Контакт

Спорт

Баерн испратил понуда за Јовиќ

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Лука Јовиќ е трансфер-цел на четири клуба. Тренерот на Ајнтрахт, Адолф Хитер, открил дека интерес за напаѓачот покажале Барселона, Реал, Манчестер јунајтед и Баерн.

Челниците на Ајнтрахт се свесни дека Јовиќ во летниот преоден рок ќе замине од клубот, но исто така на сите во клубот им е јасно дека добро ќе заработат од неговата продажба.

Се претпоставува дека трансферот на Србинот ќе изнесува околу 70 милиони евра.

Најновите информации говорат дека нова понуда доставиле челниците на Баерн Минхен. Баварците летово ќе прават ремонт, веќе ги договорија француските репрезентативци Лукас Ернандез и Бенжаман Павар, а Јовиќ треба да биде засилување во нападот.

Германските медиуми шпекулираат дека Баерн понудил 56 милиони евра за Јовиќ, што е помалку од сумата што очекува да ја добие во Франкфурт. Ајнтрахт ќе чека да се изјаснат и другите заинтересирани клубови.

Јовиќ оваа сезона има постигнато 24 гола на 38 натпревари во сите натпреварувања, односно постигнува гол на секои 104 минути.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Најлошиот тим во историјата на Бундеслигата не сакаат Шалке да ги стигне

Објавено пред

Алмир Нумиќ, извршниот директор на Тасманија Берлин, историски најлошиот тим во Бундеслигата вели дека сите во клубот се надеваат дека гигантот Шалке нема да го сруши нивниот негативен рекорд оваа сезона.

Кризата во клубот од Гелзенкирхен е неверојатна – тие немаат победа во 24 меча во Бундеслигата во низа и се блиску до рекордот на Тасманија од 1966 година, кога тие немаа победа во 31 меч. Но, додека за ривалите на Шалке ова е совршена шанса за шеги и потсмевање, Нумиќ вели дека се надева дека бргу ќе победат.

„Тој негативен рекорд е дел од нашиот идентитет долго време. Тој рекорд ни помага. Кога ќе седнеме со спонзорите, не мора да објаснуваме кои се Тас! Првото нешто што се гледа на ‘Спортшау’, популарното германско ТВ шоу за фудбал е нашиот грб. Тоа е кул“, вели Нумиќ.

Нумиќ, 38-годишниот бизнисмен со балканско потекло, го презеде Тасманија на почетокот на 2020 и се надева дека еден ден ќе ги врати во Бундеслигата – во моментов тие се во регионалната лига, но се први по девет меча.

„Не се работи за парите, туку за идентитетот, за емоциите. Сите фудбалери се свесни за тоа. Нема да функционира ако еден фудбалер го плаќаме 200, а друг 3.000 евра. Ќе продолжиме да инвестираме, но немаме огромен буџет. Мојот пријател, Сулејман Сане, таткото на Лирој Сане, ми кажа: ‘Тасманија се џинови кои спијат’. Продаваме дресови поради тој рекорд и сакаме да остане“, додава Нумиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајола: ФИФА ќе ја „снема“ за 10 години

Објавено пред

Контроверзниот „супер-агент“, Мино Рајола вели дека Светската фудбалска федерација (ФИФА) нема долгорочна иднина и дека наскоро во фудбалот ќе се постасви нов систем како во американската МЛС лига, која беше воспостаевна во 1990-тите.

Рајола, кој работи со фудбалери како Златан Ибрахимовиќ, Пол Погба и Џанлуиџи Донарума, зборувајќи на „Светскиот фудбалски самит“ вели дека начинот на кој ФИФА го води денешниот фудбал е катастрофален и дека се работи за непотребна организација.

„ФИФА заостанува 50 години. За десет години, можете да ги отпишете, веќе нема да постојат. Во голфот нема организација како ФИФА, а голф се игра насекаде. Тенисот се менува. Формула 1 исто така. Има голем проблем со ФИФА – тие ги делат работите, ги делат парите и така сите се среќни. Потребни се промени како во МЛС. Пред 20 години тие постасвија нов систем и кажаа дека не сакаат ништо од ФИФА. Ништо! ФИФА тврдеа дека МЛС се смешна организација. И што се случи? ФБИ уапси пола од ФИФА!“, вели Рајола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лампард пред 1.000-тиот меч на Абрамович: Тој е човек кој ги завршува работите

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Френк Лампард признава дека односите со сопственикот на клубот, рускиот милијардер Роман Абрамович не се „најблиски“ и дека тој работи со неговата десна рака, Марина Грановскаја пред мечот број 1.000 под негова сопственост.

Повеќе од 17 години откако Абрамович го презеде клубот и направи апсолутна трансформација од тим кој се бореше за средина на теренот до вечен кандидат за титула, Лампард, еден од столбовите на неговиот прв „моќен тим“ ќе го води тимот во дуелот со Тотенхем, иронично предводен од Жозе Мурињо, тренерот кој им ја донесе првата титула во Премиер лигата.

„Првото сеќавање од Роман во живо ми беше кога тој пристигна во нашиот стар тренинг-центар во близината на Хитроу и држеше состанок со нас додека хеликоптерот уште му се ‘смируваше’. Тоа беше нереално. Првото што го кажа, преку преведувач беше: ‘Па, треба да го подобриме тренинг-центарот’. Веднаш се виде дека стандардите на клубот целосно се сменија. Во првата сезона се засиливме и дојде најуспешниот дел во клупската историја и тоа не можевме да го оствариме без него. Постојано освојување трофеи, нов тренинг-центар, нови фудбалери, брендирање на Челси…“, вели Лампард во разговор со Алан Ширер.

Меѓу 13-те трофеи кои Лампард ги освои во златните години од 2004 до 2013 вклучуваа три трофеи од Лигата на шампионите и трофеј од ЛШ, но Абрамович речиси секогаш стоеше зад сцената. Истото се случи и кога го донесоа Лампард за тренер од Дерби каунти во 2019, кога со него разговарала најважниот партнер на Абрамович, директорката на клубот, Марина Грановскаја.

„Марина прво контактираше со Дерби, а потоа со мене. Го видов Роман на меч од предсезоната лани и беше насмеан. Оттогаш немаме некои блиски односи, и работите ги кажуваме преку Марина. Јас сум супер-задоволен“, вели Лампард.

И треба да биде задоволен – Абрамович во текот на летото ги купи Каи Хаверц, Тимо Вернер, Хаким Зијеш, Бен Чилвел, Тијаго Силва, секако, со амбиции да се врати златната ера. Ќе видиме дали Лампард е човекот кој ќе го оствари тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија2 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија3 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија3 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија4 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија7 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија8 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет8 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет9 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет9 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет10 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт10 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет10 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет10 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет11 час

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија22 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија24 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија1 ден

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа1 ден

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион1 ден

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Досие