Контакт

Спорт

Баерн безмилосен против Бремер – 12:0 против петтолигашот

Објавено пред

Баерн Минхен немаше милост за петтолигашот Бремер во меч од ДФБ купот, победувајќи ги аматерите со 0:12 на гости предводени од четирите гола на Ерик Чупо-Мотинг, и двата гола на младиот талент Џамал Мусијала.

Чупо-Мотинг го комплетираше својот хет-трик во првите 35 минути игра во Бремен и имаше асистенција до Мусијала, за по првото полувреме да биде 0:5. Тимот на Јулијан Нагелсман не попушти ниту во второто полувреме, во кое додадоа уште пет гола.

ГОЛОВИ: Чупо-Мотинг 8′, Мусијала 16′, Варм (аг) 27′, Чупо-Мотинг 28′, Чупо -Мотинг 35′, Тилман 47′, Мусијала 48′, Сане 65′, Кузанс 80′, Чупо-Мотинг 82′, Сар 86′, Толисо 88′.

Спорт

Надал: Сакам да се вратам на терен, ама часовникот отчукува!

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е решен да ги надмине проблемите кои ги има и сака да се врати на теренот. Сепак, 35-годишниот освојувач на 20 грен слем титули го очекува период на рехабилитација по санирањето на проблемот што го има со стапалото.

„Добро сум, но сум имал и подобри денови. Стапалото се уште ме боли. Ова е тежок период за мене. Целта ми е комплетно да се опоравам, цврсто сум определ да ги поминам сите проблеми, да се борам за она што го сакам, а тоа е враќање на теренот“ – вели Надал.

„Бикот од Мајорка“ е сурово реален.

„Како годините поминуваат, така работите мора да се разберат што пореално. Часовникот отчукува, се станува покомплицирано“ вели моментно шестиот светски тенисер.

Надал сезонава освои титули во Рим и во Барселона, а на Ролан Гарос загуби од Новак Ѓоковиќ во полуфиналето.
Веднаш потоа му се интензивираше проблемот со стапалото, па мораше да се откаже од настап на Вимблдон, ОИ во Токио и САД опен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина најдобриот стрелец во историјата на Тотенхем

Објавено пред

Легендарниот англиски фудбалски напаѓач Џими Гривс, најдобриот стрелец во историјата на Тотенхем почина во 81-та година од животот, објавија од лондонскиот клуб. Тој дресот на „петлите“ го носеше од 1961 до 1970 година и за тој период постигна 266 гола.

Во кариерата постигна вкупно 357 голови играјќи уште и за Челси, односно Милан.

Со „Гордиот Албион“ беше светски шампион во 1966 година, а за националниот тим постигна 44 гола.

Со Тотенхем освои ФА куп двапати и еднаш беше освојувач на Купот на победниците на куповите, во 1963 година. Дури шестпати беше прогласуван за најдобар стрелец во лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА лигата дури осма по квалитет во Европа

Објавено пред

Објавена е ранг листа на најдобрите кошаркарски лиги на Стариот континент. Познатиот кошаркарски портал „Jurohups” ја објави листата на 10-те најквалитетни кошаркарски лиги во Европа.

Интересно, регионалната АБА лига е дури на осмата позиција, додека прва е шпанската АЦБ лига.

Еве го поредокот на првата 10-ка:

1. АЦБ лига (Шпанија)
2. ВТБ лига (Русија)
3. БСЛ лига (Турција)
4. Серија А (Италија)
5. Про А (Франција)
6. ББЛ лига (Германија)
7. ХЕБА баскет лига (Грција)
8. АБА лига
9. Винерс лига (Израел)
10. ЛКЛ лига (Литванија)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Талибанците до вработените жени: Останете дома

Новата талибанска власт им нареди на жените вработени во градските служби да останат дома, изјави денеска привремениот градоначалник на Кабул,...

Македонија2 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ2 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет3 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет4 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа4 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет5 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија17 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ19 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет19 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија20 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија21 час

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет24 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Досие