Контакт

Спорт

Бањаја со рекорд до пол-позицијата во Портимао

Објавено пред

Франческо Бањаја ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Алгарве. Возачот на Дукати до пол-позицијата дојде со рекордно време на патеката во Портимао.

dobivaj vesti na viber

Франческо Бањаја, петти пат во низа, ја освои пол-позицијата во најсилната класа. Тој постави рекорд на патеката 1:38.725 минути.

Место во првиот ред на стартот, покрај Бањаја, изборија неговиот тимски колега Џек Милер и Џоан Мир од Сузуки.

Во вториот стартен ред се Хорхе Мартин (Прамак Дукати), Џоан Зарко и Пол Еспаргаро (Репсол Хонда).

Новиот светски првак, Фабио Квартараро, трката ќе ја започне од третиот ред, заедно со Алекс Маркез и Франко Морбдели.

Трката во Портимао ќе се вози утре од 14 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кливленд Кавалирс обезбедија место во плеј-офот

Објавено пред

Кливленд Кавалирс се четвртиот тим од Источната конференција во НБА лигата што обезбеди пласман во плеј-офот. Претходно од Истокот место во разигрувањето обезбедија Милвоки, Бостон и Филаделфија.

dobivaj vesti na viber

Кливленд, изминатата ноќ, славеа убедлива победа над Хјустон 108:91. Џерет Ален со 24 и Донован Мичел со 22 поени го предводеа Кливленд до деветтата победа во последните 11 натпревари.

Кавалирс за првпат по 2018 година изборија пласман во плеј-офот.

Резултати:

Атланта – Мемфис 119:123
Бостон – Сан Антонио 137:93
Кливленд – Хјустон 108:91
Орландо – Бруклин 119:106
Торонто – Вашингтон 114:104
Портланд – Оклахома 112:118
Голден Стејт – Минесота 96:99Прикажи повеќе...

Спорт

Што ќе се случи со казната ако Маркез не вози во Аргентина?

Објавено пред

Возачот на Хонда, Марк Маркез, најверојатно нема да учествува на трката за ГН на Аргентина, која е веќе закажана за следната недела.

dobivaj vesti na viber

Шпанецот ја повреди десната рака на стартот од сезоната во Португалија кога во тежок инцидент го удри Мигел Оливеира. Станува збор за повреда на метакарпалната коска.

Маркез моментално нема лиценца за трка, но дополнителните прегледи во Барселона ќе дадат одговор на прашањето дали нешто ќе се промени и дали веќе од петок ќе го гледаме во Аргентина.

Шесткратниот светски шампион би можел да биде третиот возач од „кралската класа“ кој отпадна од патеката по првиот викенд, а се уште не е познато во каква состојба е Оливеира.

За инцидентот на патеката „Алгарве“, 30. годишниот Маркез е санкциониран со два долги круга. Во образложението пишува дека казната треба да ја одработи во Аргентина, но не е познато што ќе се случи доколку не вози таму.

Ако се почитува правилникот, казната може едноставно да исчезне и да не се префрли на следната трка на која ќе учествува.

Важно е да се напомене дека казната не ја одредува Дорна, туку панелот на Светската мотоциклистичка федерација во кој беа Тамара Матко, Андрес Сомолинос и Фреди Спенсер во Португалија.

Со оглед на лавината коментари што ја предизвика неговата грешка, како и признанието, може да се очекува Маркез да ја отслужи казната, дури и ако не вози во Аргентина

Возачот на КТМ, Пол Еспаргаро, беше тешко повреден на вториот тренинг во саботата и во недела беше пренесен во болница во Барселона, додека членот на Дукати, Енеа Бастианини ќе го прескокне тркачкиот викенд во Аргентина поради повреда на рамото.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте го напушти Тотенхем

Објавено пред

Италијанскиот стручњак Антонио Конте повеќе не е менаџер на Тотенхем. Двете страни спогодбено ја прекинаа соработката која траеше 16 месеци.

dobivaj vesti na viber

Тотенхем моментално е четврти во Премиер лигата, но оваа сезона е елиминиран од сите куп натпреварувања.

Помошникот на Конте, Кристијан Стелини, ќе остане како главен тренер до крајот на сезоната, а ќе му помага екс-фудбалерот на Тотенхем, Рајан Мејсон.

„Ни остануваат уште 10 натпревари во Премиер лигата и продолжуваме да се бориме за пласман во Лигата на шампионите“, изјави Даниел Леви, претседателот на Тотенхем.

Тотенхем смени неколку менаџери по заминувањето на Маурисио Покетино во 2019 година, вклучувајќи го и Жозе Мурињо.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Драматична сцена во авион во САД: Патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откако сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет28 минути

Хаос на улиците во Израел: Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел Исак Херцог ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството, по...

Свет33 минути

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров,...

Домашен11 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија13 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт14 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет16 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион17 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија19 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија19 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија19 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија23 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет23 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија24 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет1 ден

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет2 дена

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет2 дена

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ2 дена

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...