Контакт

Спорт

Баерн лесно со Леверкузен, на дофат до нова титула од Бундеслигата

Објавено пред

Баерн Минхен стигна до 2:0 победа над Баер Леверкузен за да се доближи на чекор до својата 31. титула од Бундеслигата и деветта едноподруго, откако претходно Лајпциг загуби кај Келн и разликата сега е 10 поени на само четири кола до крајот на шампионатот.

И покрај елиминацијата од Лигата на шампионите и несигурноста околу тренерската позиција по желбата на Ханси Флик да замине на крајот на сезоната, Баварците повторно доминираа во Германија и победникот на „Алијанц арената“ го решија во првите 15 минути од мечот.

Ерик-Максим Чупо-Мотинг стрелаше во седмата минута, за Џошуа Кимих веќе во 13. минута да го постави конечниот резултат.

Ајнтрахт Франкфурт, пак, се искачи на третото место на табелата и си ги зголеми шансите за Лига на шампиони следната сезона, откако со 2:0 го совладаа Аугзбург со головите на Хинтерегер и Андре Силва. Арминија Билефелд со 1:0  го победи „фенерџијата“ Шалке за да избега на четири поени од зоната за испаѓање.

БУНДЕСЛИГА, 30.КОЛО

Баерн Минхен – Баер Леверкузен 2:0

Арминија Билефелд – Шалке 1:0

Ајнтрахт Франкфурт – Аугзбург 2:0

Спорт

ПСЖ му смести 4 „парчиња“ на Ремс, но Лил и со 0:0 е во пол позиција

Објавено пред

Францускиот шампион ПСЖ вечерва со високи 4-0 славеше на „Паркот на принцовите“ против тимот на Ремс.

Нејмар и Мбапе во првото и Маркињос, односно Кин во вториот дел беа творци на победата.

Сепак, во Париз очите беа вперени кон Лил каде лидерот на табелата во Лига 1 играше со тимот на Сент Етјен. Мечот заврши без голови 0-0, но и со тој еден бод Лил е во „пол позиција“ пред последното коло во францускиот шампионат.

Лил сега има 80 бодови, додека ПСЖ бод помалку.

И двете екипи во последното коло играат на гости. Лил му гостува на 12-то пласираниот Анжер, додека 16-то пласираниот Брест кој се уште се бори за опстанок ќе го дочека се уште актуелниот шампион.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан без мунуција со Каљари – го испушти „првиот воз“ за во ЛШ

Објавено пред

Калчолигашот Милан пропушти одлична можност на едно коло пред крајот да ги реши дилемите околу патот кон Лигата на шампионите во идната сезона. „Росонерите“ одиграа 0-0 на „Сан Сиро“ против тимот на Каљари кој без големи амбиции дојде во Милано.

Избраниците на Стефано Пиоли беа без идеја во нападот, а гостите од Сардинија не успеаја да ги однесат сите три бода благодарение на неколкуте одлични интервенции на Донарума.

Ребиќ и Леао беа анемични во нападот на Милан, а Кастилјехо во вториот дел беше најголемата закана за противничкиот гол.

И со овој еден бод Милан изби на третата позиција на табелата со 76 поени, исто колку што има на четвртата позиција и Наполи, но „црвено-црните“ имаат подобар меѓусебен скор сезонава.

На петтата позиција останува Јувентус кој има 75 бода, но Милан и од „Старата дама“ има подобар меѓусебен скор.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА лига: Звезда поведе во финалната серија со Будуќност

Објавено пред

Белградска Црвена Звезда го победи тимот на Будуќност од Подгорица со 82-78 во салата „Александар Николиќ“ и поведе со 1-0 во финалната серија на АБА лигата.

„Црвено-белите“ заслужено стигнаа до триумфот ако се знае дека имаа целосна контрола врз резултатот во текот на целиот меч.

Кај победничката екипа се истакна Добриќ со 23 поени, а ист учинок имаше и Лојд, додека Давидовац броеше до 12.

Кај Будуќност најпрецизен беше центарот Вили Рид со 26 поени, а Никола Ивановиќ постигна 16 поени.

Следниот меч од серијата прв до 3 победи се игра во вторник повторно во Белград.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија14 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет15 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија16 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет20 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет21 час

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет22 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 дена

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија2 дена

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 дена

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 дена

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие