Контакт

Спорт

Барса без Кутињо против Јувентус

Објавено пред

Филипе Кутињо ќе го пропушти натпреварот против Јувентус во Лигата на шампионите, објави неговиот клуб Барселона.

Репрезентативецот на Бразил го повредил коленото, на натпреварот со Реал Мадрид, кој се одигра во саботата.

Барселона не објави колку ќе трае рехабилитацијата на фудбалерот од редот за врска.

Филипе Кутињо летово се врати во Барселона. Минатата сезона тој ја мина како позајмен играч во Баерн Минхен.

Од почетокот на сезоната, Бразилецот има постигнато два гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан самоуверено на врвот во Серија А, падна и Фиорентина

Објавено пред

Екипата на Милан со нов триумф останува на лидерската позиција во Серија А. Попладнево на „Сан Сиро“ падна и Фиорентина, со 2-0.

Иако „Росонерите“ во составот на денешниот меч го немаа Златан Ибрахимовиќ, а на клупата седеше Бонера, на местото на Стефано Пиоли, тоа не им пречеше на „црвено-црните“ повторно да триумфираат.

Дефанзивецот Ромањоли уште во 17 минута донесе водство за својот тим, а во 28 минута, Кеси од пенал зголеми на 2-0.

Истиот играч имаше можност и за втор гол од белата точка, но вториот удар за најстрога казна му беше неуспешен, голманот Драговски беше поуспешен.

Поседот на топката беше речиси изедначен, двете екипи воглавно играа меѓу двата шеснаесетника, а двајцата голмани немаа премногу удари кон нивните голови.

Милан останува лидер на табелата и по ова коло, со 23 бода, сега 5 повеќе од второпласираниот Интер.

Болоња во истиот термин со 1-0, со голот на Сориано во 45 минута го совлада Кротоне за четврта победа во 9 меча во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Страшен пресврт на „ѓаволите“, Кавани во главна улога

Објавено пред

„Црвените ѓаволи“ губеа до 60 минута со 2-0 кај Саутемптон, па со страшен пресврт успеаја да дојдат до победа од 3-2.
Првото полувреме помина во доминација на домашните фудбалери.

Ворд-Праус имаше и асистенција и погодок. Најпрво во 23 минута додаде до Беднарек за 1-0, а 10 минути подоцна самиот погоди од слободен удар за 2-0.

Во второто полувреме, Јунајтед се врати во игра благодарение пред се на тандемот Бруно Фернандез – Единсон Кавани.

Во 60 минута Кавани е асистент, стрелен за 2-1 е Фернандеш. Во 74 минута веќе е 2-2, ама улогите се заменети.

Уругваецот постигна и втор гол, и тоа за победа од 3-2, во судиското продолжение, во 92 минута. Тука во улога на асистент се појави Рашфорд.

Еве ги сите погодоци:

Прикажи повеќе...

Спорт

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Објавено пред

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и пропусти во лекувањето на фудбалската легенда.

Истрагата е покрената по сведочењето на ќерките на Марадона, Далма, Џејн и Џанин. Полицијата веднаш извршила рација на две адреси на кои Леополд Луке најчесто бил – во клиниката и во неговиот дом.

Најдоцна утре тој ќе се јави пред судија каде ќе одговара по обвинувањата и евентуалните проппусти во процедурата по отпуштањето од болница, по операцијата на главата на Диего.

На Луке му се ставаат на товар тоа што не ги спровел сите потребни процедури при отпуштањето, а потоа Диего немал ниту брза и адекватна помош кога му се слошило.

Доказ против докторот е и повикот до итната помош, во кој не било напоменато дека се работи конкретно за Диего Марадона, туку за маж на 60-годишна возраст. Докторот ќе мора да одговара и зошто немало 24-часовен лекарски надзор до екс-фудбалерот, зошто во куќата немало адекватни лекови и зошто немало дефибрилатор.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија2 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија3 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија6 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија7 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија7 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет7 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион8 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа9 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа9 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт10 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија19 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет20 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија21 час

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија22 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион22 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа23 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Досие