Контакт

Спорт

Баерн се спаси од срамен снежен пораз од Арминија

Објавено пред

Европскиот и светски шампион, Баерн Минхен, добро се испоти, но на крајот успеа да спречи срамен пораз од Арминија Билефелд, одигрувајќи 3:3 на „Алијанц арената“ во првиот бундеслигашки меч по освојувањето на титулата од Светското клупско првенство.

Арминија, клуб кој има неверојатна низа од 9 порази на гости кај Баерн (втора најдолга серија во Бундеслигата), имаше фантастично прво полувреме, во кое ги искористи грешките на одбраната на шампионот и водеше со 0:2 на полувреме со головите на Михел Флап (9.) и Амос Пипер (37.).

На почетокот на второто полувреме, Роберт Левандовски со прекрасен гол намали на 1:2 во 48. минута за да најави враќање на Баварците, но веќе во следната минута Пипер го врати водството од два гола на Арминија. Сепак, сензационален пораз, само шести во тренерската кариера на Ханси Флик, спречија Корентин Толисо во 57. минута и Алфонсо Дејвис во 70. минута.

Баерн останува убедливо прв во Бундеслигата, сега со пет поени пред РБ Лајпциг, додека Арминија е на 16. место со 18 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал со ултиматум до Серхио Рамос

Објавено пред

Продолжува сагата околу иднината на Серхио Рамос во Реал Мадрид. „Марка“, тврди дека Реал му поставил ултиматум на капитенот, дека мора до крајот на овој месец да реши дали ќе остане или ќе го напушти клубот.

Според „Марка“, Реал на Рамос му понудиле договор на една сезона, со можност тој да биде продолжен на уште една година и плата каква што има во договорот кој истекува на крајот од сезоната.

„Перез излезе со понуда и сега Рамос мора да одговори, за клубот да има време да бара замена доколку тој реши да замине од клубот. Главен кандидат за наследник на Рамос е Давид Алаба од Баерн“, пишува „Марка“.

Серхио Рамос е играч на Реал од 2005 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конли е замената за Букер на Ол стар натпреварот

Објавено пред

Кошаркарот на Јута Џез, 33-годишниот Мајк Конли, прв пат во кариерата ќе се игра на Ол стар натпреварот. Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер, го повика Конли, откако поради повреда на коленото од Ол старот се откажа кошаркарот на Финикс Санс, Девин Букер.

Конли на Ол стар натпреварот ќе им се приклучи на соиграчите Руди Гобер и Донован Мичел. Јута Џез е единствениот тим со тројца свои претставници на Ол стар мечот.

Инаку, во Атланта, каде ќе се одигра натпреварот, ќе биде и тренерот на Јута, Кин Снајдер.

Јута Џез се водечката екипа во НБА лигата со 27 победи и девет порази.

Конли, оваа сезона има просек од 16,1 поени, 5,7 асистенции, 3,5 скока и 1,4 украдени топки по натпревар.

Мајк Конли, првите 12 сезони во НБА ги мина во Мемфис Гризлис, а тековната сезона му е втора во Јута.

Ол стар натпреварот ќе се одигра во недела, во Атланта.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛГБТ заедницата жестоко го нападна Ибрахимовиќ

Објавено пред

Портпаролот на политичкото крило, на ЛГБТ заедницата во Италија, го обвини фудбалерто на милан, Златан Ибрахимовиќ, за хомофобија и расизам. За ЛГБТ заедницата спорна е шегата, која Ибрахимовиќ ја кажал на фестивалот Сан Ремо, каде што беше гостин.

Водителот на програмата, популарниот уметник Амадеус, го прашал Ибрахимовиќ како би изгледал овој фестивал доколку преносот се организира од неговиот дом.

„Пејачите во дневната соба, девојките со Златан. Ти би бил во кујната да ми вариш кафе“, рекол фудбалерот, а потоа го коментирал и Ачиле Лауро.

„Него би го ставил во гаражата да ми ги чува автомобилите. Кардците не би можеле да украдат ништо, би се уплашиле од него“.

Лауро е италијански пејач, кого го споредуваат со Лејди Гага, бидејќи се декларира како „тоа“, а не како „тој“ или „таа“.

За „Ла република“, портпаролот на ЛГБТ заедницата го осудил настапот на Ибрахимовиќ и рекол дека тој и во минатото имал вакви испади.

„Дека е хомофоб Ибрахимовиќ покажа и во Шпанија. Кога во 2010 година еден новинар го праша дали е хомосексуалец, тој му рекол да ја донесе својата сестра“.

Претставникот на ЛГБТ, смета дека Ибрахимовиќ неодамна на расна основа ги навредил Ромелу Лукаку и неговата мајка.

За овој инцидент, УЕФА и Серија А, го ослободија Ибрахимовиќ од обвинувањата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија31 минута

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 час

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Свет2 часа

СЗО: Сè уште не е време за опуштање

Сè уште не е време за опуштање, изјави Мајкл Рајан, раководител на програмата за итни операции на Светската здравствена организација....

Македонија2 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион3 часа

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет15 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа16 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија20 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија23 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија23 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 ден

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 ден

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 ден

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа1 ден

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Досие