиќ и Филип Крајиновиќ во одлучувачкиот меч во двојки во полуфиналето на Дејвис купот, за Хрватска да стигне до 2:1 победа и дуел со подобриот од мечот Русија-Шведска во неделното финале на најелитното репрезентативно тениско натпреварување.

Херој на Хрватите, секако е 23-годишниот Бруно Гојо, кој во првиот меч го победи Душан Лајовиќ по три сета, за потоа во вториот меч, Новак Ѓоковиќ повторно да ги врати во игра Србите, со победа во два сета против Марин Чилиќ. Сепак, и самиот Ѓоковиќ знаеше дека во одлучувачкиот меч ќе се сретнат со Мектиќ и Павиќ, двојка која освои 9 турнири оваа сезона, и се закити со златото од Олимпијадата во Токио.

Во првиот сет беше тесно до 5:5, кога еден брејк беше доволен Хрватска да поведе со 1:0 во сетови, за во вториот, Мектиќ и Павиќ да ја покажат својата сила и да го добијат со 6:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенките ја декласираа Црна Гора, Србија подобра од Полска

Објавено пред

Словенечката ракометна репрезентација стигна до неверојатна 28:18 победа над фаворизираната Црна Гора во првото коло од Светското првенство во Шпанија, откако тимот на Драган Аџиќ доминираше од стартот до финишот за голема победа во групата во која се наоѓаат и Франција и Ангола.

Словенките првото полувреме го добија со неверојатни 16:8, одлучувајќи го победникот по првите 30 минути. Амра Панџиќ на голот на Словенија блесна со 14 одбрани, од кои 11 во првото полувреме, а најдобра кај словенската репрезентација беше капитенката Ана Грос со шест гола, а по четири додадоа Станко, Зулиќ и Гомилар Зикеро.

Одлично отварање на шампионатот имаа и Србинките, кои стигнаа до 25:21 победа над Полска, иако во последните минути од мечот беше неизвесно, додека огромни победи остварија Норвешка (46:18 над Казахстан) и Шведска (46:15 над Узбекистан).

25.СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ШПАНИЈА

ГРУПА А

Црна Гора – Словенија 18:28 (8:16)

ГРУПА Б

Србија – Полска 25:21 (16:13)

ГРУПА Ц

Норвешка – Казахстан 46:18 (24:10)

ГРУПА Д

Шведска – Узбекистан 46:15 (22:11)

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса со слатка одмазда против Ефес во продолженија, Звезда го освои Санкт Петерсбург

Објавено пред

По четири порази во низа, Барселона, конечно, го победи тимот на актуелниот шампион од Евролигата, Анадолу Ефес, триумфирајќи со 95:93 по продолжеијата во Истанбул во реприза на минатогодишниот меч за титулата.

Сертач Шанли имаше 24 поени во првиот меч против својот поранешен клуб по заминувањето за да биде лидер на Барселона, и беше одговорен за последниот поен на мечот, слободното фрлање, по што намерно го промаши второто. Барселона поведоа со 4 поени на 40 секунди пред крајот со тројката на Рокас Јокубаитис, но Ефес се врати со тројката на Адриен Мерман за 93:95, но немаше време за пресврт.

Василије Мициќ имаше 26 поени и 5 скока за Ефес, кои беа без Шејн Ларкин (14 поени) во продолжението откако тој направи пет лични грешки, а во бурниот финиш и тренерот Ергин Атаман доби две технички грешки.

Црвена звезда пак, стигна до импресивна 69:58 победа на гости кај Зенит Санкт Петерсбург, доминирајќи во целиот меч, посебно со својата одбрана. Звезда имаше 42:28 водство на полувреме, кое го зголеми на 20 поени (58:38) по паузата. Нејт Волтерс имаше 14 поени, Никола Калиниќ и Огњен Кузмиќ додадоа по 11 поени. Звезда сега има 5-8 скор, додека Зенит паднаа на 8-5.

ЕВРОЛИГА, 13.КОЛО

Уникс Казан – Олимпијакос 84:87 (20:17, 20:25, 22:17, 15:18, 7:10)

Анадолу Ефес – Барселона 93:95 (25:20, 22:17, 21:25, 12:18, 13:15)

Зенит Санкт Петерсбург – Црвена звезда 58:69 (16:23, 12:19, 12:16, 18:11)

Алба Берлин – Олимпија Милано 81:76 (19.15, 24:19, 24:22, 14:20)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија8 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија8 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија9 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија11 час

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава13 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет13 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет14 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет1 ден

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа1 ден

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион1 ден

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет1 ден

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија2 дена

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа2 дена

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија2 дена

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет2 дена

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие