Контакт

Спорт

Барса го издржа камбекот на Кјелце, Загреб декласиран во Германија

Објавено пред

Во дербито на неделата во Лигата на шампиони, Барселона и покрај фантастичниот камбек на Кјелце во второто полувреме, успеа да стигне до својата втора победа во новата сезона во европската елита со 32:28, додека ППД Загреб доживеа вистински потоп на гостувањето кај Магдебург, губејќи со огромни 35:25.

dobivaj vesti na viber

Иако се очекуваше да биде поизрамнето, Барса направи предност од пет гола на полувреме, најмногу благодарение на фантастичниот дански голман Емил Нилсен. Со Душебаев и Ремили, Кјелце успеа да се врати на само гол негатива (21:20), пред Барса повторно да се одвои за своја втора победа во два меча. Лудевик Фабрегас заврши со 6 гола за каталонскиот клуб, Гомез и Мем имаа по пет, додека во полскиот клуб, Аркадијуш Морито имаше шест топки во противничката мрежа.

Во првиот домашен меч на Магдебург по речиси 17 години пауза, поранешниот европски шампион доминираше од стартот до финишот против Загреб, не дозволувајќи никаква шанса на хрватскиот тим за враќање во игра.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО

ГРУПА А
ГОГ – Динамо Букурешт 38:38 (21:20)
Магдебург – ППД Загреб 35:25 (17:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-42851”));

Standings provided by SofaScore

ГРУПА Ц
Нант – Пик Сегед 35:30 (17:15)
Барселона – Кјелце 32:28 (18:13)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-42851”));

Standings provided by SofaScore

Спорт

Сампаоли (повторно) ќе ја води Севилја

Објавено пред

Хорхе Сампаоли постигнал договор со Севилја. Аргентинецот викендов треба да го започне вториот мандат во клубот од „Рамон Санчез Писхуан“ стадионот, тврдат шпанските медиуми. Според овие извори, бизарно е што клупските челници се уште не го известиле актуелниот тренер Хулен Лопетеги дека ќе добие отказ.

dobivaj vesti na viber

Севиља има очаен старт оваа сезона, има само една победа во сите натпреварувања, во Ла Лига е на 17. место со пет бода. Наводно, Лоптеги, во среда, последен пат ќе ја води Севилја. Екипата од Андалузија во Лигата на шампионите ќе игра против Борусија Дортмунд.

Сампаоли ја предводеше Севилја во сезоната 2016/2017, си замина кога доби повик да биде селектор на Аргентина. Доживеа дебакл со „гаучосите“ на Мундијалот во Русија. Аргентина во 2018 година испадна во осмина-финалето од Франција.

Темпераментниот стратег во кариерата ги предводел Сантос, Атлетико Минеиро, а минатата сезона ја заврши во Олимпик Марсеј.

Неговиот најголем успех во кариерата го оствари со репрезентацијата на Чиле, кога победи на Копа Америка во 2015 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Француски градови ќе го бојкотираат Светското првенство

Објавено пред

Шест француски града решија да го бојкотираат Светското првенство во Катар. Тие нема да организираат јавно гледање на натпреварите што ќе се играат на мундијалот.
Лил, Стразбур, Роде, Бордо, Марсеј и Париз најавија дека нема да има големи екрани на плоштадите за време на Светското првенство во ноември и декември.

dobivaj vesti na viber

Одлуката е резултат на протестите поради непочитувањето на човековите права во таа земја и начинот на кој Катар се однесува со животната средина.

„Посветени на вредностите на споделување, солидарност во спортот и градење поодржливо место не можеме да придонесеме за промоција на Светското првенство во Катар, кое е човечка и еколошка катастрофа“, се вели во соопштението на градот Марсеј.

Заменик-градоначалникот на Париз потврди дека одлуката е поврзана и со тоа што турнирот се одржува во зима.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември.

Франција одбраната на титулата ќе ја започне во Д-групата против Австралија, Данска и Тунис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алкараз во Астана елиминиран од „лаки лузер“

Објавено пред

Карлос Алкараз, доживеа неочекуван пораз во првото коло на турнирот во Астана. Светскиот рекет број 1, загуби од „лаки лузерот“, Давид Гофан. Тенисерот од Белгија го совлада Алкараз со 2-0 (7:5, 6:3), за нешто повеќе од 90 минути игра.

dobivaj vesti na viber

Од освојувањето на Ју-ес опен, кога се искачи на првото место на АТП листата, ова е втор пораз за младиот Шпанец. Претходно загуби од Феликс Оже-Алијасим во Дејвис купот.

Гофан, во Астана, му се реваншираше и на Алкараз за поразот во Мелбурн минатата година.
Интересно е што Гофан во овој меч влезе како среќен губитник, бидејќи во квалификациите подобар од него беше малку познатиот Италијанец Лука Нарди, моментално 152. играч на планетата.

Гофан во второто коло на турнирот од Серијата 500, ќе игра против Французинот Адријан Манарино.

За разлика од Алкараз, Стефанос Циципас лесно го совлада локалниот миленик Кукушкин со 6:3, 6:4. Во останатите натпревари Хачанов беше подобар од Креси со 6:4, 7:6, Котов од Давидович-Фокина 6:4, 6:4, а Италијанецот Нарди од Русинот Шевченко со 7:6, 6:2.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Вучиќ: Ни претстои најтешкиот период, можеби дури и потежок од деведесеттите години

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствувајќи на презентацијата на комплетот книги „Собраните дела на Милорад Екмечиќ“ во Домот на вооружените...

Македонија2 часа

Обвинителството: Зеќири го оштетил буџетот за речиси 1,5 милион евра, парите завршиле во приватни фирми

Обвинителката Катерина Коларевиќ поднесе обвинение против ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири. Тој се гони за злоупотреба на службената положба...

Економија3 часа

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет4 часа

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет4 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со тешки последици, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ...

Свет6 часа

Азербејџан ја гранатира Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет6 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи...

Свет6 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Јан, кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Јан на Флорида и во Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови вторпат...

Свет6 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет7 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансира проектил

Откако Северна Кореја лансира ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет7 часа

(Видео) Северна Кореја лансира проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја лансира балистичка ракета, која утринава прелета над Јапонија првпат по пет години, што предизвика предупредување до населението на...

Регион19 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа21 час

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет21 час

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија1 ден

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија1 ден

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија1 ден

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...